Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pierwsze podłączenie mikrokontrolera

fidor111 06 May 2015 12:01 639 5
 • #1
  fidor111
  Level 12  
  Witam!

  Swoją przygodę z elektroniką rozpocząłem stosunkowo bardzo niedawno temu, w lokalnym sklepie elektronicznym. Zgodnie z radą pracującego tam człowieka zakupiłem programator USBasp i ATmege328p, poinformowany że jest to sprzęt prosty w obsłudze i stosunkowo idiotoodporny, więc raczej go nie zepsuję

  Zgodnie ze wskazówkami zawartymi w książce Kardasia popodłączałem to wszystko i... okazuje się że darmowa wersja mkavrcalculator nie obsługuje mojego mikrokontrolera.

  Tutaj pojawia się moje pytanie - jaką drogą powinien podążyć młody adept elektroniki? Kupić jakiś inny mikrokontroler, taki który mkavrcalculator będzie obsługiwał (jeśli tak który z tych wszystkich wybrać? jestem kompletnie zielony w temacie), czy może jest jakiś inny, prosty i najlepiej przyjazny w obsłudze program którym mógłbym się posłużyć zamiast wspomnianego mkavrcalculatora?

  Pozdrawiam!
 • #2
  sailor1989
  Level 12  
  Cześć!
  Faktem jest że mkavrcalculator to bardzo fajny program już od kilku lat z niego korzystam do swoich (niezbyt wygórowanych) projektów. Jeżeli dopiero zaczynasz zabawę z AVR i nie chcesz na razie inwestować w pełną licencję programu mkavrcalculator (co ze swojej strony polecam) to ja proponuję zakup za kilka złotych innego procka który obsługuje ww. program w wersji darmowej. Nie wiem czy w sklepach jeszcze jest ale poszukaj AtMega 8 bądź 128 one na pewno są obsługiwane przez program mają swoje wady ale myślę że na początek Ci to w zupełnosci wystarczy.
 • #3
  fidor111
  Level 12  
  Mógłbyś chociaż tak pobieżnie wyjaśnić czym się różnią te dwa?
 • Helpful post
  #4
  sailor1989
  Level 12  
  Jeżli dopiero zaczynasz to dla Ciebie nie będzie żadnej różnicy no może oprócz dostępności w sklepach i ceny (chociaż kiedyś różnica w cenie wynosiła o ile dobrze pamiętam kilka złotych).
  A główne różnice w tym procu to ilośc pamięci oraz ilośc możliwych zastosowań - mam na mysli ADC, oszcżedania energii i inne.
  Jezli je rozważasz to dobierz sobie taki który łatiwej dostaniesz w Twoim sklepie w razie jakbys coś upalił, zablokował fusy albo miał inne ciekawe przygody bo cena obu będzie porównywalna (wydaje mi się że max kilkanaście złotych).

  P'S.
  Jeżeli zamierzasz zacząć bawić się z AVR to polecam zacząć zapoznawać się z datasheet konkretnych procków wpisujesz w google i masz, a bez tego programować się nie da. :)
 • #5
  fidor111
  Level 12  
  Dzięki za radę, zaopatrzyłem się w ATmege8, koszt faktycznie kilka pln
  Temat od zamknięcia
 • Helpful post
  #6
  dondu
  Moderator on vacation ...
  Darmowy Extreme Burner i nic więcej Ci nie potrzeba: http://extremeelectronics.co.in/avr-tutorials...oftware-for-usbasp-based-usb-avr-programmers/

  Zaglądnij także tutaj: http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/spis-tresci.html
  a kolejne pytania zadawaj w dziale mikrokontrolerów: https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum12.html