Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz RFT SV-3900 - poprawa działania opóźnionego załączania głośników

wirtpw 02 Maj 2015 13:16 3693 0
  • #1 02 Maj 2015 13:16
    wirtpw
    Poziom 11  

Wadą tego wzmacniacza jest sposób zasilania jak i działanie układu opóźnionego załączania głośników (UOZG).
    Układ ten jest zasilany ze stabilizowanego źródła napięcia 15V.
    Zasilanie z tego źródła jest niecelowe, bo UOZG nie potrzebuje napięcia stabilizowanego (co jest bardzo ważne dla stopni wstępnych) i co gorsza mocno je obciąża prądem przekaźnika, przez co tranzystor regulacyjny V07 bardzo mocno się grzeje.

Można by ulżyć jego smutnej doli rozkładając ciepło na 2 elementy.
    Przy okazji załatwimy sprawę nieprawidłowego działanie UOZG, które polega na :
    a) zbyt dużej stałej czasowej układu przy włączaniu wzmacniacza : przynajmniej 2 razy za długi
    b) zbyt późnym odłączaniu głośników przy wyłączaniu wzmacniacza - słychać burknięcia i bulgoty.
    c) jest zależne od włącznika sieciowego

Usterkę a) eliminujemy zmniejszając wartość C01. Ja wstawiłem 2 razy mniejszy i jak dla mnie jest akurat.
    Usterka b) wymaga dostawienia niezależnego zasilacza o napięciu około 15V z minimalną pojemnością filtrującą.
    Minimalna pojemność oznacza taką, przy której kotwica przekaźnika odpadnie szybciej, niż pojawią się niesympatyczne stany przejściowe na wyjściu wzmacniacza. Prosta konstrukcja prostownika jednopołówkowego (dioda *D1 oraz *C1) dolutowana bezpośrednio na zaciski transformatora a dalej 7815 załatwia sprawę.
    Uznałem że najlepiej będzie zamocować 7815 na radiatorze V07 : w kupie raźniej (i cieplej :-). Ponieważ wspomniany radiator nie jest połączony z masą, musi być użyta wersja izolowana 7815. Z braku takiego pod ręką użyłem 7812 + zielonego LED'a między końcówką 2 układu 7812 a masą. Daje to na na wyjściu 14V - nie ma problemu.

c) Teraz wyłączenie wzmacniacza z listwy lub przez wyciągnięcie kabla 230V też nie powoduje burknięć i bulgotów.

Z innych mniej istotnych ulepszeń można zrobić :
    - zamocowanie "normalnych" zacisków głośnikowych,
    - zamocowanie gniazd CINCH i podpięcie zamiast wejścia PHONO (czyli gramofonowego). Wystarczy wylutować C75 i C85, a gniazda podłączyć do wtyku na płytce przedwzmacniacza gramofonowego (od tej chwili biedak będzie bezrobotny).

- wymiana 3 LED'ów we wskaźniku wysterowania na inne kolory (były tam same zielone)
    - wstawienie filtru z zasilacza ATX przed transformator.
    To bardziej z zasady "żeby filtr się nie kurzył na półce". Ponieważ zasilanie 230V wzmacniacza jest bez uziemienia, to tłumienie zakłóceń nie będzie takie jak powinno ale jednak lekka poprawa jest : przy włączaniu lutownicy transformatorowej (na tej samej listwie) stuk w głośnikach jest mniejszy niż przed założeniem filtra. Więc raczej warto.

I na koniec schemat ze zmianami :

Ogólnie to bardzo udana konstrukcja.
    Wygląd, świetne brzmienie, kolosalny (podkreślam !) zakres działania regulacji barwy, szczególnie po włączeniu "loudness" (zwanego w Diorze "konturem").
    Tylko pokrętła (szczególnie od głośności) obracają się zbyt lekko, ale tego prosto nie da się wyeliminować.

• Sklep HeluKabel