Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

RAID - jaką opcję wybrać dla różnych dysków

Dolce 02 May 2015 13:14 1326 3
 • #1
  Dolce
  Level 22  
  Witam.
  Mam prośbę o poradę w wybraniu sensownego rozwiązania w zakresie dysku.
  Moja płyta główna daje możliwość podłączenia dwóch dysków w RAID.
  Posiadam komputer z płytą Asrock B85M Pro4 + Intel i7 4790k + 8GBram.
  Obecnie mam zamontowany jeden dysk ssd Plextor PX-128M5S i mogę dokupić jeszcze jeden o takiej samej pojemności. Jednak z tego co zauważyłem ceny tego dysku oraz nieco szybszego dysku Plextor PX-128M6S są identyczne a do tego na ten szybszy model Plextora jest gwarancja 3 letnia (na tamten tylko 1 rok). Rozważam więc zakup tego szybszego Plextora o ile w przypadku RAID to zadziała.
  Mam jednak wątpliwość - czy w sytuacji, kied chce podłączyć dyski w RAID mimo wszystko lepiej zdecydować się na zakup identycznego dysku (Plextor PX-128M5S) czy też dokładnie tak samo zadziała RAID w przypadku podłączenia z obecnym dyskiem tego szybszego modelu (Plextor PX-128M6S) ?
  A może ogólnie nie ma znaczenia dla RAID czy podłącza się identyczne dyski i jeszcze lepszą alternatywa jest podłączenie np. dysku Samsung SSD850 Evo MZ-75E250B/EU, który posiada dwukrotnie większą pojemność od mojego obecnego Plextora a do tego ma szybszy zapis przy korzytstniejszej cenie (koszt dysku Samsunga to ok. 460zł przy pojemności 256GB) ?
  Które rozwiązanie wybrać najlepiej ?
  Po prostu kompletnie nie wiem jak sprawuje się technologia RAID.
  W sumie zleży mi, żeby przyspieszyć działanie komputera ale tak naprawdę to nie wiem czy zastosowanie RAID ma sensu przy dyskach ssd, które są i tak juz szybkie bo biorę pod uwage fakt, że mogę nie odczuć przyrostu szybkości i zamiast pakować się w taki sam drugi dysk + RAID, lepiej jest po prostu kupić sobie Samsunga o większej pojemności i lepszych parametrach za korzystniejszą cenę.
  Będę wdzięczny za porady, pozdrawiam.
 • Helpful post
  #2
  freebsd
  Level 39  
  Do zestawienia RAID można użyć dysków o różnej szybkości. Szybciej będzie pracować zestawienie: dysk szybki i wolny, niż dwa wolne dyski.
  Jeżeli w RAID zestawisz dwa dyski o różnych pojemnościach, to maksymalny rozmiar dostępnego miejsca (z poziomu RAID) będzie ograniczony pojemnością mniejszego dysku. W zależności od implementacji RAID niewykorzystane miejsce z większego dysku będzie dostępne, lub nie. Raczej będzie dostępne, ale oczywiście jako zwykła przestrzeń na pojedynczym dysku.

  Dolce wrote:
  to nie wiem czy zastosowanie RAID ma sensu przy dyskach ssd, które są i tak juz szybkie

  Ma sens. Właśnie piszę z komputera posiadającego dwa dyski SSD zestawione w RAID 0.
 • Helpful post
  #3
  Pablo922
  Level 16  
  To jaki dysk zastosujesz to już wyłącznie Twoja sprawa. Możesz równie dobrze HDD połączyć z SSD i nie ma problemu. tylko tyle, że macierz wydajnościowo na tym ucierpi , gdyż przyjmie wydajność najmniejszego dysku. Proszę bardzo: http://pl.wikipedia.org/wiki/RAID. Polecam poczytać, bo to rozwieje wszystkie wątpliwości. Miłej lektury. :) Mimo wszystko ja nie ryzykowałbym i zrobił macierz na sprętowym raidzie, czyli dokupił na PCI-E kontroler, bo w tym momencie nie będzie problemu z odzyskiem danych, a jak pierdyknie płyta i zrobisz na programowym to niestety dane idę papa. Tak samo w przypadku raid0 z dyskami - jeden wysiada i cała macierz razem z danymi idzie papa, więc musisz mieć to na uwadze, dlatego ja proponowałbym RAID1 np., bo wtedy w razie awarii dysku jest możliwe odtworzenie macierzy, dlatego to jest najlepsze połączenie z sprzętowym kontrolerem na PCI-E, bo wtedy jesteś też kryty na okoliczność awarii płyty. Ewentualnie jak szkoda Ci mamony na takie zabawy, proponuję dokupić talerzowca 1 lub 2Tera i zrobić go niezależnego od macierzy i wtedy wgrać Norton Ghost, lub inny program do kopii zapasowej i ustawić mu harmonogram, aby regularnie backupował dane na tego talerzowca. Wtedy przynajmniej unikniesz takiej sytuacji, że dysk/płyta padła i jest ból dupy, bo trzeba z nastu stówek wyskoczyć na odzysk danych.
 • #4
  Dolce
  Level 22  
  Dzięki, pozdrawiam.