Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer zawiesza się po wymianie płyty głównej

zmien_zasilacz 03 Maj 2015 21:08 786 12
  • #1 03 Maj 2015 21:08
    zmien_zasilacz
    Poziom 4  

Mam problem z blisko ośmioletnim PC, jakiś miesiąc temu oddałem go do serwisu z powodu płyty głównej, którą szlag trafił. Płyta została wymieniona na używaną z allegro (specyfikacja poniżej), jednak od tej pory komputer w losowych momentach (zazwyczaj około 15-20 minut po uruchomieniu) się kompletnie zawiesza i potrzebny jest twardy reset. Przy niektórych procesach (praca w Wordzie, mało wymagające gry) komputer staje znacznie później, za to po uruchomieniu jakiejkolwiek przeglądarki internetowej lub/i stron z flashem (Youtube i pochodne, inne strony przeładowane flashem) freeze najczęściej następuje od razu. Już po twardym resecie czasami wystarczą 3-4 minuty, żeby komputer się ponownie zawiesił. Sterowniki od karty graficznej są aktualne, dysk przejechany HD Tune'em również w porządku, wymiana pamięci RAM też nie pomogła w tej kwestii - pobieżnie sprawdzałem też temperatury komponentów i nie wykraczały znacznie poza normy. Proszę o wskazówki i ewentualną pomoc.

Specyfikacja z Everesta:

Code:
    System operacyjny                                 Microsoft Windows XP Professional

Dodatek service pack systemu operacyjnego         Dodatek Service Pack 3
          DirectX                                           4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)

Typ procesora                                             Intel(R) Core(TM)2 CPU 632, 1866 MHz (3.5 x 533)
          Nazwa płyty głównej                                     Gigabyte945GM-S2
          Mikroukład płyty głównej                          Intel Lakeport-G i945G
          Pamięć fizyczna                                   2048 MB  (DDR2 SDRAM)
          Typ BIOS'u                                        Award Modular (05/28/07)

Karta wideo                                       NVIDIA GeForce 9500 GT  (512 MB)

Zasilacz to któryś z Modecomów Feel, jeśli trzeba będzie dokładny model, to dajcie znać.

0 12
  • #2 03 Maj 2015 21:10
    sPeRaCz.PL
    Poziom 42  

System operacyjny został "stary" ? tzn. instalowany na na dysku przy poprzedniej płycie głównej ?

Jeżeli płyta główna nie jest w 100% identyczna jak poprzednia to takie "cuda" z systemem operacyjnym to norma.

2
  • #3 03 Maj 2015 21:12
    zmien_zasilacz
    Poziom 4  

sPeRaCz.PL napisał:
    System operacyjny został "stary" ? tzn. instalowany na na dysku przy poprzedniej płycie głównej ?

Tak, dysk. Już dawno bym go przeinstalował, gdyby nie fakt, że nie działa mi napęd CD, a stary BIOS nie czyta bootowalnych USB, dlatego zanim podejmę jakieś radykalniejsze kroki, szukam innej przyczyny niezależnej od systemu.

0
  • Pomocny post
    #4 03 Maj 2015 21:13
    sPeRaCz.PL
    Poziom 42  

zmien_zasilacz napisał:
    szukam innej przyczyny

Nie ma innej.

sPeRaCz.PL napisał:
    Jeżeli płyta główna nie jest w 100% identyczna jak poprzednia to takie "cuda" z systemem operacyjnym to norma.

1
  • #5 03 Maj 2015 21:16
    zmien_zasilacz
    Poziom 4  

sPeRaCz.PL napisał:
    zmien_zasilacz napisał:
    szukam innej przyczyny

Nie ma innej.

sPeRaCz.PL napisał:

Dzięki za pomoc, w takim razie spróbuję zaktualizować BIOS i przeinstalować system.

Dodano:
    Czy aby na pewno? Przeinstalowałem system formatując dysk i w momencie, w którym włączyłem IE żeby ściągnąć inną przeglądarkę, PC znowu się zawiesił.

Moderowany przez master-007:

Nie pisz postu pod własnym postem, w celu aktualizacji informacji zawartych w poście użyj przycisku:

Komputer zawiesza się po wymianie płyty głównej

0
  • #6 04 Maj 2015 19:42
    krzychupar
    Poziom 39  

C:\Windows\Minidump spakuj wszystkie pliki znajdujące się w tej lokalizacji i załącz na forum jako załącznik.

