Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki silnik do ciągłej pracy ze zmiennym obciążeniem?

jazio_pn 07 Maj 2015 20:22 1128 22
  • #1 07 Maj 2015 20:22
    jazio_pn
    Poziom 12  

Witam,

Szukam informacji jaki silnik zastosować do wypieku kołaczy węgierskich. nie wnikając w szczegóły produktu, potrzebny jest silnik który:

a) jest mocny - na grilu bez przeszkód powinno obracać się 8 wałków (ok 2-3kg sztuka)

b) ma wolne obroty - pomiędzy 5 a 45 na minutę

c) może pracować bez przerwy przez 8-10 godzin

d) może pracować ze zmiennym obciążeniem - od 0 do 8 wałków

Całość napędzana będzie przez koła zębate+łańcuch.

Zacząłem próby od silnika od wycieraczek 12V i co prawda uciągnął połowę obciążenia, ale widać było, że się męczy i w ciągu kilkudziesięciu minut się przepali. I teraz pytanie do obeznanych w temacie:

Czy takie przedsięwzięcie można napędzić zwykłym silnikiem z odkurzacza 1200W+ prosty regulator obrotów?

Czy trzeba zastosować silnik indukcyjny z drogim falownikiem?

Jaka moc bedzie wystarczająca?

0 22
  • #2 07 Maj 2015 20:47
    azibik
    Poziom 32  

O silniku z odkurzacza zapomnij/chłodzenie/.
    Mam duże silniki DC, trzeba spróbować na mocniejszym niż z wycieraczek.

0
  • #3 07 Maj 2015 20:54
    tos18
    Poziom 37  

Jeśli zależy Ci na stabilnych obrotach niezależnie od obciążenia to silnik z odkurzacza odpada.
    Szedł bym w silnik klatkowy z przekładnią i jednofazowy falownik (są tańsze od trójfazowych i zasilane z gniazdka). Myślę że 0,75kW w zupełności wystarczy.

0
  • #4 07 Maj 2015 21:35
    luke666
    Poziom 33  

jazio_pn napisał:
    Czy takie przedsięwzięcie można napędzić zwykłym silnikiem z odkurzacza 1200W+ prosty regulator obrotów?

Silnik od odkurzacza ma kilka-kilkanaście tysięcy obr/min, a moc jest proporcjonalna do obrotów (moment obrotowy*prędkość kątowa=moc na wale). Musiałbyś mieć wielostopniową przekładnię, a to oznacza hałas, niską sprawność, oraz dużą awaryjność. O kosztach nie wspominając.

jazio_pn napisał:
    Zacząłem próby od silnika od wycieraczek 12V i co prawda uciągnął połowę obciążenia, ale widać było, że się męczy i w ciągu kilkudziesięciu minut się przepali.

Ja bym szedł tą drogą. Potrzeba silnika o dość niedużej mocy ale z przekładnią o dużym przełożeniu. Pytanie z jakiego modelu pochodził silnik? Myślę, że lepiej sprawdziłby się silnik z mechanizmem od wycieraczek od samochodu ciężarowego na 24V, który musi ruszać trzema długimi piórami. Ewentualnie silnik z przekładnią planetarną z wkrętarki akumulatorowej. Używając zasilacza masz mocny napęd z regulacją obrotów, choć ze względu na niskie obroty to i tak nie obędzie się bez dodatkowej przekładni np. zębatej. Problemem może być tutaj praca ciągła, bo silniki od wkrętarek są przystosowane do pracy dorywczej - trzeba by zastosować wymuszone chłodzenie, podobnie może być zresztą przy silniku od wycieraczek.

Silnik indukcyjny + falownik + przekładnia, to by był najlepszy układ ale cena takiego zestawu może być zaporowa.

0
  • #5 07 Maj 2015 22:05
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

jazio_pn napisał:
    Czy trzeba zastosować silnik indukcyjny z drogim falownikiem?

