Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór automatu do bramy 2,5 m, w cenie 2- 2,5 tys

witek1965 06 Maj 2015 18:48 1593 20
  • #1 06 Maj 2015 18:48
    witek1965
    Poziom 14  

Podłączę się do tematu.
    Słupek 30x30, zawias centralnie w osi słupka, czyli 15 cm od krawędzi, i 3,5 cm od płaszczyzny słupka.
    Chciałbym do tego dołożyć napęd do bramy garażowej uchylnej, tak żeby można było jednym pilotem to wszystko obsługiwać.
    Na rynku jest sporo różnych ofert.
    Zainteresowałem się
    NICE WINGO 3524 - FLOR
    FAAC 414 LONG - LC
    zaproponowano mi również BFT ( nie znam modelu)
    Brama skrzydłowa - skrzydło 200x140 wypełnione sztachetami drewnianymi. Waga poniżej 200 kg

0 20
  • #2 06 Maj 2015 19:57
    marcin6660
    Poziom 15  

Ja mam G-Batt 300 (FAAC 455D + siłowniki Genius + lampa Nice Lucy) na "szczupłym" ( 8 cm. rura grubościenna) słupku i śmiga bez zastrzeżeń. Mogę polecić. Jedyny minus to plastikowe kluczyk i trzonek do odblokowania awaryjnego w porównaniu do metalowych czy raczej mosiężnych Beninca trochę moim zdaniem za delikatne/

0
  • #3 07 Maj 2015 00:06
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Tu musi być siłownik 400mm, (nie musi byc long) polecam 414, g-batt400, proteco leader ( niedoceniane siłowniki, bardzo eleganckie mocowanie sworzni, sprężyny na przewody w zestawie( na złośliwe psy), beninca kbill40 - Wymagaja odbojów na otwarciu ( na zamknieciu zawsze odbój zalecany). Nice ma ogranicznik na otwarciu ( to zaleta) ale nie nie ma niezaleznej regulacji siły skrzydeł (czesto potrzebne)

0
  • #4 07 Maj 2015 11:34
    208885
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 07 Maj 2015 14:29
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Sugerujesz, ze do faac'a, beninca, proteco, nie ma cześci i sa od niedawna na rynku?
    Moim zdzniem wingo wypada nie najlepiej w stosunku ceny, choć to porzadne urzadzenia, ale znam lepsze.
    Bardzo upierdliwe do wstepnego ustawiania wymiarów i zakresu działania. Po odblokowaniu trzeba krzepy by ruszyc śrube, w tubówkach typu 414, beninca, proteco siłownik wysuwa się 3x lżej. W wingo musisz od razu przyspawać na próbe, bo inaczej (na ściskach stolarskich) w życiu nie utrzyma .
    Ponadto korpus wingo wymusza odsuniecie sie na znacznym wysiegniku od powierzchni bramy, co w przypadku lekkich i wiotkich skrzydeł dochodzi efekt wyginania/skrecania się uchwytu na skrzydle.
    W tubowych z małą główka uchwyt może byc tuż przy skrzydle ( 2-3cm od osi sworznia).
    Osobiście nie lubie wingo, bo nie jest przyjemny w montażu, a kosztuje drożej niz konkurencja nic nie daja w zamian, gadżet blue bus bez sensu w systemach z jedna fotokomórka ( a takich jest 90%)podnoszący koszty fotki prawie o 100%. Osobiscie nie mam problemów z podłaczeniem zamiast 2 przewodów , jeden więcej... :D

Dodano po 6 [minuty]:

Mareczny napisał:
    kulturą i precyzją działania w stosunku do ceny.

