Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmel/AVR - Połączenie mikrokontrolera z programatorem

Marcin Kawa 04 Maj 2015 17:17 897 4
  • #1 04 Maj 2015 17:17
    Marcin Kawa
    Poziom 10  

Witam,
    po wielu dniach i godzinach już spędzonych nad sprzętem i czytaniu forum (czyt.zmęczony i zniechęcony) sprowadzam problem to najprostszego (i może najgłupszego) pytania:
    Czy ten programator po prostu będzie mi działał z tym mikrokontrolerem (z tą płytką) ? Pokazane na pierwszych dwóch zdjęciach z lewej.
    Wiem, że pod gniazdo ISP go nie podłączać (bo wtedy nie będzie funkcji debugowania) tylko bezpośrednio do nóżek ATmegi32A. Zrobiłem

Problemem jest oczywiście,że AVR studio (v.4.19) nie widzi mikrontrolera i puki co mogę zapomnieć o nauce programowania na tym sprzęcie.

Pytanie drugie to czy po podpięciu samego programatora do USB menedżer urządzeń powinien go normalnie widzieć jako działające urządzenie.
    Dodam ze pobrałem ze strony z tym produktem wskazane sterowniki: plik winrar o nazwie "prolific_driver" a po rozpakowaniu "Vista_Installer" - jednak jak jest napisane obok: sterowniki do Windows vista/7/8.
    Trzecie zdjęcie pokazuje jednak co widzi menedżer urządzeń i chyba nie jest dobrze skoro jest żółty wykrzyknik. Atmel/AVR - Połączenie mikrokontrolera z programatorem Atmel/AVR - Połączenie mikrokontrolera z programatorem Atmel/AVR - Połączenie mikrokontrolera z programatorem
    Dadam że dwie diody na programatorze się świecą na czerwono o co było pytane w innych tematach na tym forum.

Czy ktoś ma ten sprzęt/problem ?

0 4
  • #2 04 Maj 2015 18:44
    zumek
    Poziom 39  

Marcin Kawa napisał:
    Czy ten programator po prostu będzie mi działał z tym mikrokontrolerem (z tą płytką) ?

Jeżeli do tej pory nic nie zjarałeś, to będzie działał ale pod warunkiem że:
    1)Zainstalujesz właściwe sterowniki do Twojego JTAG-a ( http://www.arduined.eu/files/CH341SER.zip )
    2)Prawidłowo połączysz JTAG-a z mikrokontrolerem ( tak jak masz teraz , to jakieś nieporozumienie )

PS
    Możesz "podziękować" sprzedawcy, że Cię tak w konia zrobił ze sterownikami :|
    Z drugiej strony - gdybyś wiedział co to FT232, PL2303, CH340, to sam byś się domyślił tego, co mi zajęło aż 1 minutę :D

1
  • #3 04 Maj 2015 21:25
    Marcin Kawa
    Poziom 10  

Dzięki za odpowiedź.
    Odnośnie tego PL2303 to już wcześniej czytałem o tym, ze niby odnosi się to mojego sprzętu.
    No jak widać to nie prawda i ktoś był w błędzie a ja uwierzyłem. Ale skąd wiedziałeś, że będzie pasować CH340 i jak to znalazłeś to jest dla mnie jakaś czarna magia i telepatia :D
    Ważne, że teraz działa w menedżerze urządzeń system pokazuje w:
    Porty (COM i LPT)
    - USB-SERIAL CH340 (COM7)

Czyli, że jest dobrze. Ale z podłączeniem tego teraz do płytki to zrobiłem zgodnie z datasheet jakie znalazłem do: ATmega32A bo taka jest na płytce i i programatora załączam na zdjęciu jak i sposób w jaki połączyłem piny.
    Proszę napisać co źle czy i nie tak a jak zrobić dobrze.
    Swoją logiką zrobiłem tak: Pierwszy Pin na JTAG,u (o ile to jest jego dobry schemat) czyli TCK znalazłem na schemacie po lewej stronie rysunku gdzie oznaczony jako PB7 czyli port B siedem - czyli ósmy pin na schemacie na dole w obudowie PDIP - i tak całą reszte. Problem mam z podłączeniem resetu - nie mogę znaleźć pinu na płytce więc co mam zrobić ?

0
  • #4 04 Maj 2015 22:13
    zumek
    Poziom 39  

Marcin Kawa napisał:
    ... Ale skąd wiedziałeś, że będzie pasować CH340 i jak to znalazłeś to jest dla mnie jakaś czarna magia i telepatia :D

Jeden rzut okiem na dobrą fotografię Twojego JTAG-a :D

Marcin Kawa napisał:
    Ale z podłączeniem tego teraz do płytki to zrobiłem zgodnie z datasheet jakie znalazłem do: ATmega32A bo taka jest na płytce i i programatora załączam na zdjęciu jak i sposób w jaki połączyłem piny.

To teraz popatrz na fragment Twojego zdjęcia Twojej płytki i zauważ, że
    strzałka wskazuje na "nóżkę" nr 1 ATMegi32A, a "łapka" na port C. Ty podłączyłeś się pod port A, a tam JTAG-a nie uświadczysz :D

Popełniasz zbyt wiele prostych błędów :cry:

0
  • #5 07 Maj 2015 14:17
    Marcin Kawa
    Poziom 10  

Po podwójnym sprawdzeniu jednak muszę stwierdzić, że się mylisz w przypadku tego portu, na który wskazuje strzałka - to jest port B, ale który rzeczywiście zaczyna od pinu pierwszego (port A jest na dole, zaznaczyłem go na zdjęciu).

Co do drugiej sprawy, możesz mieć rację i JTAG'a tam może nie być - na zdjęciu zaznaczyłeś Port C gdzie Ja nic nie podpiołem więc pewnie mi sugerujesz, że to własnie tam jest ten JTAG, czy tak ? :)

Moje wątpliwości tak tylko trochę budzi też to czy aby dobry schemat samego programatora znalazłem (na stronie producenta patrzyłem i nie ma, napisałem mail i brak odpowiedzi)ale jednak ten schemat się bardzo często powtarza jak na przykład na zdjęciu poniżej, gdzie połączony jest z Portem C jak (chyba) sugerowałeś - tylko, że tu jest ATmega164P a moja to ATmega32A ale chyba będzie się pokrywać, czyż nie ?
    PS
    przepraszam za późnąodpowiedź ale ostatnie dni były wypełnione laborkami i sprawozdaniami :P

0