Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa telewizory w mieszkaniu (blok - AZART)

05 Maj 2015 12:46 1479 14
  • Poziom 7  
    Witam,

od kilku dni jestem "nieszczęśliwym" użytkownikiem mojej sieci osiedlowej AZART, wcześniej problemów nie było gdyż miałem antenę zamontowaną nad balkonem na dachu budynku ale w związku z termomodernizacją budynku wladze spódzielni zdjęły dotychczasowe anteny mieszkańców i zabroniły wieszania anten na elewacji... ;/

w sprawach rtv jestem laikiem więc podłączyłem się do owej sieci po "chłopsku" a wygląda to tak:

rozgałęźnik taki:

proszę się nie smiać bo ani ze mnie plastyk ani instalator ;)

proszę o wskazanie co w tej instalacji jest nie tak i jak to poprawić
    - instalacja AZART przystosowana do odbiou DVB-T
    - odległość od nadajnika Opole Chrzelice około 25 km
    - obydwa Tv z wbudowanymi tunerami DVB-T
    - sygnał na TV1 - moc 34
    - sygnał na TV2 - moc 8-12
    - brak Tv czeskiej na obydwu TV (choć na antenie która była wczesniej bylo sporo czeskich programów)
    - brak wzmacniaczy(zasilaczy) podłączonych w mieszkaniu gdyż nie wiem jak i w którym miejscu podłączyć (no i czy to coś da)

proszę pilnie o pomoc
  • Poziom 43  
    Lukaszu1984 napisał:

rozgałęźnik taki:
    To co pozostawiłem powinno ci wystarczyć. Zostawiłem jak dla laika a na obrazkach nic nie piszesz, że się nie znasz. Po chłopsku, wg. mnie wszystko jasne.
    Angielski znasz trochę?
  • Poziom 7  
    Przyznam się że kable podłączyłem bez czytania które wejście/wyjście jest In czy OUT teraz juz zmieniłem podłączenie na tak jak powinno być i teraz moje pytanie: zasilacz podłączyć przy kablu antenowym czyli do wejścia IN, tak ?
  • Poziom 43  
    A co ty chcesz zasilać? Sygnał z gniazda powinien być na tyle silny, że rozgałęzienie nie powinno przeszkadzać.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Lukaszu1984 napisał:
    - brak Tv czeskiej na obydwu TV (choć na antenie która była wczesniej bylo sporo czeskich programów)

Nikt na żadnej instalacji zbiorczej nie gwarantuje odbioru tych programów (umowy, licencje, kasa).
    A "rozgałęźnik" który zaproponowałeś - powiem tak - wywal go i załóż coś innego, z Signala, albo Telmora.
  • Poziom 7  
    LeDy napisał:
    A co ty chcesz zasilać? Sygnał z gniazda powinien być na tyle silny, że rozgałęzienie nie powinno przeszkadzać.

KOCUREK1970 napisał:
    Nikt na żadnej instalacji zbiorczej nie gwarantuje odbioru tych programów (umowy, licencje, kasa).
    A "rozgałęźnik" który zaproponowałeś - powiem tak - wywal go i załóż coś innego, z Signala, albo Telmora.

Zasilać to chciałbym sygnał, administrator sieci AZART w rozmowie telefonicznej zapewniał mnie że odbiór programów czeskich powinien być bezproblemowy a ja idąc prostym tokiem myślenia, czyli :
    "na starej antenie bez zasilacza były tylko polskie programy a po jego podłączeniu odbierało też czeskie w bardzo dobrej jakości, tak samo chiałem zrobić obecnie"
    ... czy to ma sens - nie wiem, nie znam się ale tak wnioksuje z poprzedniej sytuacji.

mam jeszcze laickie pytanie: co ważniejsze moc czy jakość sygnału ?

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Lukaszu1984 napisał:

Zasilać to chciałbym sygnał,

mam jeszcze laickie pytanie: co ważniejsze moc czy jakość sygnału ?

