Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Inteligentny łazienkowy wentylator

mi_ma 02 May 2015 07:06 9345 12
Altium Designer Computer Controls
 • Inteligentny łazienkowy wentylator

  Poniższy projekt pokazuje, że czasami zamiast szukać idealnego rozwiązania wśród gotowych rozwiązań, lepiej jest wymyślić coś własnego. Użytkownik z instructables kryjący się pod nickiem neo_xnitro po przeprowadzce do nowego mieszkania ze swoją dziewczyną postanowił rozwiązać problem wentylatora w łazience. Urządzenie włączało się za każdym razem, gdy w łazience zapalane było światło (działało na czujnik podczerwieni) i pracowało dosyć głośno.
  Autor postanowił przerobić istniejący wentylator i uczynić go bardziej inteligentnym. W założeniach urządzenie miało się włączać dopiero gdy wilgotność przekroczy 75% lub gdy drzwi zostaną zamknięte. W tym celu autor zamieścił wewnątrz obudowy wentylatora obwód drukowany z czujnikiem wilgotności zbudowany na mikrokontrolerze ATmega328 oraz czujniku wilgotności/temperatury AM2302. Dodatkowo w framudze drzwi umieścił płytkę z czujnikiem zbliżeniowym, który ma wykrywać czy drzwi są otwarte czy zamknięte. Sam silnik sterowany jest poprzez przekaźniki, które także zostały zabudowane w obudowie. Praca urządzenia sygnalizowana jest kolorową diodą RGB.

  Inteligentny łazienkowy wentylator Inteligentny łazienkowy wentylator Inteligentny łazienkowy wentylator
  Inteligentny łazienkowy wentylator Inteligentny łazienkowy wentylator Inteligentny łazienkowy wentylator

  Źródło http://www.instructables.com/id/Transform-basic-bathroom-fan-to-advanced/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  mi_ma
  Translator, editor
  Offline 
  Has specialization in: elektronika wojskowa
  mi_ma wrote 831 posts with rating 799. Live in city Wrocław. Been with us since 2006 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  dareks691
  Level 9  
  Trzeba poprawić zasilanie mikrokontrolera Atmega.
 • #4
  noel200
  Level 26  
  Wentylator dobrze żeby pracował nie tylko powyżej pewnej wilgotności. Jest też inny warunek mało przyjemny w zapachu:P
  Poza tym wentylatory z wbudowanym czujnikiem wilgotności, nawet timerami są dawno dostępne. To żaden wynalazek.
  Ja u siebie kupiłem dobry wentylator, podłączyłem go do światła i wbudowałem tak żeby nie było widać regulator kdsf i potencjometr. Ustawiłem sobie na takie obroty żeby w miarę jeszcze dobrze ciągnął i nie był uciążliwy dla ucha. uC pchać do wentylatora...
 • #6
  Piotrek1970
  Level 18  
  A czy arduino to jakaś ujma na honorze? Jakby kolega się przyjrzał to pewnie cały projekt powstał w w/w środowisku (atmega328, 16HMz i masz całe arduino) choć autor nie podaje źródeł aplikacji. Gotowy moduł by się nie zmieścił wewnątrz obudowy więc dlatego nie widać arduino. Sama platforma i środowisko oraz wielkie zasoby dostępnych gotowych rozwiązań pozwalają nie elektronikom i !=programista na budowę własnych urządzeń i cieszenie się z tego faktu. Jak już nieraz pisałem d**pa ze mnie nie programista i często podpieram się wszystkimi możliwymi udogodnieniami -chociaż w miarę możliwości staram się korzystać z AVR Studio.

  Pozdrawiam Piotrek
 • #7
  byrrt
  Level 21  
  Dawno stosowanym patentem jest opóźnienie włączania oraz wyłączania wentylatora tak aby nie reagował on na chwilowe zapalenie światła (wchodzimy po coś do łazienki) ale też żeby pracował na tyle długo aby mógł przewietrzyć pomieszczenie. Do tego czujnik wilgotności i okazuje się że mamy.. zwykły firmowy wentylator ;)

  Co do regulatora obrotów - wystarczy kupić dobry wentylator (chociażby silent design 100 chz, którego mam i polecam) i zapomnieć o problemie.
 • #8
  noel200
  Level 26  
  byrrt wrote:
  wystarczy kupić dobry wentylator (chociażby silent design 100 chz, którego mam i polecam) i zapomnieć o problemie.

