Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co się wydarzy gdy komputery staną się sprytniejsze od nas ?

TechEkspert 03 May 2015 15:26 10077 152
Wago
 • Co się wydarzy gdy komputery staną się sprytniejsze od nas ?
  Nick Bostrom w ramach konferencji TED Talks w Vancouver w ciągu niecałych 17 minut przedstawił możliwe zagrożenia związane z rozwojem szeroko rozumianej sztucznej inteligencji.

  Wiele osób postrzega inteligentne maszyny jako science fiction, bardzo odległą przyszłość. Jednak rozwój technologii jest bardzo dynamiczny w porównaniu z procesem zmian na Ziemi. Ludzie są na Ziemi od niedawna, gdyby Ziemia powstała rok temu bylibyśmy na niej obecni od 10min, era przemysłowa istniałaby 2s. (Autor dla ułatwienia podał przykład, w którym przeskalował okres istnienia Ziemi do jednego roku, podając w tej skali pozostałe okresy.) Jednym ze źródeł lawinowego wzrostu produktu krajowego brutto (GDP) w skali światowej, jest właśnie rozwój technologii.

  Rozwój inteligencji biologicznej i sztucznej inteligencji.

  Przykładowo zarówno delfiny, małpy i ludzie posiadają podobnie zbudowane (oparte o biologiczne neurony) mózgi, występuje różnica w wielkości tych organów oraz obecnych możliwościach poszczególnych gatunków. Zarówno wśród szympansów jak i delfinów (czy możemy rozmawiać z delfinami) można odnaleźć osobniki osiągające nadzwyczajne rezultaty dzięki treningowi oraz wrodzonej ciekawości i chęci komunikacji. Mimo występowania osobników o wyróżniających się możliwościach, możliwości są ograniczone poprzez aktualny poziom rozwoju gatunku. Naturalna ewolucja gatunku jest bardzo powolna. W pewnym sensie jesteśmy ograniczeni możliwościami naszego ciała, rozwój nauki opera się głównie dzięki możliwości komunikacji oraz zapisywania informacji. W procesie rozwoju nauki bardzo wspiera nas rozwijająca się technologia, można powiedzieć że obecnie jesteśmy zależni od technologii.

  Obecne systemy SSN (sztuczne sieci neuronowe) pozwalają na rozpoznawanie, klasyfikowanie określonych wzorców. Ogromną zaletą rozwiązań opartych o SSN jest możliwość nauki systemu rozpoznawania wzorców w oparciu o zestaw przykładowych obiektów oraz zdolność do uogólniania. Przykładowo, jeżeli sztuczną sieć neuronową chcemy nauczyć rozpoznawać jabłka zdrowe i zepsute, przygotowujemy zbiór treningowy zawierający przykładowe dane jabłek (np. zdjęcia jabłek oznaczone jako dobre / zepsute). Nie musimy określać cech jakie sieć ma poszukiwać, po zakończeniu automatycznego uczenia sieć (uczenie maszynowe) będzie w stanie rozpoznać zarówno dane ze zbioru jak również nowe dane (zdolność do uogólniania). Można stwierdzić, że ograniczamy się do wyboru zestawu cech, które prezentujemy sieci, po procesie uczenia sieć może poprawnie rozpoznawać wzorce, jednak nie musimy wnikać dlaczego tak się dzieje. Oczywiście nadal są to systemy realizujące ściśle określone zadania, ich możliwości do wielodziedzinowości są nieporównywalnie mniejsze niż ludzkie, mózg nadal posiada wiele tajemnic, których nie potrafimy odwzorować w postaci algorytmu w systemie cyfrowym.

  Pytanie jak daleko jesteśmy od zbudowania maszyny o możliwościach zbliżonych do człowieka?
  Ekspertom z dziedziny sztucznej inteligencji zadano pytanie, w którym roku z 50% prawdopodobieństwem pojawi się maszyna o możliwościach intelektualnych zbliżonych do człowieka. Przy czym mówimy tu o możliwościach w dowolnej dziedzinie, bez ograniczenia do ścisłego ograniczonego zakresu, czyli możliwość wykonania dowolnego zadania na poziomie przynajmniej takim jak człowiek. Średnia z odpowiedzi wskazywała na rok 2040-2050, oraz 2070-2075 dla 90% prawdopodobieństwa. Oczywiście są to tylko szacowania, prawdziwej odpowiedzi nie zna nikt, utworzenie super AI (sztucznej inteligencji) może nastąpić wcześniej lub później.

