Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik - Dobór silnika napędzajączego taśmę

dominikkk123 06 Maj 2015 19:14 363 2
  • #1 06 Maj 2015 19:14
    dominikkk123
    Poziom 2  

Witam,
    Wykonuję właśnie projekt PLC do sterowania linią produkcyjną (tylko teoretyczny, który nie zostanie wykonany). Z tym problemu nie mam, ale jest jedno zagadnienie, z którym muszę się zmierzyć, a najzwyczajniej się na tym nie znam. Chodzi o dobór silników napędzających taśmę. Będzie to kilka niewielkich taśm, przez które będą przejeżdżać małe elementy o wadze max pół kg z niezbyt dużą prędkością (0,5-1m/s -może minimalnie więcej). Każda taśma będzie poruszać się ze stałą szybkością, dobraną na początku. Taśmy mają pracować przemienne - tzn w trybie zał/wył (np. 1,5s działać, a 2s pozostać wyłączone). Chodzi o takie rzeczy jak rodzaj silnika, jego moc, rodzaj zasilania, czy sterowania, co powinien zawierać w sobie. Nie muszą być to idealnie dobrane wartości, chodzi o ogólny zarys podstawowych parametrów, co byłoby najwygodniejsze i najbardziej praktyczne do takiego układu.

0 2
  • #2 07 Maj 2015 09:58
    macio_28
    Poziom 9  

Witam,

Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie falownika. Odpowiednie zaprogramowanie przemiennika, oraz jego implementacja w programie PLC w 100% rozwiąże sprawę. Co do doboru mocy mechanicznej napędu, polecam artykuł L. Gładysiewicza "Przenośniki taśmowe - teoria i obliczenia"

http://www.dbc.wroc.pl/Content/1184/gladysiewicz_przenosniki.pdf

0
  • #3 07 Maj 2015 12:28
    dominikkk123
    Poziom 2  

Dzięki za odpowiedź. Książka naprawdę dobra i wszelakie wzory znalazłem, pomocne w obliczeniach. Jednakże tak jak pisałem, nigdy się tą tematyką nie zajmowałem i nie wiem np. jakie orientacyjnie parametry fizyczne(masa poszczególnych elementów itd) może mieć taka taśma. Nawet parametry w tabelach są podawane dla zdecydowanie dłuższych taśm. Moim zadaniem nie jest dokładny dobór parametrów silnika, a jedynie propozycję ich orientacyjnych poziomów. Zatem byłbym wdzięczny gdyby ktoś podrzucił sugestię na temat jaki poziom mocy byłby tutaj zasadny - czy np 200W, czy ponad 1kW - jak wspomniałem wcześniej na tej taśmie długości około metra nie znajdzie się nigdy cięższy przedmiot niż 1kg, a prędkość będzie miała około 1m/s. Zależy mi tylko aby ta wartość miała jakikolwiek sens.

0