Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki osprzęt do instalacji antenowej?

lutek 1555 06 Maj 2015 17:55 1041 14
  • #1 06 Maj 2015 17:55
    lutek 1555
    Poziom 12  

Zamierzam zamontować antenę na kominie i wpuścić przewód antenowy kanałem wentylacyjnym , a dalej rozprowadzić kable w ścianach do dwóch pokoi i zrobić gniazda , zresztą do TV-SAT też.

1. Dobra antena na dwa wejścia antenowe
    2. Jaki kabel.
    3. Dobry dekoder.
    3 Kabel do TV -SAT.
    4. Wtyczki i gniazda tv naziemna i TV-SAT.

Robię całą instalację w ścianach internet, tv, chciałbym zrobić gniazda modułowe, w tym także hdmi i usb. Jak się sprawa ma z robieniem wtyków i gniazd w przypadku anteny, i czy da się zrobić to samo dla hdmi i usb ( RJ-45 mam już opracowane) ?

• #2 06 Maj 2015 18:35
    romeok01
    Poziom 35  

Z anten satelitarnych to proponuję antenę 90 aluminiową, nie będzie rdzewieć -> Link

Przy mniejszych funduszach można kupić stalową.

Konwerter musi być Twin(jak na odbiorniki z pojedynczą głowicą), polecam konwertery Inverto Black -> Link

Antena naziemna, to jakaś kierunkowa bez wzmacniacza o zysku zależnym do odległości do nadajnika -> Link

Do tego np. dwa sumatory -> Link aby zsumować sygnał TV SAT w jednym kablu.

Do tego 2 gniazdka TV SAT -> np. takie z RJ45 -> Link

Na zewnątrz kabel czarny żelowany -> Link

Wewnątrz kabel biały -> Link

Z dekoderów satelitarnych, to polecam jakieś na linuksie (możliwość domowego sharingu - wymagane połączenia lan) np. VU Zero -> Link

Na kable TV Sat nakręcisz sobie efki -> Link

Na zewnątrz na efki możesz dać gumowe osłonki -> Link

Kable koncetryczne fajnie obrabia się ściągączem izolacji, ja używam taki -> Link

Na koniec filmik z zarabiania kabli.

Link

• #3 06 Maj 2015 21:21
    lutek 1555
    Poziom 12  

Czy tych samych kabli, gniazd i sumatora użyć do montażu naziemnej co i do TV sat.

Dodano po 2 [minuty]:

Aha no i jakiś przyzwoity dekoder DVB-T.

• #4 07 Maj 2015 06:43
    romeok01
    Poziom 35  

Z anteny satelitarnej prowadzisz kabel czarny do sumatora wewnątrz domu i tak samo czarny kabel z anteny naziemnej, sumujesz sumatorem i już dalej idzie jednym białym kablem, na końcu sygnał zostanie rozdzielony w gniazdku TV SAT.

Schemat instalacji

• #5 07 Maj 2015 19:50
    lutek 1555
    Poziom 12  

Wszystko jasne. A co do anteny , to chyba muszę kupić coś lepszego bo mieszkam na terenach pagórkowato-górzystych, gdzie jest wiele miejsc w których są problemy z zasięgiem sieci komórkowych (poł-wsch Polski). A z tego co się orientowałem to przydałaby się antena z zasilaniem.

• #6 07 Maj 2015 22:15
    romeok01
    Poziom 35  

To jak będzie antena ze wzmacniaczem, to trzeba dać separator za anteną, a przed sumatorem.

• #7 07 Maj 2015 23:17
    lutek 1555
    Poziom 12  

Podpowiedz jakąś dobrą antenę, nawet do 200 zł, chcę uniknąć jakichkolwiek problemów z obrazem lub dźwiękiem.

• #8 08 Maj 2015 06:39
    romeok01
    Poziom 35  

Do słabych sygnałów dobra jest Televes DAT 75, ale jest to wielka antena i troche droga -> Link

Mam taką na dachu bez wzmacniacza, testowałem ją na początku uruchamiania DVB-T i odbierałem na niej sygnał z odległości 80 km od nadajnika, ale ta antena jest naprawdę duża.

Zobacz coś z oferty Televes i podaj swoją lokalizację.

• #9 08 Maj 2015 08:10
    jeremiw1
    Poziom 16  

Jeżeli antena DVB-T ma symetryzator a dekodery satelitarne wpięte w gniazdo SAT dają napięcie na konwerter to nie będzie zwarcia w antenie DVB-T ?

• #10 08 Maj 2015 08:51
    lutek 1555
    Poziom 12  

Miasteczko Lesko na Pogórzu bieszczadzkim, dwa najbliższe duże nadajniki to góra Jawor nad zalewem Solińskim w linii prostej jakieś 20 km, a drugi to Krosno - około 60-70 km.

• #11 08 Maj 2015 09:35
    romeok01
    Poziom 35  

Pokrycie sygnałem z Soliny jest trochę nie za bardzo.

Gorzej jak mieszkasz w dolinie, przeszkodami są jakieś pagórki.

Możesz sobie zobaczyć na mapach zasięg, profil terenu itd.. -> Link

Z anteną będzie trzeba poeksperymentować, wiec kup z możliwością zwrotu.
    Może coś z tych mniejszych Televes.

Na początek można spróbować z anteną Opticum AX 900 -> Link

Nie będzie zwarcia, montowałem takie sumatory i nic się nie działo.

• #12 08 Maj 2015 10:09
    lutek 1555
    Poziom 12  

Brat ma naziemną tv ze zbiorczej anteny w innym bloku, i z tego co widziałem to przycinało mu obraz.

Mój blok położony jest na niewielkim pagórku. Jaka jest twoja sugestia co do instalowania anteny ,przy kominie czy na balkonie. Balkon (1 piętro) zasugerował mi miejscowy szpec, bo z kominem jest trochę problem z dostępem w razie "w" , ponieważ na całym poddaszu mieszka sąsiad.

Dodano po 1 [minuty]:

Blok 2 -piętra poddasze.

• #13 08 Maj 2015 19:27
    jeremiw1
    Poziom 16  

romeok01 napisał:

Nie będzie zwarcia, montowałem takie sumatory i nic się nie działo.

A mógłby ktoś to jakoś wyjaśnić ? Dla mnie na logikę, bez użycia jakiegoś separatora będzie zwarcie :) I to raz do anteny DVB-T doleci 14 V a innym razem 18.

• #14 08 Maj 2015 21:09
    _kli_
    Poziom 28  

SWE 20-01 ma chyba blokadę napięcia na antenę, bo ...

romeok01 napisał:
    To jak będzie antena ze wzmacniaczem, to trzeba dać separator za anteną, a przed sumatorem.

Model sumatora umożliwiającego podanie napięcia na antenę i na sat to chyba SWE 20-01/O.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson