Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sposób na podłączenie kondensatorów do silnika prądu stałego 24V

sailplanet 03 Maj 2015 22:04 744 6
  • #1 03 Maj 2015 22:04
    sailplanet
    Poziom 2  

Witam.
    Chciałbym podłączyć zestaw kondensatorów tak, żeby zasiliły mi silnik 24V, 350W. O jakich parametrach kondensatory wybrać i czy to jest w ogóle możliwe, żeby one pociągnęły silnik powiedzmy przez pół godziny?

• #2 03 Maj 2015 22:14
    konti
    Poziom 27  

Do jakiego napięcia masz zamiar owy silnik podłączyć ? Jeżeli do sieci 230V to żaden kondensator Ci nie pomoże. Jeżeli już to transformator 230V/24V oczywiście napięcie trzeba "wyprostować" i odfiltrować. Nie napisałeś jaki to silnik czy na napięcie zmienne czy stałe. Jeżeli możesz podaj parametry tego silnika.

• #3 03 Maj 2015 22:44
    jaro33
    Poziom 14  

sailplanet napisał:
    Witam,
    Chciałbym podłączyć zestaw kondensatorów tak, żeby zasiliły mi silnik 24 volt, 350wat.

I~350/24=14A
    sailplanet napisał:
    O jakich parametrach kondensatory wybrać i czy to jest w ogóle możliwe, żeby one pociągnęły silnik powiedzmy przez pół godziny?

nie pociągną
    oblicz sobie
    I=q*t
    C=(I*t)/U
    gdzie np 10 000 uF jaki da prąd w czasie ?
    tylko akumulator -i to z rozruchem żeby nie zniszczyć baterii ogniw
    np: wkrętarka Bosch ma taki rozrusznik umieszczony w wyłączniku na 555 bo inaczej to ciągnie kolosalny prąd przy rozruch aż przewody się kleją do klemy .

Źle zadane pytanie sprecyzuj co chcesz zrobić
    a super - C są na małe napięcia

• #5 04 Maj 2015 23:02
    sailplanet
    Poziom 2  

Silnik ma napędzać koło roweru. Parametry tak jak podałem wyżej. Są ultrakondensatory 400, 600 a nawet 3000 Faradów. Pytanie na które nie mogę znaleźć odpowiedzi to czy te kondensatory przez np. przetwornicę dadzą mi odpowiedni prąd do silnika, czyli czy będę mógł na nim pojechać powiedzmy pół godziny? Kondensatory z tej strony
    http://www.tme.eu/pl/details/db5u407w35060ha/superkondensatory/samwha/#
    mają prąd pracy 25 A.
    Jaro z fizy kiedyś byłem nawet niezły, ale to było przed pierwszą wojną światową. Mógłbyś mi bardziej łopatologicznie przybliżyć temat dlaczego nie pociągną?
    Super C są na małe napięcia... a da się przez przetwornicę?

• #6 04 Maj 2015 23:51
    jaro33
    Poziom 14  

sailplanet napisał:
    Super C są na małe napięcia... a da się przez przetwornicę?

Wszystko się da ,
    nawet laserem ciąć papier - tylko że inne metody są lepsze do danego zastosowania
    sailplanet napisał:

http://www.tme.eu/pl/details/db5u407w35060ha/superkondensatory/samwha/#
    mają prąd pracy 25 A.
    Jaro z fizy kiedyś byłem nawet niezły, ale to było przed pierwszą wojną światową. Mógłbyś mi bardziej łopatologicznie przybliżyć temat dlaczego nie pociągną?

Została ci tylko matematyka bo wszystko już napisałem :-)
    A o tych kondensatorach to ci nic nie powiem.

Ponieważ jeszcze nic nie robiłem na tych super-C.
    Jedynie trochę teorii to co przeczytałem w edw , ostatnio jest cykl

Ale ten silnik to duża przesada do roweru , z czego on jest ?

Jaką będzie miał przekładnię ?

• #7 05 Maj 2015 12:33
    cirrostrato
    Poziom 36  

sailplanet napisał:
    Mógłbyś mi bardziej łopatologicznie przybliżyć temat dlaczego nie pociągną?
    Super C są na małe napięcia
    Czas matur a zadanie dość proste: policz ile energii zużyje twój silnik np. przez 10sekund (podstawy fizyki się kłaniają), ze wzoru na energię zgromadzoną w kondensatorze oblicz jakiej pojemności musi być kondensator (pomiń dla uproszczenie napięcie pracy fizycznego super kondensatora, przyjmij 24V do obliczeń) gromadzący tą energię i wszystko będzie jasne, także to dlaczego twój epokowy pomysł nie ma szans (na razie, może kiedyś) powodzenia.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo