Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zabezpieczenie komórki w garażu

tomrom1985 10 May 2015 20:12 2526 58
Optex
 • Helpful post
  #31
  sosarek

  Level 43  
  tomrom1985 wrote:
  Chyba nic nie stałoby na przeszkodzie, żeby wraz z SPW-100 umieścić go w środku?

  Równie dobrze możesz go zamontować w przestrzeni między drzwiami jeśli wystarczy Ci miejsca.
 • Optex
 • Optex
 • #33
  tomrom1985
  Level 30  
  bhtom wrote:
  Witam,

  To nie Ty masz słyszeć wyjący alarm, tylko "otoczenie". Ty dostaniesz powiadomienie CLIP i sms z Micry.

  Pozdrawiam.


  No właśnie i tu jest kwestia teraz dyskusyjna - czy "syrena" ma wisieć we widocznym miejscu i nagłośnić jak największą przestrzeń czy ukryta a przez co będzie mniej słyszalna. Być może wystarczy zamknąć za sobą drzwi i hałas będzie już mniejszy. Jasne, że dostanę sms i CLIP.

  Teraz z innej beczki. Sprzęt jeszcze nie zamontowany, ale w fazie programowania "na biurku" . N apoczątku miałem problem z komunikacją komp - centrala. Windows 8.1x64 - problem ze sterownikami (pobrane dedykowane) - podłaczyłem się tylko raz a potem nie mogłem, Potem uruchomiłem Win7 x64 na wirtualnej maszynie - Większe powodzenie. Problem praktycznie rozwiązany na innym laptopie z Win7x64.
  Na wszystkich kompach pojawiał się problem z komunikatem coś w stylu - błedny czy nierozpoznany identyfikator i prosiło o przywrócenie ustawień fabrycznych. Na początku przywracałem, ale okazało się (może komuś się przyda), że kiedy pojawi się ten komunikat to wystarczy wczytać poprzednio zapisane pliki konfiguracyjne i dalej można programować centralkę. Nie mam pojęcie czy to tak powinno działać. Może to rozwiązanie na około, ale działa.
  Przetestowałem działanie czujki PIR, notyfikację, działanie na baterii itd. Z testowaniem syreny poczekam aż zamontuję to w komórce.

  Problem mam z kontaktorem. Wychodzą z niego tylko 2 kabelki. Nie mam do niego instrukcji. Jest plastikowy z taśmą klejącą. Podłączyłem go najpierw do zacisku TPM i COM na płycie centrali, ale nie działało więc zmieniłem na COM i Z2. Teraz wykrywa mi, że jest coś podłączone do Z2. Natomiast co do działania to sam nie wiem. Jak kontaktory (2 elementy) są zbliżone do siebie i uzbroję alarm to nic się nie dzieje - OK, jak zdejmę jedną część to powinien chyba wykryć rozłączenie obwodu i zasygnalizować alarm - nic się nie dzieje. Reakcja jest tylko kiedy jedną częścią kontaktora przesunę nad drugą wtedy pojawia się info o alarmie. Nie wiem czy dobrze to podłączyłem a może potrzeba jeszcze czegoś - tu muszę pochylić głowę nad kolegami i poprosić o pomoc.
 • #34
  suworow
  Admin of Property security
  1Widzę, że jednak wróciliśmy do rozmowy w stylu "jak podłączyć czujkę "- ostrzegałem już wcześniej przed tym.
  2. Kontaktron to NC - jak skonfigurowane jest wejście centrali ?
  3. Podawałem jakie typy kontaktronów montuje się na drzwiach metalowych - dzięki za wysłuchanie.
  4. Czy instrukcja nie wyjaśnia dokładnie od czego jest wejście TMP ?
  5. Przenoszę temat do działu dla początkujących.
  Pozdrawiam
 • #35
  tomrom1985
  Level 30  
  Nie myślałem ,że są różne typy kontaktorów. Dopiero jak jeszcze raz zerknąłem na podane przez Ciebie linki to zrozumiałem to.
  Wieczorem będę mógł sprawdzić parametry konfiguracji - jak będę w domu.
  Co do TMP to napisane jest:
  Dodatkowe wejście przewodowe TMP obsługujące linie NO lub NC:

  w trybie modułu komunikacyjnego pełni rolę wejścia sabotażowego,

  w trybie modułu alarmowego typ reakcji jest programowalny.

  TMP - wejście sabotażowe (może nadzorować styk sabotażowy obudowy modułu, czujek, sygnalizatorów itp.).