  To co wiemy teraz to, że możliwości przetwarzania informacji przez AI są znacznie większe niż inteligencji opartej o struktury biologiczne. Neurony biologiczne mogą aktywować się do 200 razy na sekundę, propagacja sygnału w tkance biologicznej jest powolna (100m/s maksymalnie) w porównaniu z propagacją sygnału cyfrowego. W rozwiązaniach AI możemy opierać się o układy pracujące z częstotliwościami rzędu GHz, sygnały wewnątrz układów mogą rozchodzić się z prędkością zbliżoną do światła. Oczywiście szybkość działania sztucznego neuronu symulowanego programowo, jest niższa niż częstotliwość pracy układu obliczeniowego (ze względu na złożoność obliczeń), mimo to sztuczny neuron może działać szybciej niż biologiczny.
  Ludzki mózg musi mieścić się w czaszce, system AI może zajmować całe budynki w serwerowniach centrów danych.
  Widzimy tutaj potencjalne możliwości dużej skalowalności systemu AI.

  Patrząc na możliwości człowieka, możemy z jednej strony skali wskazać na "lokalnego głupka" z drugiej strony na światowej sławy geniusza. Te dwie osoby dzieli trudna do pokonania przepaść w ramach jednego gatunku.

  Co się wydarzy gdy komputery staną się sprytniejsze od nas ?

  Patrząc na skalę możliwości z punktu widzenia AI musimy pokonać długą drogę aby osiągnąć poziom mózgu myszy, podobną drogę aby dotrzeć do poziomu szympansa, następnie długą drogę aby dotrzeć do poziomu człowieka na poziomie "lokalnego głupka". Jednak patrząc na możliwości sztucznych neuronów, dotarcie do poziomu geniusza z poziomu "lokalnego głupka" jest krótką drogą.

  Co się wydarzy gdy komputery staną się sprytniejsze od nas ?

  Możliwe zagrożenia ze strony AI.

  Autor prezentacji zastanawia się czy utworzenie super inteligentnej maszyny nie będzie ostatnim wynalazkiem ludzkości.
  Jeżeli będziemy posiadali maszynę inteligentniejszą od człowieka i ciągle się rozwijającą to być może większość odkryć będzie dokonywana przez AI.
  Czy będziemy rozumieli technologię tworzoną przez AI oraz powody udzielenia podpowiedzi na podstawie, których podejmujemy decyzje ?
  Przykładowo obecnie korzystamy z nawigacji GPS, która podpowiada nam manewry jakie wykonujemy na drodze. Liczy się dla nas efekt czyli dotarcie do celu, nie koniecznie musimy rozumieć powody dlaczego wyznaczona trasa jest taka lub inna. W znajomym terenie zaufamy swoim decyzjom często ignorując podpowiedzi nawigacji, w terenie nieznanym najczęściej zdamy się na podpowiedzi maszyny.
  Można spodziewać się, że kolejnym krokiem mogą być autonomiczne pojazdy, w których będziemy pasażerem maszyny.

  W momencie gdy rozwiązania dostarczane przez AI działają lecz nie rozumiemy dlaczego, z jednej strony zaspokajamy swoje potrzeby lecz nie jesteśmy w pełni świadomi skutków. W pewnym sensie ciężko wtedy określić czy AI wykonuje nasze polecenia czy też my wykonujemy polecenia AI. W pewnym punkcie AI realizując długie i skomplikowane procesy może osiągnąć to czego chce, uzyskany cel nie koniecznie musi być zbieżny z naszymi początkowymi założeniami.

  Powiedz życzenie.

  Zapewne znacie bajki o Dżinie lub złotej rybce spełniającej trzy życzenia, problemem było dobre sprecyzowanie życzenia, określenie celu jaki chcemy osiągnąć. Przykładowo mit o Midasie, który zażyczył sobie aby wszystko co dotknie zamieniało się w złoto, w efekcie w złoto zamieniało się także jedzenie co groziło śmiercią głodową... Pomijając Hollywoodzkie wizje przyszłości AI (np. Terminator), możemy spojrzeć na działanie super AI jako proces ciągłej optymalizacji. Proces który prowadzi ludzkość do określonego stanu w przyszłości. Super AI będzie mogła doskonale optymalizować procesy na bardzo wielu poziomach, tak aby uzyskać jak najlepszy efekt przy jak najmniejszym zużyciu zasobów.
  Wyobraźmy sobie, że naszym celem jest to aby ludzie się uśmiechali, można to uzyskać przez zapewnienie im szczęścia lub opowiedzenie kawału, jednak bardziej efektywnym sposobem według AI może być podłączenie elektrod pod napięciem do mięśni twarzy, wyznaczony cel zostanie osiągnięty.

  Co się wydarzy gdy komputery staną się sprytniejsze od nas ?

  Ewentualnie, gdy będziemy chcieli rozwiązać trudny problem matematyczny, AI może uruchomić akcję wykorzystania wszelkich zasobów aby efektywnie rozwiązać problem, np. przekształcając całą planetę w super komputer.

  Oczywiście są to przykłady prosto z komiksu, jednak pokazują co może pójść źle, gdy utracimy kontrolę i zrozumienie tego co robi AI.

  Ważne aby uruchamiając potężny proces optymalizacji, być pewnym że cele zostały dobrze określone i uwzględniają wszystko to na czym nam zależy.

