Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel Astra H GTC - Światła na AUTO nie gasną po wyłączeniu silnika w nocy

03 Maj 2015 00:04 3525 9
  • Poziom 10  
    Witam,

Chciałbym się dowiedzieć czy to normalne w Astrach H z przełącznikiem posiadającym opcję AUTO, że w nocy po wyłączeniu silnika światła od razu nie gasną? Gasną dopiero wtedy jak przełączę przełącznik na pozycję 0 (potem powrót na AUTO), albo po wyciągnięciu kluczyka ze stacyjki.

To było tak w skrócie a teraz więcej szczegółów :)

W moim aucie mam:
    - czujnik zmierzchu
    - przełącznik z opcją AUTO
    - moduł UEC i REC
    - wyświetlacz CID
    - zaprogramowane światła do jazdy dziennej w UEC na wariant 5
    - zaprogramowane światła do jazdy dziennej w REC na nie wystepuje

Ogólnie wszystko działa fajnie. Wariant 5 to taki w którym po uruchomieniu kluczyka świecą się tylko światła mijania, bez tylnych świateł i podświetlania deski w dzień. W nocy natomiast wszystko się świeci.

Pozwolę sobie teraz rozpisać jak co działa w punktach osobno dla dnia i nocy.

Dzień:
    - przełącznik ustawiony na AUTO
    - silnik nie pracuje - nic nie świeci, wyświetlacz świeci w trybie dziennym
    - silnik uruchomiony - zapalają się światła mijania, wyświetlacz świeci w trybie dziennym
    - silnik zatrzymany - gasną światła mijania, wyświetlacz świeci w trybie dziennym

Moim zdaniem wszystko jest OK.

Noc:
    - przełącznik ustawiony na AUTO
    - silnik nie pracuje - nic nie świeci, wyświetlacz świeci w trybie dziennym
    - silnik uruchomiony - zapalają się światła mijania, tylne światła, podświetlenie deski i kontrolek w kabinie, wyświetlacz świeci w trybie nocnym
    - silnik zatrzymany - świecą światła mijania, tylne światła, podświetlenie deski i kontrolek w kabinie, wyświetlacz świeci w trybie nocnym
    - przełącznik przestawiony na 0 - wszystko gaśnie, wyświetlacz świeci w trybie dziennym
    - przełącznik przestawiony na AUTO - nic nie świeci, wyświetlacz świeci w trybie dziennym

No i tu moim zdaniem jest coś nie tak. Dlaczego po wyłączeniu silnika w nocy muszę przełączyć przełącznik na 0 aby wyłączyć światła? Dlaczego nie dzieje się to automatycznie? Czy tak powinno być, czy może u mnie jest coś nie tak?

Sama praca czujnika zmierzchu zdaje się działać dobrze. Jak na przykład jadę w dzień i wjadę do tunelu na przykład to się oświetlenie przełącza samo w tryb nocny, a jak wyjadę z tunelu to się przełącza ponownie w tryb dzienny.

Jeśli chodzi o ustawienie czujnika zmierzchu to w REC mam, że występuje a w UEC, że nie występuje. Myślałem, że to przez to więc zmieniłem w UEC na występuje i było tylko gorzej - włączały się tylko światła mijania po uruchomieniu silnika, nie ważne czy to był dzień czy noc. Postanowiłem więc ustawić jak było, czyli czujnik zmierzchu w REC występuje a w UEC nie występuje i wszystko wróciło do sytuacji opisanej wyżej w punktach.

Mam nadzieje, że jasno wytłumaczyłem :)
    Czy da się to jakoś poprawić czy już tak musi zostać?

Pozdrawiam!
  • Poziom 29  
    A sprawdzałeś przez jakiś czas ? Może aktywna jest jakaś funkcja doświetlania domu (każdy producent inaczej to nazywa). Chodzi o to że podjeżdżasz na podjazd domu, gasisz, wychodzisz i światła świecą jeszcze np 30sek albo minutę żebyś zdążył dotrzeć pod drzwi, znaleźć klucze i otworzyć dom. Po tym czasie światła w samochodzie same gasną. Funkcja ta działa tylko jak czujnik zmierzchu zarejestruje zmrok.
  • Poziom 10  
    Funkcja doświetlania domu to raczej nie jest, ponieważ ona polega na tym, że po wyjęciu kluczyka światła jeszcze świecą przez jakiś czas a u mnie jak wyjmę kluczyk to gasną od razu. Ale może faktycznie gasną po jakimś czasie jak się posiedzi dłużej w kabinie. Muszę to sprawdzić ;)
  • Poziom 29  
    Sek w tym żebyś nie siedział w kabinie. Wychodzisz z auta i zamykasz. Wtedy zegarek i obserwuj kiedy i czy w ogóle zgasną. Jak zgasną to już wiadomo co za funkcja i trzeba tylko ustawić dla niej odpowiednie wartości czasu działania lub wyłączyć całkowicie.
  • Moderator Samochody
    Przeskanuj całe auto pod kątem błędów.
  • Poziom 10  
    Sprawdziłem Opcomem wszystkie moduły i nie wykrył błędów. A to czasowe wyłączenie to przetestuje jak będzie ciemno. Zobaczymy czy wyłączy światła czy nie.
  • Poziom 10  
    Sprawdziłem czy wyłączą się światła w nocy.
    Zrobiłem tak. Przy włączonych światłach na AUTO gdy silnik pracował wyłączyłem zapłon i czekałem co się stanie. Nie wysiadałem z auta no bo przecież samochód nie ma żadnych czujników nacisku i nie wie czy siedzę w fotelu czy nie. Czekałem tak ponad minutę i niestety nic się nie zadziało. Światła dalej świeciły :( Czy mam to jakoś inaczej przetestować?
  • Admin grupy Samochody
    md_dario napisał:
    Nie wysiadałem z auta no bo przecież samochód nie ma żadnych czujników nacisku i nie wie czy siedzę w fotelu czy nie.
    Ale wie czy drzwi zostały otwarte i czy centralny zamek został zamknięty.
  • Poziom 10  
    No dobrze. To teraz zrobię tak, że po wyłączeniu zapłonu, bez wysiadania z samochodu otworzę drzwi, następnie je zamknę ponownie i włączę centralny zamek bez wyciągania kluczyka ze stacyjki.
    Inaczej nie mogę zrobić. Nie mogę wysiąść z auta i zabrać kluczyk ze sobą, aby zamknąć samochód bo jak go wyciągnę ze stacyjki to światła natychmiast gasną (zresztą wszystko się wyłącza) tak jak napisałem na samym początku.
    Dam znać jak poszło, ale to już nie dziś ;)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Masz sprawne auto, zamykam.