Silnik indukcyjny z reduktorem (przekładnią). Falownik zbędny - nic nie piszesz o potrzebie regulacji obrotów.

jazio_pn napisał:
    Jaka moc bedzie wystarczająca?

Weź korbę i określ potrzebny moment obrotowy.

0
  • #6 07 Maj 2015 22:53
    jazio_pn
    Poziom 12  

Czy jest opcja, że moc na poziomie ~300W bedzie wystarczająca, skoro mały silnik 12V max 50W dał sobie rade ze sporą częścią.
    Pytam bo mogę mieć silnik 3fazowy 0,55kW, który po podłączeniu do sieci 230V straci pewnie z 50% mocy

Im więcej Watów, tym silnik bedzie pracował z większym zapasem czytaj: mniejsze grzanie, czy dobrze myślę?

0
  • #7 07 Maj 2015 23:03
    technikabasenowa
    Poziom 33  

jazio_pn napisał:
    Czy jest opcja, że moc na poziomie ~300W bedzie wystarczająca, skoro mały silnik 12V max 50W dał sobie rade ze sporą częścią.
    Pytam bo mogę mieć silnik 3fazowy 0,55kW, który po podłączeniu do sieci 230V straci pewnie z 50% mocy

Im więcej Watów, tym silnik bedzie pracował z większym zapasem czytaj: mniejsze grzanie, czy dobrze myślę?

Straci 66% mocy

0
  • #8 07 Maj 2015 23:20
    jazio_pn
    Poziom 12  

Czyli miałoby to ewentualnie sens przy silniku 1,5kW...

Co do drugiego pytania - jest tak jak napisałem?

0
  • #9 07 Maj 2015 23:32
    luke666
    Poziom 33  

Im mniejszym momentem jest obciążony wał, tym mniej grzeją się uzwojenia i klatka. Mocniejszy silnik będzie pobierał też większy prąd rozruchowy i jałowy.

W jaki sposób chcesz podpiąć silnik 3-fazowy pod 1-fazę i po co, skoro są silniki indukcyjne 1-fazowe o dużym zakresie mocy? Z mojej strony, jeśli będzie konieczna regulacja prędkości to najtaniej i najprościej będzie zastosować silnik DC.

0
  • #10 07 Maj 2015 23:51
    jazio_pn
    Poziom 12  

Właściwie to nie znalazłem nic jednofazowego z reduktorem i mocą >100W w cenie do 250zł

0
  • #12 08 Maj 2015 00:12
    jazio_pn
    Poziom 12  

Regulacja nie, wystarczy żeby miały jak najmniejszą wartość
    Miękki start - jeśli pobór mocy nie skoczy powyżej 9-10 A to też nie

0
  • #13 08 Maj 2015 07:17
    azibik
    Poziom 32  

Najlepszym rozwiązaniem jest silnik DC, ciężar, moment rozruchowy.

0
  • #14 08 Maj 2015 09:24
    cirrostrato
    Poziom 36  

Kiedyś robiłem urządzenia kręcące czymś tam, dostęp autora do napięcia sieciowego według mnie determinuje wybór silnika, ja stosowałem silniki od pralek (PS lub Wiatka, miałem nowe, moc przy niższych obrotach chyba niecałe 200W, dziś ze złomu czasem wymagają tylko wymiany łożysk, zaleta do długowieczność bo brak szczotek), na paskowym napędzie silnik-przekładnia ślimakowa obroty (coś koło 680) redukowałem czterokrotnie, przekładnia ślimakowa zmniejszała mi obroty 35 razy (lub więcej, zależnie od typu) i dodatkowo jest samohamowna, resztę dobierałem (obroty musiały być ściśle określone) drugim napędem paskowym tu raczej zbędnym, dobierając przekładnie ślimakowe (używki można czasem tanio kupić) stosowałem napędy z obrotami na końcowej osi ok. 10-120 na minutę, oczywiście wszystkie elementy obrotowe były łożyskowane (przekładnie ślimakowe w obudowach z olejem) nie tulejowane. Urządzenia chodziły non stop często przez tydzień lub dłużej, bez obsługi. Momentem na osi końcowej z silnikiem ok.200W z odpowiednio dużą (przełożenie) przekładnią w twoim zastosowaniu nie przejmował bym się, pociągnie wszystko. W Warszawie na Wolumenie w niedzielę można kupić przekładnie i gotowe napędy (małe gabaryty, moc od kilkudziesięciu W w górę, ceny 100-350zł) z różnymi obrotami na osi końcowej (ściągane złomy z Niemiec, stan często idealny) zasilanie (silniki) 24DC lub 230AC.