  No i tym sugerowałem się - zaklasyfikowałem kontaktron jako czujka
 • #36
  suworow
  Admin of Property security
  Te popularne pracują w NC i tak też musisz ustawić wejście centrali. Zostaw to wejście tapera bo i tak Ci się przyda do podłączenia pętli sabotażowych. W sumie wypadało by podzielić to przynajmniej na dwie pętle)
  Pozdrawiam
 • #37
  tomrom1985
  Level 30  
  Odpaliłem teraz na kompie konfig centrali i faktycznie dla Z2 (tam gdzie jest kontaktron ) typ ustawiony jest na NO. Nie zwróciłem na to uwagi. Rozumiem, że TMP też ustawić jako NC?
  Piszesz o rozdzieleniu na 2 linie TMP? W jaki sposób?
 • #39
  tomrom1985
  Level 30  
  Załapałem różnicę między NO i NC.
  Połączenia elektryczne : szeregowe i równoległe też wiem - spokojnie.
  Mając na myśli " rozdzieleniu na 2 linie TMP" myślałem ,że noże trzeba inny zacisk na centrali przystosować jako TMP i dlatego zapytałem.
  Nie bawiłem się nigdy alarmami i dlatego pytania. Przy kolejnej centrali (na działce) będzie już szybko i sprawnie.
 • #40
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  tomrom1985 wrote:
  Mając na myśli " rozdzieleniu na 2 linie TMP" myślałem ,że noże trzeba inny zacisk na centrali przystosować jako TMP i dlatego zapytałem.


  Bo o to chodziło. U Ciebie z uwagi na to, że masz mało wejść przewodowych wszystkie sabotaże podłącz szeregowo pomiędzy TMP i COM.
  Co do podłączenia kontaktronu, pamiętaj, że Micra obsługuje linie EOL, tak więc warto podłączyć rezystor parametryczny.

  Pozdrawiam.
 • #41
  tomrom1985
  Level 30  
  Właśnie a propos rezystora to przed zakupem pytałem w sklepie czy będę potrzebował rezystorów - Pan powiedział,że wszystko jest w komplecie a jak się okazuje to nie. OK Zrobię tak jak mówisz. Dziękuję za pomoc.
 • Helpful post
  #42
  suworow
  Admin of Property security
  bhtom wrote:
  Bo o to chodziło. U Ciebie z uwagi na to, że masz mało wejść przewodowych wszystkie sabotaże podłącz szeregowo pomiędzy TMP i COM.

  Racja nie policzyłem, a ustawiłem się żeby wydzielić chociaż sabotaże wewnętrzne od zew.- a tu przecież nie ma już na czym. Kto by pomyślał kilka, kilkanaście lat temu że pętle sabotażowe znów będą w modzie. Dobrze że linii stacjonarnych coraz mniej, bo kolejny krok to pewnie były by centrala analogowe + dialery.
  Pozdrawiam
 • #43
  tomrom1985
  Level 30  
  Już praktycznie wszystko działa poza zakodowaniem NO1 i NO2.
  Przy włączaniu centralki od zera czyli od podłączenia akumulatora i włączenia 230V centralka ma zwarte no1 --no1 przez około 5sekund a no2i no2 zwarte są cały czas. Załączam rysunek podłączenia oraz screen z aplikacji. Zabezpieczenie komórki w garażu Zabezpieczenie komórki w garażu

  Nie wiem co robię źle. Finalnie nie mogę podpiąć "syreny" na NO2. NO1 to jeszcze mogę przeżyć zważywszy na fakt, że zwarcie jest tylko przy "pełnym" starcie i to przez kilka sekund Zabezpieczenie komórki w garażu
 • #44
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Doczytaj w instrukcji do czego służy opcja: "Zasilanie 12V DC" i odznacz "ptaszek" w swojej aplikacji.

  Pozdrawiam.