  Ja jak pisałem wyżej też mam niezły wentylator, ale polecam o ile oczywiście jest możliwość ( a jak nie ma to sobie ją zrobić) założyć dobry fi120. Są one cichsze od fi100 i mają większy przepływ. Dołożenie regulatora (albo nawet na stałe zmniejszenie obrotów o ok. 30%) skutkuje wystarczającym przepływem i zdecydowanie niższym natężeniem dźwięku.
  Moim zadaniem pchanie uC do wentylatora to na prawdę chyba na zasadzie "udowodnię że się da".
  Ale gdyby dołożyć do tego odbiornik podczerwieni i zaprogramować kilka klawiszy np. z pobliskiego pilota od tv, to już całkiem spoko. Można by sobie programy zmieniać w zależności od pory roku itd.
 • #10
  nsvinc
  Level 35  
  Nie widzę nic złego w pchaniu mikrokontrolera gdzie się da. Procek za 3 zł pozwala na realizację szeregu funkcjonalności które normalnie wymagałyby garści generatorów i logiki cyfrowej. Aby zbudować combo obsługujące kilka czujników (temperatury, wilgotności, dymu, jesli jest junkers - gazu, światła, zamknięcia drzwi...) pracujące według algorytmu ktory na wejscie bierze dane z czujników, pilnuje zaleznosci czasowych, a wypluwa sygnał PWM do regulacji obrotów - az sie prosi zrobić na mcu. W dobie IOT to jeszcze warto dostawić bluetooth i mieć faktycznie inteligentny wentylator; móc przez internet wymusić pracę lub przeczytać loga pomiarów z czujników.
  Technika jest obecnie na tyle rozwinięta, że dla wiekszosci funkcjonalności w układach, nie ma sensu walczyć z analogówką i trzymać się na siłę ne555 i tranzystorów - wystarczy 3 zł i sto linijek softu. No i kwestia czasu; soft na takie coś pisze się 2 godziny.
  A zeby zrobić to 'starymi' metodami to cały dzien projektowania. Dodatkową wadą jest zerowe "flexibility" i cięzko wprowadzać jakiekolwiek zmiany - zamiast zmienic linijkę kodu to trzeba dłubać lutownicą.
 • #11
  noel200
  Level 26  
  byrrt wrote:
  Akurat silent design 100 jest cichszy od silent design 120 ;)

  A jest w ogóle 120? Jak chciałem sobie kupić to nie mogłem znaleźć.
  Generalizowałem. Porównywałem kiedyś wentylatory 100 i 125 mm czyli najpopularniejsze rozmiary podobnych serii i zawsze 125 ma o 40-70% wyższą wydajność i 10-50% niższy hałas. Większy wentylator mocniej dmucha i mniej hałasuje. To niezaprzeczalna prawda znana od wieków.

  Dodano po 4 [minuty]:

  nsvinc wrote:
  Nie widzę nic złego w pchaniu mikrokontrolera gdzie się da.

  Ja też. Sam wsadzam gdzie się da właściwie, bo zalety są dokładnie takie jak piszesz. Elastyczność, szybkość i mnogość funkcji wiele niższym nakładem pracy. Sam mam szczoteczkę do zębów z uC!! Kto by pomyślał. Ale wentylator tu przedstawiony jest gotowy dostępny w sprzedaży. Jedynie wystarczyło go rozbudować o włącznik zależny od drzwi. Choć jakie były wszystkie przesłanki do budowy to wie tylko autor. Skoro on widział sens budowy tego, to nie mamy prawa tego podważać.
 • #12
  byrrt
  Level 21  
  noel200 wrote:
  A jest w ogóle 120? Jak chciałem sobie kupić to nie mogłem znaleźć.

  Jest normalnie dostępny w handlu ;) Zastanawiałem się nad nim, ale ze względu na wyższy poziom emitowanego hałasu i w sumie wydajność przekraczającą mocno, tą którą potrzebowałem wybrałem wersję 100..

  noel200 wrote:
  Większy wentylator mocniej dmucha i mniej hałasuje. To niezaprzeczalna prawda znana od wieków.

  Wszystko zależy od konstrukcji. Jeżeli chcemy uzyskać podobną wydajność przy różnych wymiarach jest tak jak piszesz, ale przecież producent może zrobić mniejszy wentylator o dużo mniejszej wydajności i o mniejszej emisji fal dzwiękowych ;)
 • #13
  lotnick
  Level 15  
  Wentylator(sygnał włączenia) wystarczy podłączyć do dodatkowego włącznika, zamiast do światła i uruchamiać wychodząc z łazienki. Oczywiście czujnik wilgotności to już standard.