Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozprowadzenie elektryki na łodzi - silnik spalinowy, pompa zęzowa,echosonda

02 Maj 2015 00:22 1311 3
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich - to mój pierwszy post na Forum.

Mam prośbę o pomoc w rozprowadzeniu elektryki na łodzi wędkarskiej:
    Urządzenia:
    - silnik 15KM z elektrycznym zapłonem i zwrotnym ładowaniem akumulatora,
    - pompa zęzowa z Juli (trzy przewody, dwa czerwone i jeden czarny - swoją drogą dlaczego trzy? (EDIT: już wiem, po co - znalazłem na sieci instrukcję - do tabliczki z przełącznikami AUTO / MANUAL / OFF -> a jeśli ja chcę tylko AUTO?),
    - echosonda Lowrance mark 5x pro.

Mam cztery aku:
    - Delphi Marine 12V/60Ah (używam go do rozruchu silnika),
    - trzy 12V/7Ah (jeden z nich używam do echosondy).

Pytania:
    1. Jak powinienem ww. sprzęty podłączyć przy wykorzystaniu ww. aku? Proszę o łopatologiczne porady - jestem totalną NOGĄ w kwestiach elektrycznych (jak widać zresztą pewnie po ww. pytaniu o przewody ;)). Chciałbym też podłączyć to w maksymalnie prosty sposób - biorąc pod uwagę moje zaawansowanie w tych sprawach... Chyba, że ktoś z Warszawy lub okolic mógłby mi pomóc :P.
    2. Czy mogę podłączyć silnik i pompę pod duży aku? Czy obwody od silnika i pompy muszą być rozdzielone (odizolowane od siebie) czy też mogą być połączone na obejmach do ogniw akumulatora?
    3. Jeśli pompa powinna być na odrębnym aku to czy może to być jeden z tych małych aku? Wtedy jednak aku nie będzie doładowywany z silnika, a jeśli łódka postoi dłużej przy mokrej pogodzie, to czy pompa nie rozładuje tego małego aku i wtedy przestanie pracować?
    4. Czy muszę dawać bezpiecznik na obwodzie do pompy? Jaki powinien być opór na bezpieczniku?

Z góry dzięki i pozdrawiam,
    Marcin
  • IGE-XAO
  • IGE-XAO
  • Poziom 2  
    Dziękuję bardzo za schemat i za informację o splitterze - czy mógłbyś mi opisać co jest co na schemacie + jak prowadzić przewody + i -, bo nie do końca wszystko rozumiem. Albo podaj telefon, może tak będzie prościej i szybciej.