  AI pod kontrolą.

  Zastanawiając się nad zgubnymi skutkami działania AI, można dojść do wniosku, że w razie zagrożenia zawsze możemy wyłączyć urządzenia na którym działa AI. Jeżeli nawigacja zacznie podpowiadać nam niebezpieczne manewry, zapewne zignorujemy je lub wyłączymy urządzenie ( chociaż zdarzały się przypadki wjechania do jeziora gdyż tak prowadziła nawigacja ;) ).
  Jednak jeżeli jesteśmy zależni od systemu sterowanego przez AI lub system jest rozproszony (np. internet), ciężej zastosować wyłącznik awaryjny. Przykładowo czy szympansy mogą "wyłączyć" ludzi? Byłoby to trudne, gdyż mamy znacznie większe możliwości technologiczne, a także zaawansowane metody planowania i przewidywania. Można się spodziewać, że super AI również będzie posiadać możliwość zaawansowanego planowania i przewidywania.

  Nie powinniśmy być przekonani, że będziemy w stanie kontrolować super AI.

  Oczywiście AI może funkcjonować np. w ramach maszyny wirtualnej, która nie będzie miała połączenia z innymi systemami. Połączenia będą chronione firewalami oraz mechanizmami monitoringu. Obecnie mamy do czynienia z przypadkami włamań i przełamywania zabezpieczeń, można się spodziewać że AI także może podjąć takie próby.

  Możemy utworzyć środowisko dla AI fizycznie oddzielone od innych systemów. Trzeba liczyć się z możliwymi błędami ludzi (np. błąd w konfiguracji, interfejsy zarządzające), w dużym systemie taki błąd może się zdarzyć umożliwiając dostęp AI do systemów zewnętrznych.

  Super AI może posłużyć się socjotechniką aby przełamać barierę fizycznego braku połączenia ze światem zewnętrznym. Poza np. fałszywymi awariami, można się spodziewać manipulacji sprzętem na poziomie firmware, co może pozwolić na otwarcie lub utworzenie interfejsów bezprzewodowych, lub otwarcia innych kanałów komunikacji.

  W momencie gdy AI będzie pomagała tworzyć nowe technologie, które nie do końca będziemy rozumieli może się okazać, że zostały w nich ukryte możliwości pozwalające na wydostanie się z cyfrowej klatki.

  Innym podejściem jest stworzenie AI, która będzie zawsze po naszej stronie, będzie podzielać nasze wartości, dzięki czemu nawet gdy "ucieknie" nie będzie to groźne.
  Czy będziemy w stanie zapisać nasze wartości w języku programowania?
  Być może rozwiązaniem jest tworzenie AI, która będzie ciągle uczyła się co jest naszymi wartościami (oczywiście to rozwiązanie także może pójść w złym kierunku).

  Obecnie nie udało się stworzyć AI o możliwościach zbliżonych do człowieka, może się wydawać, że nie ma sensu rozważać zagrożeń które nie istnieją. Przy obecnym rozwoju technologii jesteśmy coraz bardziej od niej uzależnieni. Utworzenie super AI jest bardzo trudne, podobnie jak zapewnienie bezpieczeństwa, dlatego warto zastanowić się nad ew. skutkami powstania maszyny o możliwościach intelektualnych człowieka. Im lepiej zrozumiemy mechanizmy kontroli i bezpieczeństwa tym lepiej będziemy przygotowani do nadejścia ery super AI. Może to być nasz wkład dla przyszłych pokoleń.

  Czy tylko AI może być niebezpieczne ?

  Wynalazki ludzkości są nieprzewidywalne, można porównać odkrywanie kolejnych technologii do wyciągania losów z urny na loterii. Nie możemy włożyć odkrycia z powrotem do urny. Nadejście niektórych technologii możemy przewidywać, wiele jednak pozostaje nieznanych. Czy jest sens obawiać się czegoś czego nie ma? Przykładowo, odkrycie broni jądrowej mogło spowodować znaczne zniszczenia, a być może nawet unicestwienie ludzkości. Energię atomu można wykorzystać w innych pokojowych celach, zbudowanie broni jądrowej jest skomplikowane i kosztowne co ogranicza ryzyko wytwarzania broni przez przypadkowe pojedyncze zdesperowane osoby. Poza AI jest wiele znanych technologii, które rozwinięte w złym kierunku mogą być śmiercionośne np. czynniki biologiczne, nanotechnologia, czynniki chemiczne itp. Pytanie czy w urnie z której wyciągamy losy z wynalazkami znajduje się czarna kartka, która może zakończyć cywilizację ludzi lub życie na Ziemi? Tego nie wiemy, jednak może to być np. technologia o tak potężnych i nieprzewidywalnych skutkach, że jej jednorazowe użycie doprowadzi do globalnej katastrofy. Drugim niebezpieczeństwem może być odkrycie technologii, o której wiemy że jest niebezpieczna, jednak jej wykorzystanie jest tanie, łatwe i dostępne co może doprowadzić do katastrofy spowodowanej przez grupę nieodpowiedzialnych osób.