Pozdrawiam

Jak ci się uda dostaniesz Nobla.
    Jakość.
  • Poziom 7  
    Ledy - czyli na jaki rozgałęźnik mam wymienić swój obecny ? proszę o wskazanie odpowiedniego jeśli to coś da. Jeśli nie to co mam zrobić bo nie wiem.

na marginesie dodam że przepięcie kabli według tego co mi podaliście czyli od anteny do IN, i do telewizorów na OUT nic nie zmieniło ani w mocy ani w jakości sygnału, obie te wartość są takie jakie były przy złym podłączeniu.
  • Poziom 43  
    Podłącz tylko gniazdo>TV i podaj co masz.
    Jakie masz TV, na jakich kanałach odbierasz??
  • Poziom 7  
    LeDy napisał:
    Podłącz tylko gniazdo>TV i podaj co masz.
    Jakie masz TV, na jakich kanałach odbierasz??

Obecnie jestem w pracy więc kiepsko ze sprawdzeniem ale z tego co pamiętam jest 24 programy. Antena ustawiona na 100% na Opole Chrzelice - oddalone od mojego miejsca zamieszkania około 25km.

- programy z MUX 3 - kanał 34 (tvp 1,2,Opole) (moc 34)
    - programy z MUX 2 - kanał 23 (polsat,tvn,tvn siedem,puls itp.) (moc 34)
    - programy z MUX 1 - kanał 46 (ATM, Eska, TTV, Stopklatka itp.) (moc 8-12)

Obydwa telewizory są marki Sony, pierwszy Sony w829 50 calowy, drugi mniejszy 3 letni ale niestety nie pamiętam numeru modelu.

Nie wiem czy to istotne ale gdy wchodzę na informacje o systemie na jednym programie z każdego Mux-u na wszystkich wyświetlają się dane Pre Vitrebi i Post Vitrebi co niby oznacza ilość błędów - Pre Vitrebi wciąż się zmienia i skacze gdy Post Vitrebi jest równe 0,00.

Mam jeszcze pytanie co to jest opcja ustawienia cyfrowe LNA, mam tam z tego co pamiętam wybrane "34" i zbytnio nie wiem co to oznacza ?
  • Poziom 43  
    Zobacz jak odbierają inni. To co podałeś , jeżeli tylko podłączasz jeden TV bezpośrednio do gniazda antenowego i prawidłowo wszystko wykonane, to słabo.
    Podajesz wszystkie dane?
    Cytat:
    jakość sygnału 100
    moc sygnału 82
    Pre Viterbi 0
    Post Viterbi 0
    C/N 36
    5s 0
    UEC 0
    AGC 156
  • Poziom 7  
    Podam jak tylko dotrę z pracy do domu czyli tak około 15:30

dziękuję za cierpliwość ;)
  • Specjalista Sieci, Internet
    Lukaszu1984 napisał:
    administrator sieci AZART w rozmowie telefonicznej zapewniał mnie że odbiór programów czeskich powinien być bezproblemowy

Lukaszu1984 napisał:
    na starej antenie bez zasilacza były tylko polskie programy a po jego podłączeniu odbierało też czeskie w bardzo dobrej jakości, tak samo chiałem zrobić obecnie"

Zobacz jak są budowane i z czego instalacje antenowe w blokach - a teraz porównaj to do jednej anteny, 10 metrów kabla, zasilacza i wzmacniacza w antenie - teraz kapujesz, dlaczego może to nie działać i czeskich programów może nie być.

Biorąc pod uwagę, że to instalacja zamknięta (Azart) - za dużo nie wskórasz.
  • Poziom 7  
    ok oto dane :

częstotliwość - 578.005 Mhz
    Pre Viterbi - 4.20 e-5
    Post Viterbi - 0
    Jakość sygnału - 100 %
    Moc sygnału - 34 %
    C/N - 29
    5s - 0
    UEC - 0
    AGC - 175
    Pasmo - 8M
    Modulacja - 64QAM 5/6
    Odstęp ochrony - 1/4
    Tryb FFT - 8K
  • Poziom 7  
    Hej,

z braku odpowiedzi na mój ostatni post spytam tak:
    czyli zakup rozgałęźnika aktywnego i podłączenie z nim kabli wtykami F nic Waszym zdaniem nie da ?

Jeśli tak to zostanie mi ostatnia opcja tylko = być bardziej upierdliwy dla Pana zajmującego się naszą osiedlową siecią AZART tak aby przyszedł do mnie w końcu i sam się przekonał że nie działa to tak jak trzeba i sam to po fachowemu naprawił, tak ?

Pozdrawiam