Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie do A-126 wzmacniacz

03 Maj 2015 09:10 666 10
  • Poziom 12  
    Witam.
    Kupiłem sobie płytkę wzmacniacza takiego jak tu: http://www.advanceelectronic.pl/pl/p/A-126_PC...wa-koncowka-stero-mocy-z-ukladami-TDA7294./49
    Jest to zwykły mostek TDA 7294.
    Mam dwa pytania:
    Czy moge zastosować trafo toroidalne 2x24V AC 200W?? Takie ponieważ mam teraz z pojedynczą kością.
    Czy moge ominąć na tej płytce zasilacz i w miejsce elektrolitów wpiąć zasilanie z osobnego zasilacza. Dwa elektrolity to moim zdaniem za mało.
    I jeszcze jedno pytanie, czy 200W trafa to nie za mało.
    Z góry dzięki za odpowiedzi i pomoc, wiem że pełno tego na forum i się pogubiłem trochę.
    P.S. Zasilało będzie to głośnik STX 250W RMS 8 Ohm
  • Admin grupy audio
    Pablo_470 napisał:
    Czy moge zastosować trafo toroidalne 2x24V AC 200W??

Możesz
    Pablo_470 napisał:
    Czy moge ominąć na tej płytce zasilacz i w miejsce elektrolitów wpiąć zasilanie z osobnego zasilacza. Dwa elektrolity to moim zdaniem za mało.

Możesz, tylko po co? Dlaczego niby dwa kondensatory to za mało? Jaka jest ich pojemność?

Pablo_470 napisał:
    I jeszcze jedno pytanie, czy 200W trafa to nie za mało.

Nie za mało, bo ten wzmacniacz i tak nie odda więcej niż 140W RMS.
  • Poziom 12  
    W oryginale jest 2 po 10 000 uF.
    Dzięki za odpowiedź.
  • Poziom 12  
    Tak, tylko ze to subwoofer wiec zapas jest wskazany.
  • Admin grupy audio
    Jaki zapas, do czego? Kolego, kondensator 10mF/50V kosztuje tyle co ten układ scalony, dwa takie to już 2x tyle co układ scalony.
    W fabrycznych subwooferach nie uświadczysz pojemności większych niż 10mF bo najzwyczajniej w świecie nie ma to sensu. Wzmacniacze mają na tyle wysoki SVR, że skutecznie tłumią tętnienia zasilania. TDA7294 ma typowy SVR 75dB, najgorszy 60dB oznacza to tyle że w najgorszym przypadku tłumienie tętnień zasilania wyniesie "tylko" 1000 razy, typowo wynosi "tylko" ok. 5000 razy.
    Wynika z tego, że 1V napięcia tętnień przekłada się na 1mV tętnień na wyjściu w najgorszym wypadku. 1mV napięcia wyjściowego na obciążeniu 4R daje aż 250nW mocy.
    Nawet gdyby tętnienia wynosiły 10V to i tak na wyjściu miałbyś 10mV w najgorszym przypadku a więc 25uW mocy.

Na pewno to usłyszysz. :)

Stara zasada mówi, że na każdy amper pobieranego prądu należy dać kondensator przynajmniej 1000uF. Tutaj układ scalony oddaje max 70W mocy do obciążenia 4R, a więc prąd wyjściowy to niecałe 5A, pobierany z zasilacza będzie nieznacznie wyższy - o całe 30mA, max 65mA bo tyle wynosi prąd spoczynkowy tego układu scalonego.
    Bez problemu wystarczy tu pojemność 4700uF i takie też widuje się w fabrycznych rozwiązaniach, co bardziej gorliwi stosują 6800uF.
    Ty oczywiście możesz zrobić wbrew wszystkim i zastosować nawet 100mF jeśli masz ochotę zbudować filtr zasilacza 10x droższy niż sam wzmacniacz. Pytanie tylko po co.

