Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żyrandol 3-żarówkowy - podłączenie, włącznik podwójny

04 Maj 2015 12:54 1953 4
 • Poziom 9  
  Witam. Mam problem z podłączeniem żyrandolu, mianowicie do włącznika podwójnego mam podłączone dwa czarne przewody od góry, 1 żółto- zielony i niebieski niepodłączony. Z sufitu wychodzą 3 przewodu niebieski, czarny i żółto- zielony. Z żyrandolu wychodzą 1 brązowy, 2 brązowe razem szczepione i 3 szczepione niebieskie. Chciałbym podłączyć tak by po zapaleniu 1 przycisku świeciła się 1 żarówka a drugi przycisk 2 żarówki. Żyrandol 3 żarówkowy. Proszę o pomoc
 • Poziom 28  
  Serio, to wezwij kogoś kto ma pojęcie, bo zrobisz sobie kuku... Ale jak będziesz się zapierał, to niech ktoś będzie z Tobą i w razie co odłączy napięcie jak "zaczniesz tańczyć" i tu mówię poważnie. Masz w ogóle jakieś pojęcie o tym co chcesz zrobić? Bo wnioskuję, że nie. Weź sobie jakiś tester i zobacz na których przewodach w suficie masz fazę, bo zakładam, że instalacja jest zrobiona prawidłowo. Na suficie powinno być na dwóch przewodach faza i na jednym zero, wspólne dla obu obwodów i tu już widać,że nie do końca jest zrobiona prawidłowo...). Żyrandol podłączasz niebieskim do zera,a brązowe do przewodów z fazą. Uwaga faza na przewodach na suficie powinna się pojawiać po przełączeniu przełącznika. Prace przy takich napięciach powinno wykonywać się we dwie osoby, aby w razie czego można było bezpiecznie odłączyć zasilanie. No i chyba nie muszę Ci pisać, że powinno się posiadać uprawnienia.
 • Poziom 11  
  Kolega ma rację , nie masz zielonego pojęcia jak to ma działać , powiem w skrócie ,zero powinno być podłączone bezpośrednio do żyrandola a na wyłącznik dochodzi tylko napięcie,
  i to on włącza raz na jedną żarówkę ,a drugim klawiszem na pozostałe dwie żarówki.Poszukaj sobie w necie schematu podłączenia żyrandola z podwójnym wyłącznikiem.
 • Moderator sekcji Technicznej
  3.1.16. Zabronione jest publikowanie wpisów zawierających pytanie/zgłoszenie problemu, na które udzielono już poprawnej odpowiedzi. Przed publikacją wpisu Użytkownik zobowiązany jest do sprawdzenia za pomocą wyszukiwarki Forum, czy dany problem był już poruszany.