Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Bosch WAA20163pl/01 - Nie grzeje

Robertss 05 May 2015 06:49 2481 3
 • #1
  Robertss
  Level 16  
  Witam.
  Pralka Bosch WAA20163pl/01 przestała grzać. Grzałka sprawdzona-sprawna. Następnie sprawdziłem czujnik temperatury w grzałce i okazał się uszkodzony(nie pokazywał żadnej rezystancji). Po wymianie czujnika w dalszym ciągu nie załącza grzałki. Napięcie na czujniku NTC 5V, hydrostat sprawny, panel sprawdzony pod kątem zimnych lutów, przekaźnik grzałki sprawny. Dodam że po za grzaniem pralka normalnie funkcjonuje. Z góry dziękuję za wszelkie porady.
 • #2
  Andrzej Borowiec
  Level 20  
  Mam identyczny problem z tym samym modelem pralki. Po wymianie czujnika temp. przy grzałce, dalej nie załącza się przekaźnik grzałki. Wizualnie obejrzałem druk programatora i nic podejrzanego nie znalazłem.

  Z mikrokontrolera nie wychodzi sygnał sterujący bazą tranzystora, który to steruje cewką przekaźnika. Czujnik grzałki zamontowałem oryginalny (termistor NTC- w temp. ok. 20°C posiada rezystancję ok. 5,5K). Po jakim czasie od momentu uruchomienia jakiegokolwiek programu powinna zostać załączona grzałka? Pralki naprawiam sporadycznie, być może zbyt krótko czekałem na włączenie grzałki (ok. 5 min.).
 • #3
  zhudomel
  Home appliances specialist
  Andrzej Borowiec wrote:
  być może zbyt krótko czekałem na włączenie grzałki ( ok. 5 min. ).
  Dołóż jeszcze 5min.
 • #4
  Andrzej Borowiec
  Level 20  
  Po ok. 10 min. od chwili uruchomienia programu (bawełna-60 stopni), programator załączył grzałkę. Pralka pracuje poprawnie. Dziękuję za pomoc.