Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Andruino UNO jako sterownik klujnika inkubatora do jajek

06 Maj 2015 11:28 1242 2
  • Poziom 7  
    Witam. Mam pytanie do kolegów znających się na elektronice a mianowicie chciałem wykorzystać dosyć pospolity system Andruino uno w wylęgarni do jajek, żeby to zdało egzamin potrzebujemy parę współczynników a mianowicie:
    temperatura w inkubatorze 38,5 C,
    wilgotność 65 - 70%,
    obracanie jaj 8 razy na dobę,
    obieg powietrza.
    Chciałbym, aby to wszystko było automatyczne.
    Temperaturę będą podnosiły 2 żarówki 75 W (czujnik temperatury mierzy wartość, jeżeli jest za mała załącza się po osiągnięciu danej wartości wyłącza się).
    A co do obracania to miałem taki plan aby zrobić zwykłą ramkę a w środku takie pręciki fi8, które by się kręciły i w rezultacie jajko by się obracało.
    Do wałeczków podpiąć silniczek z przekładnią (napisać program, który załączał by się co 4h na 40 sekund).
    Wilgotność.
    Tutaj mam 2 rozwiązania pompa paliwa i wtrysk paliwa albo butelka z pompką do mycia okien i serwomechanizm naciskający na spust. Czujnik wilgotności mierzy wartość i serwomechanizm wtryskuje mgiełkę do inkubatora.
    Obieg powietrza to wiatraczek z komputera.

Moje pytania, czy Andruino UNO da rade czy trzeba coś więcej?
    Jaki czujnik temperatury i wilgotności, żeby współpracował z Andruino?
    Najważniejsze to program, którego nigdy nie piałem i tutaj moje pytania, czy lepiej stworzyć swój czy zmodyfikować inny?
    Jednym słowem prosiłbym o dobre rady i czy to wszystko będzie współgrało?
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    DHT11 http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/D...gotnosci-temperatury-Przyklad-AVR-ATmega.html
    choć dokładność 2°C moze być zbyt mała.

Można więc kombinować z innymi popularnymi np. DS18B20 (dokładność 0,5°C): http://datasheets.maximintegrated.com/en/ds/DS18B20.pdf
    albo szukać jeszcze innych.