1
  • #16 08 Maj 2015 14:02
    azibik
    Poziom 32  

To nie jest falownik i się nie nadaje.

0
  • #17 08 Maj 2015 14:04
    jdubowski

jazio_pn napisał:
    Do silnika 0,25kW 1380obr 1f lepiej zastosowac przekładnie, czy falownik??

Przekładnię obowiązkowo, przeciez nie będziesz zasilał silnika napięcim o czestotliwości 0,5Hz.

jazio_pn napisał:

To jest jakiś "wynalazek" który może okazać się regulatorem fazowym na triaku...

0
  • #18 08 Maj 2015 15:41
    cirrostrato
    Poziom 36  

Widzę, że chcesz poskładać napęd z z gotowych podzespołów (drogich) i nie masz o tym pojęcia, jak chcesz mieć niezawodny napęd to silnik bezszczotkowy 600obrotów (podałem przykład z pralki, tani silnik 230V AC, ogólnie dostępny nawet na złomie i niezawodny), przekładnia ślimakowa (małe gabarytu przy dużym przełożeniu rzędu kilkadziesiąt) i to wszystko, mechanik amator ci to złoży za kilka stówek na gotowo. Ale jak chcesz kombinuj dalej, coś się spali (na pewno w trakcie wypieku, prawo Murphy'ego zawsze działa..), elektryka siądzie, falownik (ale nie to co podałeś w linku) drogi i nie do tego celu ale kombinuj i nie słuchaj rad kolegów, powodzenia.

0
  • #19 09 Maj 2015 13:30
    Munieq
    Poziom 13  

Popieram kolegę wyżej, nie łatwiej zastosować popularne, gotowe silniczki synchroniczne z przekładnią na 230V?
    Są stosowane w pralkach, rożnach, kebabach itp.
    Moc ok. 5W, co po przekładni da naprawdę spory moment.
    I cena - na allegro ok 30 PLN za sztukę. Taniej wyjdzie kupno 8 sztuk na każdy wałek osobno niż bawienie się z przekładnią, falownikami...

Hasło do szukania na allegro: "silnik kebab"

0
  • #20 09 Maj 2015 15:36
    jdubowski

Munieq napisał:
    Taniej wyjdzie kupno 8 sztuk na każdy wałek osobno niż bawienie się z przekładnią, falownikami...

Ano właśnie, zadadbać trzeba tylko o właściwą temperaturę pracy tych silników (umieścić je w przewietrzanej mechanicznie komorze)

0
  • #21 19 Sie 2015 15:29
    jazio_pn
    Poziom 12  

Zostałem przy silniku indukcyjnym i przekładni.

Temat można zamykać

0
  • #22 19 Sie 2015 17:00
    adam_es
    Poziom 27  

Obecnie na Alledrogo użytkownik "Tefixer" sprzedaje napęd wózka inwalidzkiego, dobrze nadaje się do Twojego zastosowania. Silnik na 24V, 350W.

0
  • #23 26 Sie 2015 12:11
    jazio_pn
    Poziom 12  

Mhm, 600-1000 zł, to ja już wolę przekładnię

0
  Szukaj w 5mln produktów