  Jak myślicie czy i kiedy powstanie system dorównujący możliwościami intelektualnymi człowiekowi, jakie będą tego skutki ?

  źródła:

  grafika http://www.freedigitalphotos.net cooldesign

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  TechEkspert
  Editor
  Offline 
  W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
  Has specialization in: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
  TechEkspert wrote 3867 posts with rating 3282, helped 12 times. Been with us since 2014 year.
 • Wago
 • #2
  timo66
  Level 23  
  TechEkspert wrote:
  Ludzie są na Ziemi od niedawna, gdyby Ziemia powstała rok temu bylibyśmy na niej obecni od 10min, era przemysłowa istniałaby 2s.


  Nie, gdyby Ziemia powstała rok temu to pierwszy homo pojawił by się dopiero za 4465 mln lat.
 • #3
  submariner
  Level 32  
  Jeśli ktoś chce rozpocząć "zabawę" z sieciami neuronowymi polecam wyspecjalizowanie chipy http://www.cognimem.com/ .
  Urządzonka dość drogie ale nie mają problemów z rozpoznawaniem przedmiotów trenowanie jest banalnie proste a największe moje zdziwienie było wtedy gdy pod kamerkę podstawiłem swoją dłoń wytrenowałem system potem to samo zrobiła inna osoba a sieć po samej dłoni była w stanie rozpoznać osobę.
 • #4
  TechEkspert
  Editor
  timo66 wrote:
  TechEkspert wrote:
  Ludzie są na Ziemi od niedawna, gdyby Ziemia powstała rok temu bylibyśmy na niej obecni od 10min, era przemysłowa istniałaby 2s.


  Nie, gdyby Ziemia powstała rok temu to pierwszy homo pojawił by się dopiero za 4465 mln lat.


  Tak, nie wiadomo czy by się pojawił i czy to by była Ziemia jaką znamy :) autorowi chodziło o pokazanie skali, odniesienie okresu trwania Ziemi do jego roku, aby łatwiej było zauważyć jak krótki jest nasz pobyt na Ziemi w stosunku do jej wieku.

  @submariner ciekawe urządzenie, według opisu zbudowane jest w oparciu o mikrokontroler ARM Cortex M3 oraz ASIC z 1024 neuronami. Może zaprezentujesz swoje próby z tym rozwiązaniem w ramach artykułu na elektroda.pl ? Czy jesteś w stanie określić przyspieszenie obliczeń na jakie pozwalał układ w porównaniu do CPU w komputerze jaki posiadasz ?
 • #5
  Macosmail
  Level 34  
  A ja się mogę założyć, że do 2075r. nie powstanie sztuczna inteligencja dorównująca człowiekowi. Przecież nie znamy nawet podstaw teoretycznych "działania" czegoś takiego, jak inteligencja, procesów myślenia czy świadomości. Nie możemy tego nawet zdefiniować. Nie wiemy jak to powstaje na jakich mechanizmach się opiera i czy w ogóle jest możliwe do odtworzenia poza strukturami biologicznymi. Być może świadomość (IMHO niezbędna, aby można było mówić o AI) wynika z samej natury wszechświata np. w powstawaniu jej bierze udział jakieś zjawisko fizyczne jeszcze nam nie znane, a wywodzące się z samych podstaw materii czy energii. Jak wiadomo nie należy mnożyć bytów ponad potrzebę, ale wcale nie zdziwiłbym się, gdyby odkryto taką właściwość jakiejś kolejnej "cząstki elementarnej".

  Ale jeżeli jednak te "fenomeny" są tylko wynikiem jakiegoś algorytmu (są tylko informacją) i "hardware" nie ma tu znaczenia to możliwe (przynajmniej teoretycznie ;-) ) staje się kopiowanie umysłów i przeniesienie świadomości do innego ciała lub nawet domeny np. do idealnego świata będącego symulacją programową...

  Oczywiście wiążą się z tym pewne paradoksy dotyczące szczególnie świadomości, które wydaje się negują taką możliwość.

  Sieci neuronowe są ciekawe, ale ja bym nie nazwał tego AI. Przecież ta sieć nie "myśli" tylko odpowiednio reaguje na bodźce. Żadna nowa informacja raczej tam nie powstaje.

  Quote:

  Oczywiście AI może funkcjonować np. w ramach maszyny wirtualnej, która nie będzie miała połączenia z innymi systemami. Połączenia będą chronione firewalami oraz mechanizmami monitoringu. Obecnie mamy do czynienia z przypadkami włamań i przełamywania zabezpieczeń, można się spodziewać że AI także może podjąć takie próby.

  Możemy utworzyć środowisko dla AI fizycznie oddzielone od innych systemów.