To dlaczego nie ma regulacji siły na osobnych skrzydłach. Przy lekko zwichrowanej bramie , innymi siłownikami mozna wyrównać dociskiem skrzydła nachodzacego. Miałem niedawno taki przypadek przy skrzydłach lekkiej budowy, nie schodza sie u góry ( 1cm), na faac'u problem rozwiazałbym w 2 minuty, a tu klientowi musiałem powiedziec, że zawiasy do obcięcia i ponownego spawania- skrzydła malowane proszkowo . I pozamiatane. :cry:

0
  • #6 07 Maj 2015 15:03
    208885
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 10 Maj 2015 23:16
    crunky
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

andrzej lukaszewicz napisał:
    Osobiście nie lubie wingo, bo nie jest przyjemny w montażu, a kosztuje drożej niz konkurencja nic nie daja w zamian, gadżet blue bus bez sensu w systemach z jedna fotokomórka ( a takich jest 90%)podnoszący koszty fotki prawie o 100%. Osobiscie nie mam problemów z podłaczeniem zamiast 2 przewodów , jeden więcej... :D

Może i faktycznie Wingo trzeba umieć zamontować ale nie pisz o Bluebus, bo do Wingo i MC424 podpina się zwykłe BF-ki na czterech żyłach - nie znasz produktu?

0
  • #8 11 Maj 2015 09:46
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Mareczny napisał:
    Krzepa nie jest potrzebna , w 3524 są dźwignie odblokowywane kluczykiem

Podejrzewasz, że próbowałem przestawiać ręcznie bez odblokowania dźwigienek??? . Chodzi o to, ze ogólnie przestawianie tego typu siłowników z wystającym sworzniami jest trudniejsze niz w tubowych. Np. Life Optimo 3 przestawia się dużo łatwiej niż Wingo.
    Wingo montuje się tak samo jak każde inne, tylko inne są po prostu wygodniejsze i na dodatek tańsze, dlatego nie koniecznie polecam Wingo, w określonym budżecie.
    Co do Bluebusa , to prawda w MC 424, bo często montuję Robusy ( jak najbardziej udany produkt) i tu Bluebus na jednej fotce to trochę przerost formy nad treścią, ale to nieco inny temat...

0
  • #9 11 Maj 2015 09:59
    crunky

Podejżewasz, że próbowałem przestawiać ręcznie bez odblokowania dźwigienek??? . Chodzi o to, ze ogólnie przestawianie tego typu siłowników z wystajacym sworzniami jest trudniejsze niz w tubowch.
    W 3524 jeśli zastosujesz krańcówki PLA z obydwu stron otwiera się je lekko.
    Co do bluebusa, to prawda w MC 424, bo czesto montuję robusy ( jak najbardziej udany produkt) i tu bluebus na jednej fotce to troche przerost formy nad treścią, ale to nieco inny temat...

Do Robusa powinieneś zakładać trzy linie fotokomórek :-) W przeciwnym razie szykuj numeru polisy gdy klient porysuje auto na bramie :-)

1
  • #10 11 Maj 2015 14:09
    208885
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 11 Maj 2015 15:15
    witek1965
    Poziom 14  

Mareczny napisał:
    Poniżej 200 kg , w momencie kiedy drzewo nasiąknie , waga zwiększy się ponad 40%
    TYch sztachet jest na skrzydle bramy raptem z 15-cie. Gdyby masa przekroczyła 200 kg, to nie miałbym raczej ręcznie szans jej zamontować w dwie osoby, a atletą nie jestem.
    No, ale wpadłem na pomysł, podyktowany ochroną drzewa, którego nie chciałbym wycinać w przyszłości.
    Chciałbym wykonać bramę z elementów kutych o asymetrycznych skrzydłach. Konkretnie jedno skrzydło miałoby 240 cm, a drugie 180 cm.
    W poprzednim poście niechcący przekłamałem. Każde skrzydło ma 210 cm.
    Znalazłem jeszcze BFT PHOBOS N L BT. Tu nie ma chyba wątpliwości jeśli chodzi o możliwości tych siłowników.
    Cytat:
    Przeznaczone są do bram skrzydłowych rezydencyjnych o ciężarze do 2500 N (~250 kg) i długości skrzydła do 3 m

No i nadal spełnia chyba warunki NICE 3524
    P.S. plastikowy kluczy do awaryjnego odblokowania siłowników to naprawdę nie jest wielki problem - koszt ok 20 zł, dorobienie metalowych, więc nie róbmy z tego powodu do deklasacji produktu.

