Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka BEKO DIN 5830 - Uszkodzony triak Z3M (ale dlaczego)

e-kran 03 Maj 2015 23:53 1455 3
  • #1 03 Maj 2015 23:53
    e-kran
    Poziom 7  

Witam
    W zmywarce był strzał i wybiło bezpiecznik w tablicy.
    Dobrałem się do elektroniki i z tego co się zorientowałem, w strzępy poszedł triak Z3M. Domyślam się, że uszkodzenie triaka spowodowane jest uszkodzeniem elementu, którym on steruje. Nie mam schematu, nie wiem czym ten triak steruje.
    Od tego triaka odchodzi niebieski kabel z wiązki, no ale bez rozprucia zmywarki nie dowiem się dokąd on prowadzi.
    Czy ktoś znający ten typ zmywarki mógłby na podstawie poniższych zdjęć coś mi podpowiedzieć?

Zmywarka BEKO DIN 5830 - Uszkodzony triak Z3M (ale dlaczego) Zmywarka BEKO DIN 5830 - Uszkodzony triak Z3M (ale dlaczego)

0 3
  • #2 04 Maj 2015 08:35
    Trull
    Poziom 28  

Miernik do ręki i szukasz kolego. w większości przypadków tak dokonuje się napraw, ale sugerował bym sprawdzić wiązkę, kable często łamią się pod drzwiami.

0
  • #3 04 Maj 2015 19:43
    e-kran
    Poziom 7  

Od tego triaka kabelek idzie do elektrozaczepu zwalniającego pojemnik na proszek/ tabletkę. Fakt, coś tam utraciło szczelność i jest mokro-rdzawo wokół tego zaczepu już po stroie "suchej", więc pewnie jakaś upływność jest. Odłączyłem kable od zaczepu, wymieniłem triak ale nadal po włączeniu kontrolki migają i tyle. Zdaje się że podczas walnięcia triaka uszkodziło się coś więcej.

0
  • #4 26 Sie 2015 15:38
    e-kran
    Poziom 7  

Rozwiązaniem problemu był zakup nowej zmywarki.

1