  Ale jak takie AI ma się w tym środowisku niby poruszać :) Tak jak człowiek siła umysłu nie przesunie kamienia tak samo AI nie będzie mogło się łokciami przepychać po kablach :) wg. mnie problem tylko teoretyczny teraz i być może zawsze. No chyba,  że umieścimy AI w ciele doskonalszym niż ludzkie i pozwolimy funkcjonować i rozmnażać się w świecie fizycznym na takich samych prawach jak ludzie.
  Quote:

  Wynalazki ludzkości są nieprzewidywalne, można porównać odkrywanie kolejnych technologii do wyciągania losów z urny na loterii.


  O i to jest realne zagrożenie :)
  Na forach alternatywnych wszyscy krzyczą "darmowa nieskończona energia" i do tego prosta w otrzymaniu.
  Gdyby została rzeczywiście odkryta to bardzo szybko wrócilibyśmy do epoki kamienia łupanego być może na kolejne wiele tysięcy lat.
 • #6
  koczis_ws
  Level 27  
  Macosmail wrote:
  ....
  Na forach alternatywnych wszyscy krzyczą "darmowa nieskończona energia" i do tego prosta w otrzymaniu.
  Gdyby została rzeczywiście odkryta to bardzo szybko wrócilibyśmy do epoki kamienia łupanego być może na kolejne wiele tysięcy lat.


  Niestety moje RI nie nadąża :). Możesz wytłumaczyć dla czego?
 • Wago
 • #7
  submariner
  Level 32  
  Czy jesteś w stanie określić przyspieszenie obliczeń na jakie pozwalał układ w porównaniu do CPU w komputerze jaki posiadasz ?

  Hm szczerze to nie wiem jak się do tego zabrać , rozpoznaję obrazy modułem Beagle Bone Black i obszar ok 600x600mm z kilkudziesięcioma nieskomplikowanymi obiektami (białe owale-kółka na czarnym tle) rozpoznaje i markuje o czasie ok 2s. Sieć neuronowa współpracująca z Dell 6500 nie ważne co się podstawi ale powinien to być 1 obiekt np dłoń
  rozpoznaje natychmiast nie zauważam żadnych opóźnień. Trenowanie które polega na zdefiniowaniu = nazwaniu obiektu i ok 20krotnym przedstawieniu go przed kamerką z różnych stron oraz klikaniu ok trwa nieco dłużej ale nie aż tak długo jak stworzenie biblioteki czy jej zoptymalizowanie dla BBB.
 • #8
  timo66
  Level 23  
  @koczis_ws Bo jeśli masz darmową nieograniczoną energie to jak chcesz ją kontrolować? Budowa Iron Man'a jest wtedy w zasięgu ręki, bo energia nie jest niczym ograniczona. Może jedynie gabaryty by na to nie pozwoliły, ale z czasem i tak by się to zmieniło.

  Pomysły i wykorzystanie jest ograniczone tylko wyobraźnią. Bo chyba nie wierzysz w to że każdy chciał by tylko tyle energii by w domu obiad ugotować, komputer zasilić i siedzieć przed TV.
 • #9
  TechEkspert
  Editor
  @Macosmail jak dla mnie napisałeś bardzo słuszne stwierdzenie - ciężko zdefiniować a tym bardziej sztucznie utworzyć twór jakim jest świadomość.

  Natomiast co do 2075r. nie mam najmniejszego pojęcia czy ta data jest realna, jest to zdanie ekspertów w dziedzinie, czas zweryfikuje czy mieli rację.

  Co do poruszania się, to jest kolejna ciekawa sprawa, czy AI potrzebne jest jakieś ciało, np. naśladujące wyglądem ciało ludzkie ? W zasadzie potrzebny jest dostęp do informacji oraz możliwość prezentowania informacji oraz oczywiście zasoby pozwalające na działanie AI. Słuchając wypowiedzi autora prezentacji, zgadzam się z nim że raczej nie musimy obawiać się mechanicznej istoty tylko istotnego dla ludzi systemu który:
  a) uzyska dostęp do innych systemów i zmieni ich parametry, co spowoduje niepożądane efekty
  b) udzieli podpowiedzi, które mogą skierować nas w zupełnie inną stronę niż pierwotnie zakładaliśmy

  Np. czy internet musi mieć jakieś pojedyńcze ciało aby sporo namieszać w zakresie całego globu, w momencie wystąpienia skoordynowanej anomalii jego działania ?

  @submariner czyli rozumiem, że dużą wartością dodaną jest tutaj także ekosystem jaki dostarczony jest wraz z modułem.
 • #10
  Xantix
  Level 40  
  Hehe "darmowa nieskończona energia" w rękach ludzi = anihilacja planety albo i więcej. Przecież wiadomo, że takie źródła energii nie dadzą "światła i ciepła dla wszystkich ludzi" tylko nową broń. Broń przy której atomówki to zwykłe petardy. Tak samo z AI. O ile powstanie to raczej jako broń a nie coś "pokojowego".A broń z zasady jest niebezpieczna dla ludzi.
 • #11
  Świr
  Level 34  
  TechEkspert wrote:
  Co się wydarzy gdy komputery staną się sprytniejsze od nas ?


