Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RADMOR FM5412 - Obcina wysokie tony w jednym kanale.

02 Maj 2015 15:32 858 12
  • Poziom 31  
    Witam Kolegów ! Tym razem to JA poproszę o opinie co tam mogło się stać. Owego Radmorka sprezentował mi kolega krótkofalowiec dosłownie ze swego garażu. "Stary ! - Ty się tym bawisz to sobie poradzisz , przestało grać i już. Ja mam nowe a Ty se to zrób". Wziąłem ściągnąłem schemat , poprawiłem to i owo ( zchrzanione wyciszanie)Zestroiłem radio fachowo ZPFM-em ... Brzytwa! Jest ylko jedno "ale..." na jednym kanale "czubki " wysokich tonów są obcięte co wyraźnie widać na wskaźniku wysterowania a takze daje się odczuć w uchu podczas słuchania. Co według Was jest nie tak?? Ja mam doświadczenie ale zanim rozwale całe radio muszę zapytać o opinię. Moze jest ktoś wśród was co naprawia te tunery. Jedno jest pewne , to zaden stopień z odbiornika FM bo jak podłączę muzykę z komputera to jest to samo. Ale... nikt mi nie powie że Polacy nie potrafią robic rządzeń. Tosca przy tym to radio na średnim poziomie zaawansowania pomimo ze też wspaniale gra.ten tuner pokazuje jak mozna zrobic dobre radio z byle jakich tranzystorów o parametrach "beta" równych od 2 do 15 lub w porywach 30. I wspaniale chodzi! No więc fachowc podpowiedzcie które waszym zdaniem elektrolity wymienic na nowe aby całego radia nie przerabiać? Bo to jest jakis mały Pan Pikuś tylko w którym obwodzie przedwzmacniacza ? Proszę o wyrażenie pinii i pomoc. Pozdrawiam ! :)) R-2
  • Poziom 12  
    Sprawdź na początek kondensatory elektrolityczne pomiędzy przedwzmacniaczem a końcówką - C436 i C472 - 4,7uF. Miałem taki przypadek i jeden strasznie obcinał pasmo.
    Ew. pozostałe elektrolity włączone szeregowo na głównym torze sygnału w całym przedwzmacniaczu. Najlepiej jakbyś miał źródło sygnału o częstotliwości zbliżonej do wysokich tonów i przykładał je w miejscach tych kondensatorów to wtedy łatwo stwierdzisz od którego momentu jest źle.
  • Poziom 31  
    Kolego Kubowy , fajnie że mi podpowiedziałeś jak znajdę wolna chwilę to zaraz to wymienię. Lewy kanał pracuje wspaniale natomiast te hece dzieją sie w prawym. Ja teraz pomimo tego uszkodzenia podłączyłem sobie muzykę z komputera ( takie coś jest możliwe bezpośrednio na wejście magnetofonowe!) do tego dwa chińskie głośniki samochodowe z autobusu o średnicy 20 cm każdy i gra przepięknie! tylko te wysokie tony na prawym kanale. poza tym ciekami mnie twoja opinia na temat głowicy odbiorczej FM w tym sprzęcie. Ten układ scalony do mieszacza jest moim zdaniem troche nie z tej bajki. Owszem lata osiemdziesiąte to był hit! Nie zaprzeczam, jednak teraz mam zamiar zrobic głowicę jeszcze mniej szumiącą. Ja się bawię w konstrukcje i jestem krótkofalowcem dlatego tak swobodnie o tym mówię. Ciekawe jak by zapracował tu mieszacz od radia Alan 18 na dwóch BF964S / Do tego wzmacniacz na jakimś J- FECie lub nawet zespole MOS - FET dwubramkowy plus NPN małoszumny. Co Ty na to? Według mnie to Radio ( przez duze R ) jest tego warte. a jak ty sądzisz? Pozdrawiam ! :))
  • Poziom 41  
    Czy pozycja przełączników filtr niski i wysoki wpływa na to obcinanie?
  • Poziom 12  
    Radiowiec 2 - niestety mój poziom zaawansowania jest na dużo niższym poziomie więc niestety nie podpowiem Ci.
  • Poziom 31  
    Kolego Kędra! Nie wpływa, bo to dotyczy ( te filtry) odbiornika lub innego wejścia. Ja mam podłączona muzykę na "pierwszy magnetofon " i gra wspaniale.Ten filtr może dotyczyć także gramofonu. ale teraz jak przełączam nie odczuwam różnicy Pozdrawiam ! :)) Kubowy ! Nie martw się ! Gdyby nie Ty to bym całe radio musiał przekopać . Tak że za niski to twój poziom znowu bardzo nie jest, nie bądź taki skromny! :))
  • Poziom 41  
    Radiowiec 2 napisał:
    Nie wpływa, bo to dotyczy ( te filtry) odbiornika lub innego wejścia.

