Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

etykieciarka do butelek, puszek

texma 05 May 2015 09:19 8535 12
IGE-XAO
  • Witam
    Poniżej jedna z moich bardziej zaawansowanych konstrukcji – etykieciarka do okrągłych pojemników (butelek, puszek, słoików). Skąd to się wzięło? Toć są na rynku podobne maszynki, głównie rodem z Dalekiego Wschodu. Stąd, że mają pewne ograniczenia. Czujniki etykiet są montowane na suwadłach i położenie czujnika zależy od długości etykiety. Sterowanie proste, zapewnia jedynie cykl zamknięty na odcinku od początku do końca etykiety. Problem powstaje gdy etykieta jest długa (spora średnica pojemnika) i nie da się czujnika wysunąć poza przewidziany i fizycznie możliwy zakres.
    Konstrukcja zaprojektowana została przy użyciu programu do płytek drukowanych z przeznaczeniem do wycięcia wodą. Materiał: płyta aluminiowa o grubości 10mm. Wystarczy wyobraźnia przestrzenna i zachowanie pewnych wymogów technologicznych projektu, jak
    - jednostka metryczna - milimetry
    - jedna warstwa cięcia, dowolna, ja wybrałem top. Pozostałe warstwy można wykorzystać do opisów, wymiarowania itp. Szerokości ścieżek bez znaczenia. Ma to być czytelne dla projektanta. Maszyna dostaje tylko koordynaty warstwy cięcia
    - poszczególne krawędzie – czyli ścieżki – muszą być połączone. Przy prostych zakrętach, łukach to proste, przy bardziej skomplikowanych kształtach może to być kłopotliwe. Można to sobie nieco ułatwić określając netlistę, tyle że bez schematu (bo tu zbędny) to trochę dodatkowej pracy
    należy uwzględnić minimalne odstępy pomiędzy elementami i odstęp do krawędzi zewnętrznej
    - by maksymalnie wykorzystać materiał, niektóre elementy (wysięgniki, rolki etykiet...) były wpisane w podstawę lub większe otwory boków. Tu trzeba wykonawcy przekazać informację który wymiar ma być zachowany – zewnętrzny mniejszego elementu, czy wewnętrzny większego. Ma to związek z szerokością cięcia
    - należy pamiętać, że cięcie wodą nie daje idealnie prostopadłej krawędzi. Woda z ścierniwem rozbryzguje, im głębiej tym szerzej, stąd kąt prosty nie jest zachowany. Ważne również przy otworach, powstają delikatne lejki. Tu zdecydowana większość otworów była „podwymiarowa” - do poprawki wiertłem, rozwiertakiem pod gwinty czy łoża
    - należy podać jakość wykonania cięć – ma to związek z dokładnością i oczywiście z ceną
    i zapisać warstwę cięcia w formacie CAD/CAM (DWG, DXF). Aluminiowe elementy po poprawkach otworów, łóż łożysk, gwintowaniach itp. ogradowane krawędzie, oczyszczone szlifierką oscylacyjną zostały poanodowane. Na jednym ze zdjęć wycinek projektu.
    Wszelkie inne elementy metalowe – ośki, śruby, wałki, osłony kół pasowych i sterowania – to nierdzewka A2 lub kwasówka.
    Wałki napędzane i dociskowe zostały oddane do nalania gumy.
    Napęd i sterowanie – typowy zestaw z silnikiem krokowym, koła pasowe z paskiem zębatym, trafo, zasilacz niestabilizowany z softstartem, odczepami na LM2676 na 5 i 12 V, sterownik osi do 5A, płytka sterująca z wyświetlaczem LCD. Program napisany w bascomie realizuje dwa tryby pracy – do etykiet krótszych i dłuższych. Granicę stanowi odległość pomiędzy czujnikiem a gotową do naklejenia krawędzią początkową etykiety. Przy krótszych cykl jest od przerwy do przerwy, przy dłuższych następuje dodatkowy wysuw etykiety o zaprogramowanej ilości kroków. Licznik, regulacja prędkości roboczej, prędkość rozbiegowa, pamięć nastaw. Czujnik indukcyjny (nie mikrokrańcówka) plus czujnik etykiet. Np. rozwiązanie z krańcówką ma dodatkową wadę – łatwo o uszkodzenie jej przy przejściu z grubszych opakowań na cieńsze (jak się zapomni zmienić jej położenie) lub przy opuszczeniu docisku bez opakowania.
    Błędy, poprawki – oczywiście, ale na szczęście niewielkie, niezmieniające przyjętych, ogólnych założeń. Jak to czasem przy prototypach. Niektóre śruby zbyt duże, silnik był wymieniany na mocniejszy, mocowanie silnika zmieniane bo rzeczywistość odbiegała od pdf'a dostawcy, improwizowany nieco odciąg podkładu, modyfikowane mocowanie odwijania, zmiana położenia czujnika indukcyjnego, czujnik etykiety własny (markowy, używany okazał się popsuty), poprawiane łożyskowania wałków, wałki nieco za ciężkie, mogłyby być nieco bardziej miękkie itp.
    Koszty – materiałowe i „obcych” działań ok. 3, 5 tys., projekt, wykonanie darmowe i bezcenne zarazem. Bo własne. Razem ok. miesiąc, głównie umysłowej pracy.
    Rysunków, kodów, niektórych szczegółów nie udostępnię. Zbyt dużo pracy włożyłem, projekt traktuję jako rozwojowy
    pozdrawiam, Czarek

