Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migające światło jak z horroru

walesa88 07 Maj 2015 18:10 897 14
  • #1 07 Maj 2015 18:10
    walesa88
    Poziom 5  

Witam, potrzebuję uzyskać efekt migającego nieregularnie światła, żeby wyglądało jak z horroru. Tzn zapala się i gaśnie.
    Nadmieniam, że jestem totalnym laikiem jeśli chodzi i elektrykę, bądz elektronikę więc od razu proszę o wyrozumiałość.
    Proszę o pomoc jak w najprostrzy sposób uzyskać taki efekt?

0 14
  • #2 07 Maj 2015 18:20
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Efekty, które mają wyglądać naturalnie, z reguły są skomplikowane w budowie :)
    Generalnie najprościej zrobić to na mikrokontrolerze - losowy czas włączenia, losowy czas trwania i już masz migające światło jakby z dyndającej uszkodzonej lampy...
    Skoro jesteś laikiem, to zaprzyjaźnij się z Arduino.

0
  • #4 07 Maj 2015 18:23
    walesa88
    Poziom 5  

Ok :) Czyli co mam kupić i jak to zrobić :)

0
  • #6 07 Maj 2015 18:26
    walesa88
    Poziom 5  

alikatek napisał:
    Zeby migało regularnie to będzie łatwo zrobić, ale nieregularnie to już ciężej.
    Jakie odstępy czasowe między mignięciami cię interesują? Masz jakąś elektronikę do dyspozycji? lutownice?

Co do odstępów właśnie najlepiej losowe.
    Lutownice mam, elektroniki żadnej, tzn kupiłem starter. :D Pan w sklepie mi powiedział, że jak wepnę szeregowo to mogę uzyskać pożądany efekt.

0
  • #8 07 Maj 2015 18:46
    walesa88
    Poziom 5  

Z góry przepraszam za głupie pytanie ale nigdy nic poza zmianą żarówki nie robiłem:) ale co to znaczy wpiąć żarówkę i starter szeregowo, tylko w takiej wersji dla debila:) tzn
    1) wyłączam korki :)
    2) otwieram żyrandol i tam mam 3 kable : niebieski, brązowy i czarny i one przez jakąś kostkę są połączone z 3 kablami od żyrandola.
    3) gdzie mam to wpiąć i w który kabel :)

Dodano po 8 [minuty]:

Wszytko jedno który? :)

0
  • Pomocny post
    #9 07 Maj 2015 20:20
    dzimi
    Moderator

Efekt jaki chcesz uzyskać za pomocą żarówki i startera jest najprostszym z możliwych. Żyrandol też nie skomplikowanym urządzeniem - zastanów się czy nie zrobisz sobie krzywdy!!! Podłączasz starter do napięcia niebezpiecznego dla życia!!! Może odpuść sobie lub poproś kogoś o pomoc.

0
  • #10 07 Maj 2015 21:29
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

walesa88 napisał:
    Z góry przepraszam za głupie pytanie ale nigdy nic poza zmianą żarówki nie robiłem:) ale co to znaczy wpiąć żarówkę i starter szeregowo, tylko w takiej wersji dla debila:) tzn
    2) otwieram żyrandol i tam mam 3 kable : niebieski, brązowy i czarny i one przez jakąś kostkę są połączone z 3 kablami od żyrandola.

Dodano po 8 [minuty]:

...naprawdę daj sobie spokój, zanim zginiesz...

0
  • #11 07 Maj 2015 22:51
    walesa88
    Poziom 5  

Kuniarz napisał:
    walesa88 napisał:

Dodano po 8 [minuty]:

...naprawdę daj sobie spokój, zanim zginiesz...

Nie zginąłęm i działa. Efekt jest zadowalający, nieregularnie zapala się i gaśnie, tylko zbyt często. Jakby wpiąć coś jeszcze żeby trochę zwolniło ten proces to byłoby idealnie. Pozdrawiam i dzięki za pomoc !

0
  • #14 25 Maj 2015 22:00
    walesa88
    Poziom 5  

Kupiłem właśnie drugi:) ale jeszcze nie testowałem. A jeśli dam te startery przed żyrandol 4 żarówkowy to jak się będą zachowywać poszczególne żarówki? Bo to był test 1 żarówki w piwnicy.

0
  • Pomocny post
    #15 25 Maj 2015 22:11
    alikatek
    Poziom 29  

Trudno określic jak się zachowa przy większej ilości żarówek. Mohą być fajerwerki ze startera więc zadbaj o bezpieczeństwo.
    Próbuj najpierw z jedną żarówką potem wkręć drugą i tak aż do uzyskania zadowalającej ich liczby. Wraz ze wzrostem ilości żarówek będzie rósł prad w obwodzie i jak bedzie za duży to może dojść do zniszczenia startera.

1