Te filtry są dla wszystkich wejść. Zapytałem o ich wpływ dlatego, że to pozwala wyeliminować część układu z obszaru poszukiwań. Brak wpływu tych filtrów świadczy o tym że elementy znajdujące się na schemacie pomiędzy C455 a C462 (włącznie) są sprawne.
  • Poziom 41  
    Jak temat końcówki mocy przewija się przez Forum od chyba zawsze. Tak jeszcze nikt z głową i pomysłem nie zabrał się za tuner (oprócz stereodekodera). Więc jak czujesz się na jakieś DIY w tym zakresie - to czekam z wypiekami na twarzy.
    Co do samego problemu: Tak, oczywiście komputer można podłączyć pod którekolwiek wejście liniowe. Czy to będzie magnetofon 1 czy 2 czy tuner - nie ma znaczenia. Jedynie wejście gramofonu i mikrofonu ma inne parametry.

Zasadniczo sygnał idzie z gniazd wejściowych na front do przełączników wejść, potem idzie na lewą stronę płytki przedwzmacniacza i tam idzie "od lewa do prawa" przez wszystkie regulacjie. Stamtąd 2-ma kabelkami do płytek sterujących końcówkami mocy. Problem z tłumieniem wysokich częstotliwości w 1 kanale może pojawiać się na każdym etapie przetwarzania sygnału. Jednak najprawdopodobniej dzieje się to w regulatorze wysokich tonów, a konkretnie w wadliwym potencjometrze.
  • Poziom 31  
    Jeszcze co do głowicy UKF FM. Mam zamiar zrobić głowicę FM o czułości większej jak 1uV ( poniżej jednego mikroVolta) dla Polonii zagranicznej no i dla wszystkich chętnych. Taka głowica powinna byc zrobiona na najprostszych elementach i w takim układzie żeby to mógł naprawić i złozyć przysłowiowy pastuch z Kazachctanu. Powinna w korzystnych warunkach ( otwarta przestrzeń i 10 piętro w bloku) umożliwić odbiór polskich stacji z odległości ponad 150 km od granicy państwa. Ilu tam mieszka Polaków?? No - to teraz wiecie czemu to ma służyć. A że najlepsze polskie odbiorniki to Radmor, Tosca i Zodiak dlatego do tych odbiorników chcę dorobić toto niech ludzie posłuchają. Generator czyli heterodynę oraz mieszacz i część obwodów juz mam. Pozostał jeszcze wzmacniacz wejściowy, ale to już prawie... jak dokończę to co teraz robię to zajmę się tą głowicą UKF. Detektor i pośrednia zrobiona jest w układzie na najlepszym w rankingu światowym i kiedyś najdroższym układzie UL1200, plus dekoder TCA 4500A. Ten układ wali na pysk wszystkie inne systemy odbioru radiofonicznego i jest według mnie bezkonkurencyjny. Pozostaje głowica i mamy tuner jak ta lala. Juz niedługo... :)) Pozdrawiam !
  • Poziom 19  
    Na słabsze tony wysokie w jednym kanale nie mogą mieć wpływu sprzęgające - szeregowe w sygnale.

Może potencjometr siły głosu - odczep - kontur jest dla niskich i wysokich.

Sprawdź czy jest równo po połowie otwarcia potencjometru.

Grzes
  • Poziom 31  
    Kontur wyłączyłem i jest tak samo. To nie kontur, ja od tego zacząłem bo w każdym radiu to wyłączam. Mam słabość do wysokich tonów bo juz jestem grubo po pięćdzesiątce i jak mam słuchać muzyki to na wysokich i niskich na full. Po prostu tak lubię i wiem ze to nie kontur. Pozdrawiam! :))
  • Serwisant
    Podstaw R4053 i C431 lub analogicznie w/g schematu w drugim kanale. Jak nie pomoże trzeba się przyjrzeć potencjometrowi wysokich tonów
  • Poziom 19  
    Może to sugestia.

Może nie obcina wysokie w jednym kanale, tylko jest za mało niskich w drugim !

To jest bardziej prawdopodobne i takie uszkodzenia często się zdarzały.
    Tu może być kilka przyczyn, ale trzeba to ustalić.
    Jeżeli tak jest jak mówię, ta mam kilka pomysłów.

Grzes