I jeszcze jedno pytanie : czy centrala może znajdować się w garażu ?. Odległość od bramy ok 8 mb. Zawsze to pod dachem i w plusowej temperaturze oraz wilgotności nie szkodzącej elektronice.
    Bardziej mnie interesuje żywotność i bezawaryjna praca innych podzespołów :D

0
  • #12 11 Maj 2015 23:24
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Bardzo upierdliwe do wstepnego ustawiania wymiarów i zakresu działania. Po odblokowaniu trzeba krzepy by ruszyc śrube, w tubówkach typu 414, beninca, proteco siłownik wysuwa się 3x lżej. W wingo musisz od razu przyspawać na próbe, bo inaczej (na ściskach stolarskich) w życiu nie utrzyma .

Napisałem o bardzo duzych oporach podczas pierwszego wstepnego pasowania / montażu uchwytów, gdzie trzeba zjechać na min. i max. wysuwu, a nie o odblokowaniu ZAMONTOWANEGO siłownika.
    Mareczny napisał:
    Krzepa nie jest potrzebna , w 3524 są dźwignie odblokowywane kluczykiem

Wyjmijcie go z pudełka o przesuńcie ODBLOKOWANY mechanizm. O to mi chodzi.

0
  • #13 12 Maj 2015 00:39
    crunky

Mareczny napisał:
    Dowód - kity sprzedawane przez producenta , przy rozwiernych w tym wypadku , jeśli posesja prywatna , wystarczy 1 para fotokomórek , właściciel nie będzie sobie płacił odszkodowania za zniszczenie swojego auta , a przyznanie odszkodowania za zniszczenie / porysowanie pojazdu poprzez ruch bramy , to jeszcze nie za obecnych przepisów prawnych , wystarczy tabliczka ostrzegawcza - brama automatyczna , zwróć baczną uwagę.

Przepraszam ale nie masz racji, to że kity są sprzedawane w komplecie z jedna parą fotokomórek nie oznacza że taki napęd jest bezpieczny w myśl przepisów. Zadzwoń aby się upewnić do dyrektora Nice Polska i poproś o pomoc prawną w tym temacie a się przekonasz.
    Sam niestety przekonałem się boleśnie i lakierowałem samochód na swój koszt wiedząc że nie mam szans w sądzie, a brama miała tak jak piszesz jedną linię fotek. Właściciel nie płaci sam sobie odszkodowania ale jego członek rodziny może bezpardonowo wnieść sprawę do sądu że zainstalowałeś urządzenie które nie pracuje bezpiecznie a przez niewłaściwy montaż wyrządziło szkodę w mieniu. Po dwóch głupich wypadkach staram się namówić klienta na pełen komplet, jeśli się nie godzi daję do podpisania oświadczenie że rezygnuje z fotokomórek na własną odpowiedzialność. Ponadto ubezpieczyłem się na pół miliona od takich incydentów i tak polecam też robić :-)

Brama skrzydłowa - 2 linie fotek lub trzy jeśli skrzydło jest przymocowane do słupka narożnego
    Brama przesuwna - trzy linie fotokomórek

To tyle w temacie pobocznym :-)

Dodano po 27 [minuty]:

witek1965 napisał:
    I jeszcze jedno pytanie : czy centrala może znajdować się w garażu ?. Odległość od bramy ok 8 mb
    Będzie działać, daj dla pewności przewody 3x2,5mm

Dodano po 16 [minuty]:

Szacowaną żywotność możesz wyliczyć z poniższych tabeli:
    Dobór automatu do bramy 2,5 m, w cenie 2- 2,5 tys Dobór automatu do bramy 2,5 m, w cenie 2- 2,5 tys

Przyjmując wskaźnik uciążliwości 30% szacowana trwałość wynosi około 70000 cykli co przy 10 cyklach dziennie daje trwałość blisko 20 lat :-)

0
  • #14 12 Maj 2015 15:52
    witek1965
    Poziom 14  

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. I te skierowane bezpośrednio i te poboczne, dla mnie będące nauką.
    Temat bramy skrzydłowej mam "rozgryziony".

