Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt lusterka podświetlanego LED

Dawid1990dbst 06 Maj 2015 18:58 753 6
  • #1 06 Maj 2015 18:58
    Dawid1990dbst
    Poziom 7  

Witam,
    Ponieważ na początku czerwca moja dziewczyna obchodzi urodziny chciałbym jej sprezentować coś ładnego ale zarazem coś pożytecznego. Ostatnio zauważyłem, że sporo musi się nagimnastykować przy swoim zwykłym i małym lusterku a do tego ma słabe światło w pokoju. Pomysł jest oczywisty. Podświetlane lusterko ;)
    Znalazłem coś takiego. Niby polecane ale jest dużo zastrzeżeń co do mocy podświetlenia. No i ta cena... Lubie majsterkować wiec myślę, że taki własnoręcznie zrobiony prezent może się spodobać. Ale do rzeczy:
    - http://wizaz.pl/kosmetyki/produkt.php?produkt=22733 (Taki był wstępny projekt),
    - Podświetlenie dwutonowe. Cieple/zimne światło (myślałem o ledach http://botland.com.pl/led-power-/2497-dioda-power-led-star-3-w-biala-z-radiatorem.html),,
    - Podświetlenie wystarczającej mocy do takim "zabiegów" (tutaj liczę na porady),
    - Jeżeli się uda to fajnie by było zastosować jakąś regulacje jasności i dodatkowe zasilanie. Np z akumulatorków (myślałem nad rozebraniem zwykłej ładowarki do baterii).
    - Na wygląd maja się składać elementy gotowe. Czyli jakieś inne lusterko + obudowa do modyfikacji.
    - Lusterko ma być dwustronne czyli powiększenie x5 i zerowe.

Nie jestem pewny czy temat jest w dobrym dziale. W razie błędów proszę o wyrozumiałość i ewentualne jego przeniesienie. Za wszelkie porady dziękuję ;)[/b]

0 6
  • #3 07 Maj 2015 09:43
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Aby lusterko spełniło swoją rolę, musi mieć źródła światła oddalone od centralnej jego części, by nie raziło oczu. Dlatego też w garderobach wygląda to tak:

Projekt lusterka podświetlanego LED Projekt lusterka podświetlanego LED

Dodatkowo należy zauważyć, że źródła światła emitują światło w każdą stronę, a nie kierunkowe jak w Twoim przypadku.

0
  • #4 07 Maj 2015 17:28
    Dawid1990dbst
    Poziom 7  

Tak właśnie myślałem ale przy tak małym lusterku ciężko uzyskać takie oddalenie dlatego chciałbym zastosować źródło światła blisko tafli lustra i dodatkowa regulacje jasności. Pomysł z drewniana ramka na pewno najłatwiejszy do wykonania ale i efekt chyba byłby średni. Wolałbym kwasówkę/aluminium ewentualnie plastik. Widziałem w "chińczyku" lusterka za grosze w obudowie metalowej. Sa tam chyba dwa zwierciadła wiec łatwo byłoby je wyjąć i zaadaptować. Jednak ich jakość jak można się domyślać jest kiepska. Za wielokrotność ich ceny w rossmanie jest lusterko w plastikowej obudowie. Takie proste. Nie widać czy są tam dwa czy jedno zwierciadło ale ich jakość jest o wiele lepsza. Przy dwóch lustrach sprawa wygląda niby łatwo. Wyciągamy je. Pomiędzy upychamy kable itp. Wokół nich przyklejamy pierścień z mlecznej plexi podklejony ledami. Tyle w planach ale nawet jeszcze nic nie ruszyłem bo wolałbym znać opinie kogoś kto się na tym zna zanim zacznę zakupy.

0
  • #5 11 Maj 2015 00:18
    Dawid1990dbst
    Poziom 7  

Mam jedno proste pytanie. Jeden z komentarzy mówił coś o zwykłej żarówce 20W. Z tego co czytałem dają one coś około 200lm. Pytanie brzmi. Czy rozmieszczając na obwodzie takiego lustra (powiedzmy 20cm) 4 diody dające 50lm otrzymam takie samo oświetlenie co taka żarówka? I analogicznie (teoretycznie) czy dając 10 diod po 20lm efekt będzie ten sam? Z góry dziękuję za odpowiedzi

0
  • #7 13 Maj 2015 10:44
    Dawid1990dbst
    Poziom 7  

Tak też myślałem ale wolałem zapytać ;) Po przeszukaniu ofert sklepów internetowych wybrałem takie oto diody: PROLIGHT OPTO PM2B-3LVS-R7 [LED mocy; STAR; 3W; 4100-4500K; biały neutralny; 192-249,6lm; 130°]. W jednym ze sklepów są 3 rodzaje barw. Ja wybrałem neutralną. Na razie zrobię oświetlenie tylko na 4 diodach na stronę zostawiając miejsce na późniejsze modyfikacje ponieważ nie wiem jak to będzie świeciło.

A teraz pytanie do specjalistów. Pracował ktoś już z takimi diodami? Czy 4 diody mogą wystarczyć do moich celów?

0