Znacznie lepiej zrobisz jak zamiast jednego kondensatora 10mF zastosujesz 3x 3300uF albo 4x 2200uF.
    Ale to nie moja sprawa. Rób jak chcesz.
  • Poziom 12  
    O taka pomoc mi chodzilo, o wytlumaczenie czemu zrobic tak, a nie tylko zrob jak mowie i ok. Zapytam jeszcze czemu wiecej o mniejszej pojemnosci niz dwa po np, 6300 uF ???
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    Tylko wierz mi, że jak się widzi:
    Pablo_470 napisał:
    tylko ze to subwoofer wiec zapas jest wskazany.
    to się odechciewa cokolwiek tłumaczyć, bo wychodzi na to że Ty wiesz lepiej i jedyne czego oczekujesz to potwierdzenia Twojej teorii choćby nie wiem jak błędna ona była.

Pablo_470 napisał:
    Zapytam jeszcze czemu wiecej o mniejszej pojemnosci niz dwa po np, 6300 uF ???

Dlatego, że rezystancja wewnętrzna kondensatorów się zmniejszy, a co za tym idzie zmniejszy się rezystancja wewnętrzna całego zasilacza. Zasilacz będzie lepiej reagował na silne impulsy prądowe obciążenia.
  • Poziom 12  
    Nie dziwię sie że się odechciewa. tylko zawsze tak myślałem bo nikt nie wytłumaczył czemu daje duże pojemności tylko mówili że tak ma byc i już.
    Bardzo mi pomogłeś i wiem juz ze konstrukcje z kilkoma kondensatorami o dużych pojemnościach to przerost formy nad treścią. Dam dwa po 6300uF bo takie mam i powinno być.
    Dziękuje za pomoc.
  • Admin grupy audio
    W niektórych przypadkach istnieje potrzeba zastosowania dużych pojemności, są urządzenia gdzie pojemności filtrujące są na poziomie 50mF. W tym przypadku jednak nie ma to żadnego sensu. Dla tego wzmacniacza 10mF to wszystko. Dalej to już tylko zwiększają się koszty, a korzyści nie ma żadnej. Jeśli przesadzisz w drugą stronę (dasz za małe) to pogorszą się parametry dynamiczne wzmacniacza. Niezbędne minimum w tym przypadku to jak pisałem 4700uF, co prawda wzmacniacz będzie działał prawidłowo i z dużo mniejszą pojemnością (pewnie nawet i 1000uF), jednak dynamika raczej będzie kiepska. Dużo też zależy od samego transformatora (im sztywniejszy tym lepiej). Optymalna wartość wyjdzie jak zwykle po środku - w tym wypadku możemy przyjąć 6800uF.
    Wyższa wartość nie ma sensu również z innego powodu - TDA7294 nie ma powalających parametrów dynamicznych. O parametrach dynamicznych wiele mówi parametr SR wzmacniacza, w tym wypadku 10V/us świadczy o tym że jest to raczej przeciętny wzmacniacz. Popularny (ale znacznie droższy i o mniejszej mocy) LM3886 ma SR 19V/us - prawie 2x tyle. Inny popularny niegdyś TDA1514 miał SR 14V/us.

Dobrze zaprojektowane wzmacniacze mają zwykle SR na poziomie 20-50V/us.

Nie dziw się, że nikt tego nie tłumaczy. Zagadnienie jest naprawdę szerokie i dość skomplikowane. Nie da się wszystkiego wytłumaczyć w kilku zdaniach na forum. Jeśli chcesz tylko zbudować wzmacniacz, to odpowiedź typu "daj X i będzie dobrze" jest na miejscu, bo tak zrobisz i będzie działało prawidłowo. Natomiast jeśli chcesz wiedzieć więcej, to niestety czeka Cię sporo czytania, nauki i eksperymentów. Tego nie da się zrobić poprzez forum.
  • Poziom 12  
    Układ zmontowany według porad kolego Artur k. Działa bardzo dobrze. Dziękuje za pomoc