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    texma
    Level 13  
    texma wrote 68 posts with rating 26, helped 2 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2005 year.
  • IGE-XAO
    Karol966
    Level 30  
    Coś pięknego - na tych miniaturkach i tu właśnie prośba, mógłby kolega wrzucić duże rozmiarowo zdjęcia? na takich małych nic nie widać a uwielbiam oglądać takie konstrukcje i sam noszę się z zamiarem zbudowania pewnej konstrukcji z blachy alu 10mm (akurat myślałem o laserze ale może woda będzie lepsza tylko te skosy mnie odstraszają).
    Jaki jest koszt ciecia wodą takiej blachy? Cały koszt projektu wyszedł ogromny jak na taką małą konstrukcję...
  • IGE-XAO
    excray
    Level 40  
    Czy mógłby kolega załączyć filmik prezentujący działanie urządzenia?
    texma
    Level 13  
    Cześć
    Zdjęcia się otwierają, jak Ci zależy na konkretnych fragmentach, to podaj maila na PW, wyślę. Pod warunkiem, że mam, bo maszyna od 2 m-cy pracuje.
    To tak się zdaje, ale koszty się nieubłaganie sumują. Prawie 800 za blachę z wycięciem (100x60 cm, sporo cięcia, otworów...), ok. 200 za pręty, rolki, nast. 200 za sam silnik, trafo 120, części elektronicznych za ok. 500, napawanie 240, anodowanie 200, obróbki wałków nastepne 250, łożyska, śruby nierdzewne, osłony, koła pasowe, pasek, cz.indukcyjny 100, cz.etykiet (kupiłem okazyjnie za 100, ale co z tego, nie działał). Jak doliczysz VAT, paliwo to tyle zgrubsza wyjdzie. Zresztą prototyp zazwyczaj jest droższy od każdego nast. egzemplarza. I tak nie wliczyłem programu, składania, poprawek, czasu, wykorzystania mocy obliczeniowych..
    Skosy nie są przerażające, części do spasowania można ew. poprawić. Tu wystarczył pilnik. Na laserze nie robiłem, z uwagi na ograniczenia przy małych otworach. Musisz się dopytać, ale fi. 3 mm przy grubości 10 mm Ci pewnie nie zrobią
    pozdrawiam
    Krawacik3
    Level 12  
    Czy 10mm aluminium to nie za dużo?
    texma
    Level 13  
    Cześć
    Nie za dużo, bo to nie do fiolek a do znacznie większych opakowań. I ma być stabilne. Waga ok. 28 kg, chińskie do mniejszych elementów ważą jedynie kilka kg mniej, ale też nie zawierają np. toroida. Fakt, że np. ścianka działowa mogłaby być zgr. 5mm, albo mniej. Tyle, że osobna robótka, osobne cięcie i koszty. Sama waga pełnej rolki etykiet do ok. 5 kg. To musi nadal stać
    pozdrawiam
    JarekPrzybyl
    Level 15  
    Wykonanie powala na kolana, ale jedna drobna uwaga: nie pchaj angielskiego na siłę tam, gdzie jest on zbędny, zwłaszcza nie rób tego z gramatyką Mistrza Jody. Nie "Label Semi Automatic Machine Controller" (brzmi jak rozsypanka wyrazów do ułożenia zdania), a raczej Semi-automatic Labelling Machine Controller . A skromnym moim zdaniem, o ile nie celujesz faktycznie w zagraniczny biznes, jeszcze lepiej by brzmiało to zdanie po prostu po polsku.
    Karol966
    Level 30  
    texma wrote:
    Zdjęcia się otwierają,
    tak, otwierają się, zdążyłem się o tym przekonać ale te docelowe mają zaledwie 640px × 480px - takie przyzwoite minimum do internetu to nie mniej niż 1024x768. Boisz się, że ktoś zobaczy za dużo? Jeśli tak to po co w ogóle się czymś chwalić?

Co do grubości i wytrzymałości - sam chcę zbudować zawieszenie lekkiego pojazdu elektrycznego 4kołowego właśnie z blachy alu o grubości 10 mm i mam nadzieję, że to wytrzyma ;)
    texma
    Level 13  
    Witam
    Uwaga językowa - z tym "semi" masz rację, przyjmuję z pokorą. Program i naklejki powstawały już pod presją czasu. Kwestia wyboru języka to szerszy problem. Tu świata nie zmienimy. Gwarantuję, że szybciej Polak dojdzie z angielskim niż ktokolwiek z polskim.
    Rozdzielczość - bez przesady, kawał roboty może i był ale nic wielce odkrywczego, nowatorskiego tu nie ma. Zdjęcia zmniejszam wszystkie, także dzieci czy psa. A dział nie służy jako platforma do kopiowania a jako kopalnia wiedzy i pomysłów. Opublikowałem głównie z myślą, że nie widzałem na forum projektu z cięciem wodą w oparciu o dowolny program do pcb. Stąd ta część opisu jest b.rozwinięta. Interesuje kogoś jakiś wycinek pracy, szczegòł techniczny - zapraszam na PW
    Czarek
    speed_250
    Level 2  
    Witam,

Ja też tworzę taka maszynkę i przerobiłem już kilka silniczków, ale są za słabe, moje pytanie, jakiej mocy silniczki Panowie użyliście w tym projekcie. Pasek i koła mam 3M i obawiam się że będzie za delikatny.

PS maszynka elegancka

Pozdrawiam
    Maciek