Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serwomechanizm zbudowany ze zwojnicy i magnesu

07 Maj 2015 15:46 1008 9
  • Poziom 8  
    Witam Wszystkich!
    Mam ciekawe pytanie dotyczące budowy serwomechanizmu działającego na bazie
    zwojnicy miedzianej i poruszającego się wewnątrz niej magnesu stałego. Układ
    ten przypomina działanie coilguna (działa Gaussa), jednak nie jest to konstrukcja
    do działań militarnych, a jego działanie ma się ograniczać jedynie do przesuwania
    magnesu do wnętrza cewki. Układ ten musi zachować niebywale dużą precyzję
    ruchu. Zakres ruchu magnesu wewnątrz cewki musi wynosić kilka milimetrów, co
    wymusza na budowniczym konstrukcji zastosowania dużej ilości cewek, przy możliwie jak najmniejszej ich szerokości. Cewki te po każdym jednorazowym przepuszczeniu przez nie sygnału elektrycznego powinny przesunąć magnes o odległość równą długości cewki. Np. jeżeli układ zawiera 5 cewek, każda o długości
    5mm, to aby przesunąć magnes na odległość 10 mm (wewnątrz tych cewek) to
    logicznie rzecz ujmując, sygnał powinien przejść przez tylko 2 cewki.
    I tu teraz jest moje pytanie. Czy układ taki może działać, i czy magnes ten będzie przesuwany tylko przez uruchomione przez nas cewki, czy może po uzyskaniu odpowiedniej siły, po prostu przeleci dalej?
    Kolejnym pytaniem z mojej strony jest, czy uzwojenia takie powinny być nawinięte
    na stalowe rdzenie, które działając jak elektromagnes zaczną poruszać ów magnes w środku bez problemu, czy jednak magnes stały zacznie się przyciągać do rdzenia elektromagnesu zanim uruchomimy cewki?
    Czy cewki te stracą na sile magnetycznej, poprzez brak w układzie stalowego rdzenia?
    I ostatnie pytanie, czy cewki przez które przechodzi prąd, mogą na siebie oddziaływać, co spowoduje zakłócenie w działaniu układu, doprowadzając do nieprawidłowego ruchu magnesu stałego wewnątrz cewek?

Układ ten może znaleźć zastosowanie w poruszaniu ramienia mechanicznego, np. w robocie lub w tokarce sterowanej komputerem.
    Jeżeli ktoś ma jakiej odnośniki do innych tematów poruszających to zagadnienie, prosił bym o linki.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Zainteresuj się tym jak działają mechanizmy pozycjonujące głowice w dyskach twardych. Jest tam właściwie tylko cewka i magnes neodymowy - taka sama zasada działania jak w głośnikach.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Wiem jak działa silnik krokowy, wiem także jakie są warunki działania takiego silnika.
    Urządzenie o którym piszę jest czymś podobnym, jednak nie wykonuje ono ruchu po okręgu, lecz przesuwa obiekt w linii prostej. W jednym z postów powyżej wymieniono układ z dysku twardego. Myślę iż warto zobaczyć w jaki dokładny sposób działa urządzenie przesuwające iglicę w HD.
    Zwróciłem również uwagę na post o ilości prądu potrzebnego do napędzania cewek.
    Te 100A to bardzo dużo i chyba nie jest wykonalne zrobienie czegoś co przy małych rozmiarach będzie ,,przetwarzało'' taki prąd.
    Zobaczę również o co chodzi z tymi półkrokami i mikrokrokami. Może to będzie jakiś punkt zaczepienia do stworzenia projektu, bo nie ukrywam, zamierzałem takie urządzonko zbudować, lecz po przeczytaniu postu o tych 100A chyba zrezygnuje :D

Dzięki za informacje, poszukam czegoś jeszcze w tym temacie. :D

znalazłem taki link,
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595251.html#3076743
    o coś podobnego mi chodziło. Średnica urządzenie może wynosić ok kilkunastu milimetrów, to chyba nie dużo, co? :D
  • Poziom 1  
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    seeed71 napisał:
    ..
    Jeżeli ktoś ma jakiej odnośniki do innych tematów poruszających to zagadnienie, prosił bym o linki.

Wpisz w google hasło "silnik liniowy"
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Cytat:

Układ ten może znaleźć zastosowanie w poruszaniu ramienia mechanicznego, np. w robocie lub w tokarce sterowanej komputerem.
    Zły pomysł bo taki napęd (luźno latajacy rdzeń w cewce trzymany tylko siłami pola) nie będzie miał odpowiedniej sztywności żeby utrzymać zadaną pozycje gdy bedą działały siły na nóż w tokarce. W robocie też sie nie sprawdzi bo wymagał by ciągłego zasilania więc będzie sie grzał i zużywał mnóstwo prądu.

Podany przykład napędu głowicy dysku jest dobry, ale tam gdzie potrzeba szybkich ruchów i nie ma żadnych sił tarcia, poza tym, nie jest taki prosty jak się wydaje, to nie tylko magnesy i cewka, żeby rozpędzać hamować i utrzymywać zadaną pozycje cały czas pracują algorytmy regulacji i pętla sprzężenia zwrotnego z pozycja odczytywaną z głowicy, bez tego podłączając prąd do cewki uzyskalibyśmy tylko dwie skrajne pozycje.
    Konstrukcja silnika krokowego liniowego była by łatwiejsza w sterowaniu, ale mechanikę trzeba zbudować inaczej.

Upychanie cewek powietrzbnych blisko siebie da marne rezultaty, to trzeba by zbudować tak, jak jest zbudowany silnik krokowy hybrydowy (a raczej jak by wyglądał po rozwinięciu), cewki mogą być duże i daleko od siebie, tylko odpowiednio ukształtowane nabiegunniki spowodują ze załączenie kolejnej cewki przesunie biegnik o ułamek milimetra.