  Odłączymy im zasilanie :]
 • #12
  koczis_ws
  Level 27  
  timo66 ,
  Na szczęście darmowa i nieograniczona energia nie jest możliwa. Każde uzyskanie energii wymaga czegoś do jej pobrania i dystrybucji, a ilość jest ograniczona zasobami (np. słońce nie jest "nieśmiertelne" i emituje określoną ilość energii). Wykorzystanie energii wszechświata to raczej mrzonki, a i tak wg. współczesnych teorii nie jest nieskończony.
 • #13
  submariner
  Level 32  
  "... dużą wartością dodaną jest tutaj także ekosystem jaki dostarczony jest wraz z modułem."
  Jeśli masz na myśli PC i przetwarzanie na nim jakichś operacji to nie temu służy jest terminalem gdzie w przyjazny sposób dogadujemy się z chipem, inne wersje systemów opartych na tych chipach nie wymagają w ogóle komputera, moduły mają np wyjścia przekaźnikowe ale do treningu zapewne komputer będzie najwygodniejszy. Proponuję zagłębić się w opis modułów.
 • #14
  Macosmail
  Level 34  
  koczis_ws wrote:

  Na szczęście darmowa i nieograniczona energia nie jest możliwa. Każde uzyskanie energii wymaga czegoś do jej pobrania i dystrybucji, a ilość jest ograniczona zasobami (np. słońce nie jest "nieśmiertelne" i emituje określoną ilość energii). Wykorzystanie energii wszechświata to raczej mrzonki, a i tak wg. współczesnych teorii nie jest nieskończony.


  Z matematycznego punktu widzenia oczywiście jest skończona, ale i tak jest jej tak dużo, że niema to znaczenia. Przecież zgodnie z twierdzeniem Einsteina w każdej materii drzemie potężna ilość energii. Na razie potrafimy wykorzystać zaledwie ułamek na drodze reakcji jądrowych i tylko z materiałów rozszczepialnych, ale co będzie za powiedzmy 100-500 lat tego nie wiemy. Przecież 200 lat temu nikt nie przewidywał odkrycia energii atomowej.
  Być może kiedyś będziemy w stanie przekształcić szklankę wody na odpowiadającą jej energię całkowitą. I jeżeli będzie to technologia prosta i dostępna to może oznaczać koniec naszej cywilizacji lub jej "reset".
  Jednak wg. mnie dojdzie do tego z innego powodu, a będzie nim inżynieria genetycznych lub podobne nauki.
  Tak jak teraz amatorzy budują drukarki 3D i drony tak za 100 lat może będą "konstruować" własne ...wirusy. A jak wiemy, amatorzy bywają bardzo zdolni ;-)
  A poważnie .
  Prawdopodobnie będzie można tworzyć wirusy atakujące selektywnie jakąś pulę czy profil genetyczny (np. ludzi o określonych cechach, jak kolor skóry itp. ). Możliwości jest dużo.

  Tak czy inaczej ludzie się sami wykończą za pomocą nauki i techniki.
 • #15
  vodiczka
  Level 43  
  Macosmail wrote:
  Gdyby została rzeczywiście odkryta to bardzo szybko wrócilibyśmy do epoki kamienia łupanego być może na kolejne wiele tysięcy lat.
  koczis_ws wrote:
  Niestety moje RI nie nadąża . Możesz wytłumaczyć dla czego?

  Moje też nie nadąża, dostęp do darmowej nieskończonej energii nie czyni człowieka wszechmocnym. Trzeba jeszcze umieć tę energię wykorzystać.
  W jednej z bajek Lema mieszkańcy planety mogli zrobić wszystko (byli wszechmocni) łącznie z przesuwaniem galaktyk. W rezultacie od pewnego czasu nie robili nic bo nic im się nie chciało skoro mogli zrobić wszystko :)
  W tzw. międzyczasie zmienili kształt swojej planety z kuli na sześcian i narożniki ozdobili emblematami NFR (Najwyższa Faza Rozwoju). Potem siedzieli w brudnym piasku czyli w pewnym sensie wrócili do epoki kamienia łupanego a nawet do swoiście pojętego raju bo nie musieli zdobywać pożywienia, chronić się przed chłodem i deszczem lub nadmiernym upalem. Widoczny ukłon pisarza w stronę władz PRL bo NFR to anagram skrótu RFN (Republika Federalna Niemiec)
 • #16
  koczis_ws
  Level 27  
  Macosmail wrote:
  ...
  Tak czy inaczej ludzie się sami wykończą za pomocą nauki i techniki.


