Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RoomMote - zdalne sterowanie urządzeniami w pokoju na MSP430

mi_ma 03 Maj 2015 18:41 4851 7
 • RoomMote - zdalne sterowanie urządzeniami w pokoju na MSP430

  Potrzeba matką wynalazków. To powiedzenie zna chyba każdy. Świetnie odzwierciedla ono poniższy projekt, który powstał właśnie z potrzeby rozwiązania irytującego problemu. Pokój użytkownika o nicku Rohit często był nawiedzany przez komary. Wszyscy wiem jak wkurzający jest bzyczący koło ucha komar i jak skutecznie potrafi on zamienić niejedną noc w koszmar. Oczywiście w dobie wysyłania ludzi w kosmos istnieją takie wspaniałe urządzenia jak odstraszacze komarów, ale jak wszystko, nie są one pozbawione wad. Po pierwsze odstraszacze emitują w powietrze specyficzny zapach, który ma odstraszyć komary. Rohit nie lubi spać w pokoju, w którym unosi się ten zapach, więc włącza go tylko gdy usłyszy komary. I tu jest drugi problem. Włączenie urządzenia wymaga "zgramolenia się" z łóżka i doczołganie do kontaktu, a po jakimś czasie tą skomplikowaną w nocy operację należy powtórzyć, aby odstraszacz wyłączyć. NO i właśnie te niedogodności postanowił rozwiązać Rohit w swoim pokoju.
  Najlepszym rozwiązaniem jakie znalazł, było stworzenie sterownika, który uruchamiany zwykłym pilotem na podczerwień będzie pozwalał na zdalne włączanie i wyłączanie bez konieczności porzucania wygodnego łóżka. Bardzo szybko autor rozszerzył swoje założenia i przy okazji postanowił zbudować sterownik sześciokanałowy, który nie tylko będzie służył do uruchamiania odstraszacza, ale pozwoli na obsługę kilku innych urządzeń.


  Link


  I tak powstał RoomMote. Urządzenie zostało zbudowane jako całkowicie autorskie bez żadnych uniwersalnych modułów typu Arduino czy Raspberry Pi. Autor zaprojektował swój sterownik w oparciu o mikrokontroler MSP430. Zasada działania nie jest tutaj rewolucyjna. Po prostu urządzenie odbiera dane poprzez diodę podczerwoną i na ich podstawie steruje przekaźnikami zabudowanymi w niewielkiej tablicy z gniazdami AC, do których można podłączać kolejne urządzenia. Dodatkowo na płytce umieszczono diody LED, które mają sygnalizować, który kanał jest aktualnie włączony. Ponadto do urządzenia podłączono taśmę LED RGB, które wyświetlają różne kolory wybierane ręcznie pilotem. Urządzenie sterowane jest poprzez stary pilo od telewizora produkcji Sony.

  RoomMote - zdalne sterowanie urządzeniami w pokoju na MSP430 RoomMote - zdalne sterowanie urządzeniami w pokoju na MSP430 RoomMote - zdalne sterowanie urządzeniami w pokoju na MSP430 RoomMote - zdalne sterowanie urządzeniami w pokoju na MSP430

  Jeśli chodzi o samą konstrukcję to urządzenie wygląda o niebo lepiej niż większość "pająkowych" konstrukcji zbudowanych poprzez zlepianie kolejnych modułów uniwersalnych lub rozwojowych i "szycie" ich kłębkiem przewodów. Tutaj autor się postarał i zaprojektował własny obwód drukowany, który samodzielnie wykonał metodą termotrasferu. Całość została umieszczona w specjalnie przygotowanej obudowie z wywierconymi otworami na diody oraz przewody i dołączonymi opisami każdego z kanałów. Niemniej jednak same połączenia kablowe mogłyby być nieco lepiej dopracowane, wystarczyłoby dodać w kilku miejscach rurki termokurczliwe, które ukryłyby wystające kolorowe przewody. Wtedy projekt wyglądał by idealnie, a tak niewielkie niedopracowanie psuje cały efekt. A jak wcześniej wspomniałem, w porównaniu z wieloma tego typu konstrukcjami robionymi na gotowych modułach urządzenie wypada zdecydowanie lepiej. NA stronie źródłowej znajdziecie opublikowane kody źródłowe dla mikrokontrolera.

  RoomMote - zdalne sterowanie urządzeniami w pokoju na MSP430 RoomMote - zdalne sterowanie urządzeniami w pokoju na MSP430

  Źródło http://rohitg.in/2015/05/01/RoomMote/


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
 • #2 03 Maj 2015 22:24
  jousto
  Poziom 16  

  A dlaczego autor nie skorzystał z linijki przy wierceniu otworów na diody LED?
  Z przodu urządzenie wygląda jak uśmiech przewodniczącego.

 • #3 03 Maj 2015 22:41
  penknife
  Poziom 20  

  A już myślałem, że ktoś zbudował wykrywacz(choćby dźwiękowy) komarów w pokoju, wówczas i pilot byłby niepotrzebny.

 • #4 04 Maj 2015 12:45
  1356871
  Użytkownik usunął konto  
 • #5 04 Maj 2015 15:46
  M. S.
  Poziom 34  

  Pierwsze zdania bardzo mnie zaciekawiły. Myślę sobie no wreszcie ktoś rozprawił się z komarami. Zrobił mikrofon lub kamerę lokalizującą komara i strzela do niego laserem.

  Moje rozczarowanie było bardzo duże kiedy okazało się że mikrokontrolerem gość włącza i wyłącza zwykły zatruwacz komarów. Szkoda.

 • #6 04 Maj 2015 18:46
  houk
  Poziom 10  

  Rozwiązanie takie było na wykładzie TED zaprezentowane.

 • #7 04 Maj 2015 20:40
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  jousto napisał:
  A dlaczego autor nie skorzystał z linijki przy wierceniu otworów na diody LED?

  Bo całe to "urządzenie" jest jedną wielką prowizorką. "Szafa" z gniazdami i wyłącznikami - zgroza albo koszmarny sen instalatora sieci telefonicznych... Obudowa - jak wyżej - zezowate nie-szczęście. No i te gustowne kabelki do niej wchodzące....

  I takie tematy mają służyć jako wzór do naśladownictwa?

 • #8 04 Maj 2015 23:52
  SylwekK
  Poziom 29  

  Szczerze mówiąc na komary wolę paletkę elektryczną - rewelka! Wreszcie mam czyste ściany :) nie ma szans żeby jakiś komar przed nią uciekł. Wada - trzeba jednak wstać, ale jak już wstanę to nie na darmo i tylko na chwilę, po czym noc spokojna.

  Wynalazek z tematu rozczarował mnie podobnie jak kolegów wyżej. Zdalne włączanie kilku kanałów to można za grosze w supermarkecie kupić...