Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie akumulatora ładowarką sieciową

xLajcik11 04 Maj 2015 22:07 819 4
  • #1 04 Maj 2015 22:07
    xLajcik11
    Poziom 4  

Witam.
    Tydzień temu kupiłem nowy akumulator 7Ah do skuterka (chiński 4t)
    Po zimowej przerwie próbowałem odpalić skuterka, niestety mimo wstrzykiwania paliwa do gaźnika, zamienne odpalanie za pomocą kopniaka i startera udało mi się odpalić skuter, ale niestety z takim skutkiem, że po dłuższym odpalaniu na rozruszniku akumulator trzymał napięcie mniej więcej równo, jednak po chwili poczułem można powiedzieć że lawinowy spadek obrotów na rozruszniku. To znaczy w ciągu 4sekund rozrusznik bardzo spowolnił obroty do tego stopnia że po ponownym jego załączeniu moment obrotowy nie był wystarczająco duży aby zaskoczył bendiks.
    Podłączyłem akumulator równolegle z samochodem, odpaliłem samochód i znów ponawiałem próbę odpalenia skutera. Po minucie odpalił. Samochód pochodził na wolnych obrotach z 5min w celu podładowania akumulatora co się tak stało bo ponownie spróbowałem odpalić skuter i rozrusznik kręcił normalnymi obrotami, jednak nie wiem czy wcześniejsza sytuacja mogła uszkodzić akumulator przez co może teraz nie trzymać napięcia ?

W garażu znalazłem starą ładowarkę sieciową w której na wyjściu jest 12V i (wg tabliczki na obudowie) 1600mA DC. Czy za pomocą tej ładowarki mogę ładować ten akumulator?
    Mam prostownik jednak po podłączeniu odrazu prąd ładowania na wskaźniku skacze nawet do 5A, gdzie przy takiej wielkości akumulatora nie jest chyba wskazane (czytałem że prąd ładowania dla mojego akumulatora powinien wynosić 1-max 1.5A)

Akumulator - elektrolit to Kwas siarkowy.

0 4
  • #2 04 Maj 2015 22:16
    13adam13
    Poziom 29  

Cytat:
    W garażu znalazłem starą ładowarkę sieciową w której na wyjściu jest 12V i (wg tabliczki na obudowie) 1600mA DC. Czy za pomocą tej ładowarki mogę ładować ten akumulator?

Jeżeli akumulator jest na 12 V, jak najbardziej możesz ładować tą ładowarką o ile jest sprawna. Na samym początku jeśli akumulator jest doszczętnie wyczerpany ładowarka może się grzać, zwróć na to uwagę, możesz robić przerwy w ładowaniu na przykład. :D
    Nie wiem czy do końca doładuje ci ten akumulator, ze względu na małe napięcie tj.12 V. No i przydał by się amperomierz do kontroli poboru prądu przez akumulator. :D

0
  • #3 04 Maj 2015 22:22
    xLajcik11
    Poziom 4  

Amperomierz jest, także jakaś kontrola będzie ;> a co powiedz o tym szybkim rozładowaniu akumulatora? Zaszkodziło mu to jakoś, czy po naładowaniu będzie wszystko ok ?

0
  • #4 04 Maj 2015 22:25
    owalo
    Poziom 11  

Jeżeli akumulator ma 72Ah to ok.
    Najlepiej ładować akumulator prądem 12-to godzinnym , czyli w tym wypadku 6A będzie w porządku.
    Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

Przepraszam - mój błąd. nie 72 a 7.
    Tak więc prąd ładowania powinien wynosić ok 600mA
    Pozdrawiam

0
  • #5 04 Maj 2015 23:23
    andrzej55
    Poziom 35  

12V zasilaczem nie naładujesz akumulatora. Tutaj potrzebne jest źródło napięcia co najmniej 14,4V z ograniczeniem prądu ładowania do ok.700mA. Coś w stylu tego układu: http://serwis.avt.pl/manuals/AVT2309.pdf .

0