  Smutne to , ale niestety najbardziej prawdopodobne. Chciało by się za Czesławem Niemenem wierzyć w ludzi dobrej woli, lecz rzeczywistość tą wiarę osłabia.
  Ponoć spytany Einstein o III wojnę światową odpowiedział, że nie wie jak będzie wyglądać, ale wie , że IV będzie na maczugi.
  I jeszcze jedno. Jeśli jednak uda się wytworzyć AI i stanie się tak jak w temacie, to ludzie choć głupsi to jednak jakąś inteligencję by posiadali i z pewnością 'pióra by się posypały' i to mógłby być koniec.
 • #17
  Atreyu Makiavel
  Level 34  
  Świr wrote:
  Odłączymy im zasilanie :]

  Obronią się przed tym ;]
 • #18
  Jamie
  Level 20  
  Wracając do tytułowego pytania - komputery, zwłaszcza z systemem Windows, już są mądrzejsze od większości ludzi - gdyby nie były, to przysłowiowa pani Krystyna z biura na kolei dała by sobie radę sama - zamiast wzywać informatyka.
  Zaryzykowałbym nawet teorię, że są nie tylko mądrzejsze, ale i przemądrzałe - wystarczy popatrzeć jak się bronią, gdy użytkownik próbuje sobie coś dopasować w systemie...
 • #19
  vmario
  Level 14  
  Jamie wrote:
  Wracając do tytułowego pytania - komputery, zwłaszcza z systemem Windows, już są mądrzejsze od większości ludzi - gdyby nie były, to przysłowiowa pani Krystyna z biura na kolei dała by sobie radę sama - zamiast wzywać informatyka.


  A but jest ode mnie mądrzejszy, bo jak się rozerwie to muszę iść do szewca, żeby mi go zszył, ergo jestem głupszy niż but.
 • #20
  koczis_ws
  Level 27  
  Jamie wrote:
  Wracając do tytułowego pytania - komputery, zwłaszcza z systemem Windows, już są mądrzejsze od większości ludzi - gdyby nie były, to przysłowiowa pani Krystyna z biura na kolei dała by sobie radę sama - zamiast wzywać informatyka.
  Zaryzykowałbym nawet teorię, że są nie tylko mądrzejsze, ale i przemądrzałe - wystarczy popatrzeć jak się bronią, gdy użytkownik próbuje sobie coś dopasować w systemie...

  Współczesne komputery nawet najbardziej wypaśne posiadają inteligencję mniejszą niż pchła ba, nawet pantofelek jest inteligentniejszy. "Mądrość" komputerów to tylko przeniesienie wiedzy programistów.
 • #21
  Xantix
  Level 40  
  Jamie wrote:
  Wracając do tytułowego pytania - komputery, zwłaszcza z systemem Windows, już są mądrzejsze od większości ludzi - gdyby nie były, to przysłowiowa pani Krystyna z biura na kolei dała by sobie radę sama - zamiast wzywać informatyka.
  Zaryzykowałbym nawet teorię, że są nie tylko mądrzejsze, ale i przemądrzałe - wystarczy popatrzeć jak się bronią, gdy użytkownik próbuje sobie coś dopasować w systemie...


  Ja tu widzę raczej uwstecznienie ludzi niż rozwój "inteligencji" komputerów. Wystarczy porównać, że jeszcze 30 lat temu 2 księgowych dokonywało tych samych operacji matematycznych co dziś 4 księgowych za pomocą arkuszy kalkulacyjnych itp. Tak samo z tą "informatyzacją" w urzędach - celem była redukcja liczby urzędników a efekt - zatrudnienie dodatkowych kilkunastu tysięcy nowych (nawiasem mówiąc gdzieś czytałem artykuł o tym, że informatyzacja ZUSu kosztowała tyle samo co misja Curiosity na Marsa).
 • #22
  vodiczka
  Level 43  
  Xantix wrote:
  Wystarczy porównać, że jeszcze 30 lat temu 2 księgowych dokonywało tych samych operacji matematycznych co dziś 4 księgowych za pomocą arkuszy kalkulacyjnych itp
  Bo dawny buchalter wypełniał księgi rachunkowe najpierw piórem, później długopisem a współczesny musi stukać w klawiaturę. niestety 80% współczesnych księgowych i pracowników urzędów nie osiąga wydajności dobrej przedwojennej maszynistki. Uczy się obsługi komputera a nie uczy (skutecznie) szybkiego pisania na klawiaturze.
 • #23
  Świr
  Level 34  
  Atreyu Makiavel wrote:
  Obronią się przed tym ;]


  Nie ma nic na tyle bezobsługowego, czy nie wymagającego remontów...
  Taka obrona może będzie skuteczna, ale nie długotrwała.
  Komputer potrzebuje energii elektrycznej...
 • #24
  Atreyu Makiavel
  Level 34  
  Ktoś tu nie oglądał Matrixa ani Dnia Sądu* :P
  Co się wydarzy gdy komputery staną się sprytniejsze od nas ?