  PS: Jeśli mogę coś podpowiedzieć, to kup sobie w sklepie elektronicznym buzzer i podłącz pod jedno z wyjść (sygnalizator wystarczy jak podłączysz pod jedno wyjście). To wyjście od buzzera ustaw na czas działania 0s, typ wyjścia: "Alarm włamaniowy" i zaznacz opcję "Potwierdzanie zał./wył. czuwania". Będziesz miał tym samym ciche potwierdzanie załączenia/wyłączenia czuwania (sygnalizator nie będzie głośno "szczekał", tylko buzzer).
 • #45
  tomrom1985
  Level 30  
  Dzięki za zwrócenie uwagi na Zasilanie 12V DC - już jasne. Co do buzera i powiadomienia to ustawiłem tak, że sygnał jest tylko w sygnalizatorze wewnętrznnym a przy zamkniętych drzwiach komórki nie wali po uszach.
  Z racji, że będę mógł zmiany wgrać dopiero wieczorem to proszę powiedz mi czy ten problem ze zwarciami na NO1 i NO2 wynika właśnie z zaznaczenia opcji 12V?
 • #47
  tomrom1985
  Level 30  
  Zwarcia raczej nie. Zobaczę jeszcze gdy to nie pomoże to po odłączeniu wszystkiego z płyty sterownika
 • #49
  tomrom1985
  Level 30  
  Jasne. Sprawdzę to. Tylko skowo Wyjście 1 i wyjście 2 są tak samo ustawione to czy nie powinien alarm iść na oba wyjścia? Nie ma co teraz domyślać się. Wieczorem sprawdzę konkretnie i dam znać.
 • #51
  tomrom1985
  Level 30  
  Zwarcie miedzy no1 i no1 zlokalizowalem. Okazalo sie, ze jak odpialem plusa do syreny to bylo ok wiec idac tym tropem...zostawilem plusa na no1 a minusa przenioslem na com obok aux. Nie wiem jakie mialo to znaczenie, ale juz jest ok. Opornik 2,2kohm? Jakie mialoby byc jego zadanie? Teraz mam podpiety kontaktron bez opornika i dziala. Czujka PIR jest pod z1 i ustawilem na nc tak samo jak z1 czyli kontaktron. Intryguje mnie ten rezystor. Jak dobrze rozumiem to ustswiajac eol i dajac opornik to system wyrzuci alarm w przypadku przeciecia przewodu? Dobrym tropem ide?
 • #52
  tomrom1985
  Level 30  
  Przepraszam,że tak długo nie pisałem, ale testowałem wszystko. Finalnie zakończyłem pracę w poniedziałek. Przez cały ten czas od ostatniego posta obserwowałem zachowanie centralki. Miąłem podłączoną tylko sygnalizację świetlną zewnętrzną. Jeden raz obudził mnie w nocy alarm, ale po weryfikacji nie było podstaw do załączenie. Dopiero rano sczytałem pamięć i pokazało, że alarm wywołał TMP. Pomyślałem,że być może przewód elektryczny, który był blisko przewodów od czujek mógł wpłynąć na wywołanie alarmu więc, przerobiłem zasilanie 230V i poprowadziłem innym miejscem jakieś 1.5m od przewodów z czujek. Od tego czasu jest OK. Centralka zachowuje się poprawnie. Zasięg Orange wahał się między jedną kreską a 0. Na szczęście smsy wychodziły z niej - dodałem zewnętrzną antenę magnetyczną +9dbi. Teraz sygnał jest stabilny i jedna kreska zasięgu jest zawsze. Szkoda, że aplikacja Micra Control nie jest dostępna na Windowsa. Zastanawiam się czy można wysyłając ode mnie sms na centralę sprawdzić jej status czyli stan uzbrojenie\wyłączenie i poziom sygnału gsm?

  Chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w pomoc. Począwszy od propozycji wyboru centrali poprzez problemy natury technicznej. Dziękuję za cierpliwość i wyrozumiałość. Dziękuję wszystkim razem jak i każdemu z osobna. Świetnie, że jesteście specjalistami w swoim fachu i dobrze wykonujecie swoją pracę, a umiejętnościami dzielicie się na forum. Dziękuję i pozdrawiam
 • #54
  tomrom1985
  Level 30  
  Dzięki. Poczytam i zastosuje. Pozdrawiam
 • #55
  tomrom1985
  Level 30  
  Mam jeszcze pytanie o pomoc z aplikacją GPRS SOft. Niechcący nadpisałem plik konfiguracyjny pustymi wartościami a raczej domyślnymi i teraz nie mogę podłączyć się do centralki. Jedyny znany mi sposób to przywrócenie ustawień producenta i ponowne zaprogramowanie. Wydaje mi się,że powinien być inny sposób. COM w menadżerze urządzeń i aplikacji jest ten sam i działało. Próbowałem wybrać nowe połączenie MICRA i sczytać dane z centrali, ale nie udało się. Może kolejnym razem muszę jakoś nazwać Identyfikator MICRA? Z automatu wyglądało to tak:d3E7mIJz

  Załatwione. Wystarczyło podać kod identyfikator. Konfig odzyskany
 • #56
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Skoro masz zapisany "swój" plik konfiguracyjny to w czym problem? Reset do ustawień fabrycznych i wgranie pliku z ustawieniami. Nawet jeśli nie masz pliku, to zaprogramowanie "Micry" od "zera" nie powinno zająć więcej niż 10 minut ;)
  Aby móc połączyć się z modułem identyfikatory w pliku i module muszą być takie same.

  Pozdrawiam.
 • #57
  tomrom1985
  Level 30  
  Chodziło mi o to, że klik konfiguracyjny ze wszystkimi danymi nadpisałem czystymi danymi czyli mój plik konfiguracyjny nic nie byłby wart. Na szczęście miałem gdzieś jeszcze inną kopię tego pliku z kilkoma tylko ustawieniami, ale dzięki temu odczytałem identyfikator. Udało mi się podłączyć i sczytać ustawienia. Tak konfig faktycznie zajmuje 10-15minut, ale u mnie już jeden pilot jest w terenie i nie mógłbym go dodać- jeden z kilku problemów. Na szczęście udało się bez resetu a tego chciałem uniknąć
 • #59
  tomrom1985
  Level 30  
  Myślałem, że identyfikator jest nadawany systemowo i lepiej go nie ruszać.