Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DELL Precision M6600 -zasilacz - Zasilacz podłączony, ale nie ładuje

Kubbaz 05 May 2015 07:52 3015 6
    Kubbaz
    Level 26  
    Witam wszystkich Elektrodowiczów,

Mam laptopa DELL Precision M6600 i do niego dwa zasilacze:
    1) od LENOVO,
    2) Flextronics P/N: J938H, model: GA240PE2-00.

Używając pierwszego (przez okres 5,5 miesiąca) jakieś dwa tygodnie temu pojawił się komunikat systemu Windows 7, że zasilacz jest podłączony, ale nie ładuje i stan baterii wynosi 46 %.

Zasilacz wysłałem do serwisu i przełączyłem się na drugi zasilacz, który działał poprawnie (a przynajmniej wszystko na to wskazywało). Wczoraj i na drugim zasilaczu pojawił się ten sam komunikat... i tym razem stan baterii jest już tylko 8%.

Widać, że bezpośrednio po podłączeniu zasilacza do laptopa lub stacji dokującej (to jest bez różnicy względem tej usterki) bateria jest ładowana, ale tylko przez pierwsze 2-3 sekundy. Potem już nie. Czasami zdarzy się - od czasu do czasu - że ładowanie załączy się na krótko (10 - 15 sekund) i potem znowu się wyłączy.

Czy ktoś spotkał się już z tym problemem? Jak temu zaradzić?

Z góry będę bardzo wdzięczny za pomoc w tym temacie.
    Pozdrawiam,
    Kuba
    lisek
    Service technician RTV
    Bez pomiarów masz uszkodzenie w układzie chargera.

Szukaj w sieci wszystkich info. na temat Foxconn Brooks/P3 z ekranem 17".
    to jest platforma stosowana w DELL Precision M6600.
    Będzie ciężko bo to Dell. Link
    Link_ chyba taki MB

Foxconn był ostatnio zwolenikiem budowy układu chargera na Maxim MAX8731A.
    Zobacz co masz na MB i podaj.

p.s
    W wer.Dell Precision M6700 jest platforma Compal LA-7933p rev.?
    To całkiem co innego!
    Kubbaz
    Level 26  
    lisek wrote:
    Bez pomiarów masz uszkodzenie w układzie chargera.

Lol... Kurczę, to skomplikowana sprawa/awaria. Myślałem, że skończy się na wymianie zasilacza+akumulatora i już, a tu problem większy, tym bardziej, że potrzebuję korzystać z laptopa na co dzień (i to dość mocno)... :/.

Pytanie teraz jest jeszcze jedno:
    Dlaczego uszkodził się moduł ładowania w laptopie?
    Jeśli się uszkodził z przyczyny zewnętrznej (tzn. nie zepsuł się sam z siebie czy ze "starości"), to co jest tą przyczyną? Inaczej kolejny nowy zamontowany moduł również może się uszkodzić...
    Fakt jest taki, że cały czas jadę na zasilaczach niesygnowanych logo DELL (tudzież dedykowanych dla DELL Precision M6600) tj. Lenovo i Flextronics. Ale 5,5 miesiąca wszystko działało OK.

lisek wrote:
    Foxconn był ostatnio zwolenikiem budowy układu chargera na Maxim MAX8731A.
    Zobacz co masz na MB i podaj.

Niestety nie mam doświadczenia w demontażu DELLa M6600. Nie wiem jak dostać się do modułu ładowania, a nie chcę uszkodzić obudowy laptopa.
    lisek
    Service technician RTV
    Quote:
    i tym razem stan baterii jest już tylko 8%.

Może to wskazywac na rozładowania Aku i kontroler wewnątrz baterii zablokował ładowanie!
    Moze ( to że braknłądowania) to z przyczyny:
    - uszkodzenia ukł. chargera
    - może i z winy zasilacza bo nieorginał
    - może i bateria już doszła swego końca

Moim zdaniem jedyne na pocz. sensowne rozwiązanie to:
    - kup (drogi zakup) /pożycz Aku dobry i to samo z zasilaczem (org. to 130W)
    * może w sklepie gdzie to kupiłeś/ lub serwis dell (niech sprawdzą, niska opłata )
    ... zobacz efekt , opisz

Może tylko zakończy się na zakupach (Aku + zasilacz org.) i laptop sam jest ok.
    Powodzenia życzę.
    Adamstar1
    Level 25  
    Najbardziej prawdopodobna usterka baterii. Przy tych objawach szanse na usterkę płyty są niewielkie.
    Lisciasty
    Level 20  
    Odkopuję starocia ale mam ten sam problem i teoretycznie go rozwiązałem. Objawy jak powyżej, kilka lat chodził bez problemu,
    pojawił się nagle błąd nie rozpoznawania zasilacza. Jako że to sprzęt żony a ja na wyjeździe, kupiłem nowy zasilacz ale było to samo.
    Z włączoną baterią, bez baterii, ze stacją dokującą czy bez, uparcie odmawia rozpoznania zasilacza, nie ładuje baterii, laptop pracuje jak ślimak.
    Porada która działa od ręki: W biosie wyłączyć "Intel Speedstep" w zakładce Performance, laptop przestanie mulić.
    Żeby zmusić dziada do ładowania baterii, trzeba w windows w menedżerze urządzeń odinstalować "zasilacz microsoft" i "bateria microsoft acpi", w moim przypadku w dwóch kopiach
    i zrobić restart. Urządzenia pojawią się znowu ale teraz magicznie bateria zacznie się ładować. Dodatkowo żeby wyłączyć marudzenie przy starcie komputera można wcisnąć F2.