0
  • #7 04 Maj 2015 20:55
    zmien_zasilacz
    Poziom 4  

krzychupar napisał:
    C:\Windows\Minidump spakuj wszystkie pliki znajdujące się w tej lokalizacji i załącz na forum jako załącznik.

Zaznaczyłem wszystko, co trzeba w panelu sterowania, ale przy zwisie system i tak nie tworzy tych plików.

0
  • #8 04 Maj 2015 21:18
    krzychupar
    Poziom 39  

Nie wiem jak to jest w XP, ale klikasz w mój komputer-właściwości-zaawansowane- uruchamianie i odzyskiwanie i w awaria systemu masz zaptaszkowane Zapisz zdarzenie w dzienniku systemu i bez ptaszka Automatycznie uruchom ponownie. Czy tak masz ustawione ?.

0
  • #9 04 Maj 2015 21:30
    zmien_zasilacz
    Poziom 4  

krzychupar napisał:
    Nie wiem jak to jest w XP, ale klikasz w mój komputer-właściwości-zaawansowane- uruchamianie i odzyskiwanie i w awaria systemu masz zaptaszkowane Zapisz zdarzenie w dzienniku systemu i bez ptaszka Automatycznie uruchom ponownie. Czy tak masz ustawione ?.

Zmieniłem system na 7 i mam już tamtejsze ustawienia, wiele się nie różnią, miałem to samo.

0
  • #10 16 Maj 2015 18:45
    zmien_zasilacz
    Poziom 4  

Dobra - zostawiłem komputer samemu sobie i rzeczywiście, pod moją nieobecność wyjątkowo był bluescreen, a co za tym idzie zrobił się minidump. Załączam go, może coś wywnioskujecie na jego podstawie.

0
  • #11 16 Maj 2015 20:58
    helmud7543
    Poziom 42  

zmien_zasilacz napisał:
    jednak od tej pory komputer w losowych momentach (zazwyczaj około 15-20 minut po uruchomieniu) się kompletnie zawiesza i potrzebny jest twardy reset. Przy niektórych procesach (praca w Wordzie, mało wymagające gry) komputer staje znacznie później, za to po uruchomieniu jakiejkolwiek przeglądarki internetowej lub/i stron z flashem (Youtube i pochodne, inne strony przeładowane flashem) freeze najczęściej następuje od razu. Już po twardym resecie czasami wystarczą 3-4 minuty, żeby komputer się ponownie zawiesił.

Sprawdź temperatury, bo. wg opisów wygląda to na przegrzanie.

P. S. Co do zostawiania starego systemu na nowym sprzęcie, napiszę z doświadczenia - kolega miał szczęście, że ten w ogóle się uruchomił bo przeważnie jest BSOD zaraz po starcie. Jak już wstanie to może działać, ale nieosłonecznienie musi być stabilny. W kwestii licencji - jeśli jest to przedsiębiorstwo i ma się ich wiele, to w zasadzie może być konieczność przypisania kolejnej. Z boxową jest różnie. OEM-mowa idzie się paść od razu. Miałem takie sytuacje, że trzeba było faktycznie tak zrobić z system. Problem nie jest do końca banalny, ale gdy specyficzna sytuacja nie wymaga takich zabiegów, to rozwiązanie średnio sensowne.

0
  • #12 03 Lip 2015 15:03
    zmien_zasilacz
    Poziom 4  

helmud7543 napisał:

Sprawdź temperatury, bo. wg opisów wygląda to na przegrzanie.

Biorąc pod uwagę wiek sprzętu, chyba nie są nie wiadomo jak wysokie, przynajmniej na moje oko laika

Komputer zawiesza się po wymianie płyty głównej Komputer zawiesza się po wymianie płyty głównej

0
  • #13 04 Lip 2015 16:34
    helmud7543
    Poziom 42  

Nie są, pod warunkiem że ten najwyższe to wynik obciążenia. Jeśli natomiast procesor dobija do 60°C w spoczynku, to ewidentnie chłodzenie nie wyrabia. Trzeba zrobić testy obciążeniowe, poza systemem (narzędzia autobootowalne) albo na świeżym systemie - to wykluczy problem sprzętowy.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo