Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Solidne zabezpieczenie instalacji antenowej.

03 Maj 2015 07:29 903 7
  • Poziom 16  
    Na wysokim budynku na wiosce mam antenę naziemną z symetryzatorem. Budynek na całej długości dachu ma pociągnięty drut "odgromowy". Maszt, na którym wisi antena, jest podpięty drutem stalowym do tego drutu idącego po dachu.

Przewód antenowy idący od anteny wpięty w "przejście F do F". Przejście F do F jest podłączone do uziemienia (do bolca w gniazdku elektrycznym). Za przejściem F do F mam zabezpieczenie przeciwprzepięciowe Signal. Za tym zabezpieczeniem jest już wzmacniacz budynkowy.

Czy da się zrobić coś jeszcze aby spać spokojnie bez obaw podczas burzy ? Maszt antenowy jest wysoki, antena wisi prawie 1.5 metr nad kominem. Mógłbym ją obniżyć do wysokości czubka komina (wtedy szczyt dachu, komin i antena byłyby na jednej wysokości).
  • Poziom 28  
    Tak, odłaczyć połączenie z bolcem uziemiającym. Jak się zadużo wyindukuje w kablu to możesz mieć duże straty w sprzęcie domowym. Zabezpieczenie Signala to poprawiene samopoczucia bezpieczeństwa.
    Najlepiej wyrzucić kabel za okno podczas burzy tzn. przed burzą. Wyłaczyć sprzęt z gnazdek. I tak nie ma 100% pewności, że coś się nie uszkodzi.
  • Poziom 16  
    Czytałem kiedyś, że zabezpieczenie Signala itp. jest bezużyteczne bez podłączonego uziemienia. Ale z uziemieniem jest już pewnym zabezpieczeniem.
    Piszesz aby odłączyć uziemienie, jednak przeglądają zdjęcia instalacji w internecie uziemienie jest jak najbardziej wykorzystywane.
    Nie wiem do końca co z tym zrobić, prosiłbym też o wypowiedzi innych.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 34  
    Myślę, że masz trochę naiwną wizję tego co się dzieje w przypadku pobliskiego wyładowania.
    Zakłócenia nie przedostają się z dachu kablem antenowym. One się indukują we wszystkich kablach. Zarówno tych wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. W uproszczeniu można przyjąć, ze czym dłuższy kabel tym więcej energii się w nim zaindukuje.
    Moim zdaniem jedynie podłączenie masztu do instalacji odgromowej ma sens. Cała reszta o jakiej wspominasz to tylko przysłowiowe odczynianie uroków.
    Tak jak napisali poprzednicy jedynie wyjęcie kabli z gniazdek zabezpiecza sprzęt przed uszkodzeniem ale też nie w 100%.
  • Poziom 16  
    bogi napisał:
    Tak, odłaczyć połączenie z bolcem uziemiającym. Jak się zadużo wyindukuje w kablu to możesz mieć duże straty w sprzęcie domowym.

Jeżeli poddasze budynku ma "oddzielną instalację elektryczną" i na tym poddaszu jest skrzynka bezpiecznikowa z "esami" to czy nadal sprzęt domowy na dole jest narażony na straty ? Gdy w tej skrzynce z esami wyłączę zasilanie to odcina całe poddasze, reszta budynku ma prąd.
  • Użytkownik usunął konto