Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZuC Protoboard - SMD i THT na jednej płytce uniwersalnej

mi_ma 02 Maj 2015 18:54 3687 1
 • ZuC Protoboard - SMD i THT na jednej płytce uniwersalnej

  Płytki uniwersalne znajdują się w domu chyba każdego elektronika. Gdy jest potrzeba zbudowania czegoś na szybko, to takie płytki są wprost idealne. Jeżeli jednak chcemy użyć elementów zarówno SMD jak i przewlekanych, to wtedy pojawia się problem. W moim przypadku jest tak często, ponieważ zawsze staram się w pierwszej kolejności wykorzystać to, co akurat jeszcze mi zalega w skrzynkach niż kupować elementy te same, ale w innych obudowach. Na rynku dostępne są płytki z polami przewlekanymi i SMD. Przeważnie pola SMD przechodzą zwykle w szersze przeznaczone do montażu przewlekanego. Czasami więc jeśli chciałbym zrobić coś co ma działać dłużej, to i tak kończy się projektowaniem płytki, która jest jak najmniejsza (istotne dla mnie przy drobnych modyfikacjach w samochodzie).
  Dlatego zwróciłem uwagę na poniższy projekt, w którym autor zmyślnie połączył pola SMD z THT oszczędzając sporo miejsca. Cała sztuczka polegała na odchudzeniu ścieżek pól przewlekanych i umieszczeniu pomiędzy nimi wąskich pól przeznaczonych do montażu powierzchniowego. W efekcie otrzymano płytkę, na której bez problemu można wlutować zarówno scalak w obudowie DIP jak i w obudowie SOIC.
  Sama płytka została zaprojektowana jako płytka uniwersalna do urządzeń Arduino. Posiada dodatkowe wyprowadzenie na port mikro USB, z którego ma być zasilana, co na dzień dzisiejszy jest dosyć wygodne, bo pewnie w każdym domu znajdzie się jakaś ładowarka do telefonu z tym złączem, lub sam kabel, który można podłączyć bezpośrednio do komputera. Ponadto autorzy umieścili na płytce wyprowadzenia pod ISP z myślą o programowaniu mikrokontrolerów. Prawdopodobnie tak cienkie i blisko siebie umieszczone ścieżki będą wymagały nieco ostrożniejszego lutowania (już widzę katorgę jaką będzie rozwieranie zalanych ścieżek zbyt dużą ilością cyny:) ), ale jeżeli płytka wykonana podobną metodą będzie zamówiona w firmie zewnętrznej, to lutowanie na niej nie powinno stanowić większego problemu.
  Akurat projektuję nową płytkę pod PICe i zamiast tradycyjnego pola pod prototypowe lutowanie zaprojektuję coś na powyższy wzór.

  ZuC Protoboard - SMD i THT na jednej płytce uniwersalnejZuC Protoboard - SMD i THT na jednej płytce uniwersalnej
  ZuC Protoboard - SMD i THT na jednej płytce uniwersalnej ZuC Protoboard - SMD i THT na jednej płytce uniwersalnej
  Źródło https://hackaday.io/project/3859-zuc-protoboard

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  mi_ma
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
  Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
  Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
  mi_ma napisał 831 postów o ocenie 742, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  kowal011
  Poziom 18  
  Co do rozwierania - plecionka i topnik załatwi sprawę. Mimo wszystko moim zdaniem nie sprawdzi się, ze względu na umiejętności lutowania osób do których tego typu rozwiązania są dedykowane. Niech sobie dalej wtykają kabelki do arduino