Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozpoznanie Rezystora po kodzie kreskowym

06 Maj 2015 15:54 603 3
  • Poziom 10  
    Proszę o pomoc w odczytaniu rezystora...W sklepach mowią różnie, zastanawia ich co oznacza czarny pasek na końcu itd. i odpowiedzina podanie odczytu były różne dlatego zwracam się z prosba do was fachowców...Dodam ze płyta to zasilacz od Samsunga..
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Te wszystkie poradniki, które można znaleźć w internecie, opisują kod kolorowy stosowany dla zwykłych oporników, to znaczy węglowych i metalowych precyzyjnych, wówczas sprawa jest w miarę jasna: pierwsze 3 (4) paski oznaczają wartość, 4 (5) pasek tolerancję, a ewentualny 6 pasek współczynnik temperaturowy. W tym przypadku to się jednak nie sprawdza, bo Twój opornik jest opornikiem mocy. Oporniki mocy rzadko kiedy mają tolerancję lepszą niż 5%, więc kod czteropaskowy w zupełności wystarcza, natomiast piąty pasek (lub jego brak) stosowany jest do oznaczenia typu lub jakichś wyróżniających cech. Na przykład TOKEN Passive Components podaje, że piąty czarny pasek oznacza opornik drutowy, a biały bezpiecznikowy (fusible resistor). Niestety, o ile mi wiadomo pod tym względem panuje dowolność i znaczenie koloru piątego paska może być różne w zależności od producenta.

    Tak więc opornik na zdjęciu wygląda na 0.65Ω 5% (niebieski, zielony, srebrny, złoty), przypuszczalnie o mocy 1W (tak na oko, sądząc po wymiarach). Wartości takiej jak 0.65Ω nie ma w szeregu E24, więc albo był wykonywany na zamówienie albo jest to 0.56Ω tylko kolejność dwóch pierwszych pasków została omyłkowo zamieniona. Natomiast znaczenie czarnego paska można tylko zgadywać nie znając producenta.