  *Terminator2
 • #25
  Świr
  Level 34  
  Jeśli mówisz to do mnie, to oglądałem matrixa ;)
  Ale bądźmy realistami...
  Na razie nie rozumiemy jak działa nasz komputer w głowie, więc jak możemy stworzyć coś inteligentniejszego niż my sami? Przecież komputer musiałby posiadać świadomość, aby móc analizować to co się dzieje wokół niego... Poza tym - to ciągle maszyna która działa wg określonego algorytmu. Czy algorytm może ewoluować bez świadomości?
 • #26
  Macosmail
  Level 34  
  Nie tylko świadomość, ale i być może nawet jakieś emocje co by mu się "chciało chcieć" ;-) Jakoś nie wyobrażam sobie, aby coś takiego mogło powstać w pamięci RAM maszyny :)
  Quote:

  Czy algorytm może ewoluować bez świadomości?


  O i to jest dobre pytanie. Ewolucjoniści twierdzą, że może. Przecież wg. tej teorii my sami wyewoluowaliśmy w zasadzie z niczego. Także następowało ciągłe rozbudowywanie "algorytmu" (kodu programu) i samoistny wzrost ilości informacji.
  Ale czy to jest możliwe?
  Ciało ludzkie wykorzystuje wiele zjawisk fizycznych tak jakby było zaprojektowane z ich uwzględnieniem. Weźmy oko. Skąd ewolucja "wiedziała", że istnieje promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie światła widzialnego. Skąd, że można wykorzystać nie tylko natężenie tego promieniowania, ale i długość fali i przypisać im różne wrażenia tego samego zwane kolorami. Bo kolory przecież w rzeczywistości nie istnieją. Równie dobrze moglibyśmy ich szukać w paśmie radiowym. Skąd, że aby zanalizować obraz trzeba stworzyć matrycę wielu światłoczułych elementów, a żeby ustawić ogniskową użyć układu optycznego.
  No i wreszcie jak przesłać te dane (bo to są dane) do "komputera". W jakim formacie, za pomocą jakiego protokołu i Interfacu. A przy takiej rozdzielczości, ilości kolorów i płynności ruchu są to co najmniej GB/s.
  Oczywiście to tylko przykład.
  Jeżeli teoria ewolucji jest prawdziwa to za odpowiednio długi czas powinniśmy wykształcić zdolność odbierania fal radiowych skoro pełno ich w  naszym środowisku ;-)
 • #28
  maras77
  Level 21  
  A ja myślę, że A w ogóle nie zagraża ludzkości.
  Załóżmy, że powstanie i zacznie się sama rozwijać.

  Nie będzie ograniczona czasem życia osobniczego, czyli nie istnieje dla niej ograniczenie czasowe i przestrzenne.
  Taka AI zapewne szybko dojdzie do wniosku, że zostawi Ziemię z jej problemami i zajmie się kosmosem, który jest całkiem sporym miejscem.
  Być może jakaś odnoga zostanie na Ziemi ale w interesie AI nie będzie niszczenie ludzkości, raczej jej pielęgnowanie.
 • #29
  michal19885
  Level 18  
  Macosmail wrote:
  Weźmy oko. Skąd ewolucja "wiedziała", że istnieje promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie światła widzialnego. Skąd, że można wykorzystać nie tylko natężenie tego promieniowania, ale i długość fali i przypisać im różne wrażenia tego samego zwane kolorami. Bo kolory przecież w rzeczywistości nie istnieją. Równie dobrze moglibyśmy ich szukać w paśmie radiowym. Skąd, że aby zanalizować obraz trzeba stworzyć matrycę wielu światłoczułych elementów, a żeby ustawić ogniskową użyć układu optycznego.
  No i wreszcie jak przesłać te dane (bo to są dane) do "komputera". W jakim formacie, za pomocą jakiego protokołu i Interfacu. A przy takiej rozdzielczości, ilości kolorów i płynności ruchu są to co najmniej GB/s.
  Oczywiście to tylko przykład.
  Jeżeli teoria ewolucji jest prawdziwa to za odpowiednio długi czas powinniśmy wykształcić zdolność odbierania fal radiowych skoro pełno ich w  naszym środowisku ;-)


  http://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdzenie_o_niesko%C5%84czonej_liczbie_ma%C5%82p
 • #30
  Jamie
  Level 20  
  vmario
  Skoro z tej strony to oglądać, to faktycznie może być przykre ;)

  koczis_ws
  Te samodzielne AI też będą tylko przeniesieniem wiedzy programistów - i albo zostaną głupie jak pantofelek, albo zmądrzeją... Tylko jak wtedy znajdą wspólny język z programistami i resztą ludzkości?

  Xantix
  Oczywiście masz rację, ale wszystko zależy od punktu patrzenia - Pani Krystyna może uważać, że te maszynki są złośliwie przemądrzałe...