Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop, a sonda i zakres pomiarowy

05 Maj 2015 14:06 897 2
 • Poziom 12  
  Witam.
  1) Jeśli oscyloskop ma najwyższy zakres 5V/div to przy sondzie 1:10 maksymalne napięcie jakie da się zmierzyć wynosi:
  ilość działek * 5 *10V
  Zazwyczaj ilość działek to 6-8 więc maksymalne napięcie jakie da się na nim wyświetlić to 8*5*10 = 400V, a dla prądu przemiennego +-200.
  Jakby się chciało zmierzyć wyższe napięcia to albo sonda 1:100 albo w układzie dzielnik napięcia.
  2) Jak przy wejściu pisze MAX 250Vp. To jak rozumiem jest to maksymalna amplituda napięcia wejściowego które nie uszkodzi wejścia. Czy polaryzacja tego napięcia ma znaczenie?
  Jak rozumiem przy sondzie 1:10 i napięciu stałym 400v na wejście trafi 40V?
 • Pomocny post
  Poziom 13  
  Odpowiadając:

  Ad 1. Sonda 1:100 jak najbardziej tak. To jest poprawne podejście. Na oscyloskopie zobaczysz poprawny przebieg napięcia. Ograniczeniami będą częstotliwość maksymalna oscyloskopu i sondy. Nie należy przekraczać maksymalnego napięcia na wejściu sondy (Vp) - napięcie w piku i niezależnie czy na (+) czy (-).

  Dzielnik też jest rozwiązaniem. O pomiarze możemy mówić kiedy uwzględnimy jego wpływ na układ badany. Pierwszym parametrem jest rezystancja wejściowa dzielnika (sonda ma zazwyczaj 1M om lub 10M om). Drugim czynnikiem jest jego kompensacja częstotliwościowa. Sonda ma odpowiednie pokrętło (trymer) aby ją skompensować a dzielnik nie będzie skompensowany. Niedokładność pojawi się przy obserwacji przebiegów na wyższych częstotliwościach. Dla obserwacji napięcia stałego czy 50Hz nie ma to jednak znaczenia.

  Ad 2. Max 250Vp oznacza maksymalne napięcie w szczytowe. Polaryzacja nie ma znaczenia, może być na (+) jak i na (-).

  Cytat:
  Jak rozumiem przy sondzie 1:10 i napięciu stałym 400v na wejście trafi 40V?

  Tak. Jak używasz sondy z Max 250Vp to przekraczasz jej dopuszczalne napięcie wejściowe o 150V - tego raczej może nie wytrzymać.
 • Poziom 12  
  bootrecord napisał:
  Dzielnik też jest rozwiązaniem. O pomiarze możemy mówić kiedy uwzględnimy jego wpływ na układ badany. Pierwszym parametrem jest rezystancja wejściowa dzielnika (sonda ma zazwyczaj 1M om lub 10M om). Drugim czynnikiem jest jego kompensacja częstotliwościowa


  Czy dzielnik z rezystorów musi mieć kompensacje pojemności. W sondach pasożytniczą pojemność ma kabel + dodatkowo pojemność wejścia oscyloskopu, i w tym przypadku rozumiem potrzebę kalibracji sondy. Jednak w przypadku dzielnika nie bardzo widzę przyczynę dla której kompensacja jest potrzebna - chodzi o częstotliwości 10^4 - 10^5.
  Z czego wynika pojemność dzielnika którą należy skompensować?

  Jaki powinien być realistyczny podział prądów dzielnika względem wejścia oscyloskopu by uzyskać w miarę poprawne pomiary 5-10% błędu

  P.S
  250Vp odnosiło się do wejścia oscyloskopu.
  Nie