0
  • #15 12 Maj 2015 19:23
    grzechotnik
    Poziom 23  

Weź pod uwagę siłowniki Tousek Turn 20

Moderowany przez suworow:

A kolega brał pod uwagę, że tego typu kolejna wypowiedź na temat napędów Tousek ( bez żadnego uzasadnienia) może być odczytana nie jako próba pomocy , a kryptoreklama?

0
  • #16 13 Maj 2015 18:36
    grzechotnik
    Poziom 23  

Nie wziąłem, to fakt, ale pewnie jakbym napisał coś więcej o tych siłownikach to byłaby , zapewne, kryptoreklama. No ale dobrze.

Tousek, siłowniki tubowe, podobne do faac 414, ale centrala , jej możliwości łatwość programowania parametrów, wyświetlarnie komunikatów w języku polskim, moim zdanie bije wszystkie ww na głowę. Koniec kryptoreklamy....

0
  • #17 14 Maj 2015 00:55
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

grzechotnik napisał:
    ale pewnie jakbym napisał coś więcej o tych siłownikach to byłaby , zapewne, kryptoreklama
    Ja bym to uznał za rzeczową dyskusję, czego zwiastunem jest dalsza część wypowiedzi kolegi :)
    Pozdrawiam

0
  • #18 14 Maj 2015 08:11
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

grzechotnik napisał:
    jej możliwości łatwość programowania parametrów, wyświetlarnie komunikatów w języku polskim, moim zdanie bije wszystkie ww na głowę. Koniec kryptoreklamy....

Na głowę też bije ceną , a jej atuty sa głównie dla instalatora, nie koniecznie dla uzytkownika, a na pewno nie za 2x wieksze pieniądze niz inne dobre. Znam wiele siłowników dobrze działających od 10-15 lat i bez wyświetlaczy. To jak z samochodami z wszechobecna elektroniką.
    Jak moi klienci i ja będa zarabiać Tyle samo w euro co w zł. to tez będę polecał takie siłowniki.

0
  • #19 18 Maj 2015 22:03
    rumcajs kra
    Poziom 11  

grzechotnik zobacz jak psioczą na tousek a nie widzą jak mało jest postów z jakimiś problemami odnośnie tych napędów tzn. są niezawodne

1
  • #20 19 Maj 2015 10:53
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Cytat:
    tzn są niezawodne

Raczej z racji niemożliwie wygórowanej ceny jest ich po prostu tak mało ( podobnie jak poza przemysłem Hormannów) że nawet jakby odsetek sprzętów awaryjnych byłby spory to ilościowo jest tego niewiele - nie oszukujmy się - w Polsce ilościowo i cenowo rządzi włoszczyzna , potem Wiśniowski i różne wynalazki a na samym końcu jest Niemcy i Austria.
    Poza tym obiektywnie patrząc np. Robusy Nice'a mają jeszcze więcej opcji zarówno konfiguracyinych jak i podłączeniowych ( np.5 linii fotek, możliwość pracy w natywnym trybie master - slave bez żadnych kombinacji itp) tylko mniej przejrzyście podanych ( no i bez TEGO wyświetlacza....)

2
  • #21 24 Sie 2015 21:29
    witek1965
    Poziom 14  

temat zamykam. Zrezygnowałem z renowacji bramy skrzydłowej. Zbudowałem bramę przesuwną i zastosowałem napęd Nice Robus 600

0