Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATxmega128 - Programator AVRDragon

JohnCTN 07 Maj 2015 21:56 840 14
  • #1 07 Maj 2015 21:56
    JohnCTN
    Poziom 17  

Witam

Mam AVRDragon, od początku jak programuje ATxmege128 mam straszne problemy. W Praktyce wygląda to tak, ze na wszystkie próby programowania 80% kończy się niepowodzeniem. Nie wiem co jest problemem.
    Czasem identyfikuje mikrokontroler a czasem nie.... jak już rozpozna to zrobi erase... nawet przejdzie do programowania ale weryfikacja prawie zawsze kończy się nie powodzeniem, muszę powtarzać proces programowania i wierzyć , ze w końcu się uda.

Macie takie problemy z AVRDragonem ???

Dodam, ze wybierając programator ustawiam interface PDI.

0 14
  • #2 07 Maj 2015 22:44
    JarekC
    Poziom 27  

Witam,

Jak długie przewody masz pomiędzy Dragonem a XMEGą?
    Jeżeli powyżej 10cm to je skróć.

Pozdrawiam
    JarekC

0
  • #3 09 Maj 2015 12:32
    JohnCTN
    Poziom 17  

Przewody mam krótkie, może nie 10cm... no 12cm. ale podejrzewam, ze problem leży gdzieś indziej... może mi padł AVRDragon :(

Mam tez AVRmkII - na przewodach około 30cm i programuje super, niestety nie ma opcji debug :(

0
  • #4 10 Maj 2015 15:45
    tokrzych
    Poziom 15  

Miałem podobny kłopot z ATmegą 8 . Czasem się udało zaprogramować ale w większości wyskakiwał błąd za każdym razem inny (Weryfikacja zakończona niepowodzeniem). Co ciekawe to po 2 godzinach pracy laptopa mogłem już zaprogramować układ za każdym razem bez błędu i wtedy wpadłem na pomysł by podczas programowania odłączać ładowarkę od laptopa. Problem ustąpił. Kabel też skracałem do kilku cm. bez powodzenia. Teraz mam 70cm. i jest OK. Używam STK200/300 z Bascom AVR

0
  • #6 13 Maj 2015 17:53
    tokrzych
    Poziom 15  

Układ zasilam tylko z portu drukarki i niczego więcej. Przed chwilą zrobiłem próbę i znowu wyskoczył błąd Difference at 00158 a po odłączeniu ładowarki zaprogramował się dobrze. Niedawno zakupiłem programator USBASP za 14 zł i używam go na drugim laptopie bez problemu. ATxmega128 - Programator AVRDragon

0
  • #7 13 Maj 2015 18:06
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

@tokrzych W jaki sposób z portu drukarki zasilasz układ, skoro tam nie ma wyprowadzonego zasilania?

0
  • #8 13 Maj 2015 18:57
    tokrzych
    Poziom 15  

Zasilam tylko samą Atmegę z programatora na czas programowania a cały układ zasilam potem z zasilacza od telefonu.Zasilanie jakieś musi być skoro programator działa. ATxmega128 - Programator AVRDragon

Zmierzyłem napięcie na wyjściu złącza programatora i jest tam 4,39V może rzeczywiście powinienem zasilić ten układ z zewnętrznego zasilacza.

Zasiliłem teraz ATxmega128 - Programator AVRDragon ATxmega128 - Programator AVRDragon cały układ z zasilacza zewnętrznego , na układzie 74HCT2444 w programatorze jest napięcie 4,97V a przy programowaniu znowu wyskoczył błąd tym razem Difference at 000C0 po odłączeniu zasilacza od laptopa układ zaprogramował się poprawnie . Zasilanie z zewnątrz nic nie zmieniło.

0
  • #9 13 Maj 2015 19:51
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Taki programator być może zasilany jest z pinów portu drukarki będących w stanie wysokim, być może zasilany jest nawet pasożytniczo. Daje to marginalną ilość prądu i o ile wystarczy jako tako na zasilenie bufora, to w żadnym stopniu nie powinno być wykorzystane do zasilania programowanego procesora. Tym bardziej, że w układzie docelowym, pozbawionym zasilania, w czasie programowaia wyjścia procesora mogą pasożytniczo zasilać inne elementy układu - to w zależności od schematu. Zasadniczo najlepiej by było zasilić programowany układ z normalnego zasilacza, doprowadzić z niego napięcie na pin Vcc programatora i z tego pinu zasilić bufor, który w nim się znajduje. Wtedy wszelkie problemy "cudownie" ustąpią.

0
  • #10 13 Maj 2015 20:03
    tokrzych
    Poziom 15  

Właśnie przed chwilą tak zrobiłem i napięcie na buforze jest 4,97V ale nic to niestety nie zmieniło . (zmieniłem post powyżej) . Tak jak pisałem te kłopoty potrafią ustąpić po 2-3 godzinach pracy laptopa i już wtedy programuję za każdym razem z podpiętym zasilaczem do laptopa. Myślę że przyczyną tych błędów są jakieś zakłócenia pochodzące od laptopa który podładowuje akumulator.

0
  • #12 13 Maj 2015 20:39
    tokrzych
    Poziom 15  

Zgadzam się że z LPT nie powinienem tego zasilać ale jak już pisałem powyżej przy zasilaniu z LPT programowanie jest poprawne i przy zasilaniu zewnętrznym też . Błędy pojawiają się tylko wtedy gdy w czasie programowania do laptopa podpięta jest ładowarka i tą informacją chciałem się podzielić z zakładającym ten post.

0
  • #13 14 Maj 2015 19:43
    JohnCTN
    Poziom 17  

Mój układ ma osobne zasilanie, atxmege programuje w układzie docelowym.
    Zauważyłem, ze pamięci eeprom nie mogę zaprogramować w AVR Dragonie, i musze przekładać programator na AVRMK2 aby programować eeprom... ogólnie dziwne rzeczy z tymi programatorami mam.

Ogólnie mówiąc AVR dragon to zasilany jest z USB (chyba). a jeżeli chodzi o tryb debugera sprzętowego ... to już powiem ze to jakieś cuda się dzieją. Potrafię przelecieć kilka rozkazów (krok po kroku) zatrzymać, ręcznie zmienić bity na portach IO ale AVR dragon potrafi mi się w nieokreślonych momentach rozłączyć i widzę, ze xmega sobie już działa ze swoim wsadem... nie mam na to wpływu, Ogólnie mówiąc xmaga robi co chce :)
    Nie wiem, może powinienem użyć interfejsu JTAG, może jest stabilniejszy, nie mam pojęcia co jest przyczyna takiego działania Dragona.

0
  • #15 14 Maj 2015 21:14
    JarekC
    Poziom 27  

Witam,

Osobiście korzystam z 3 sztuk Dragona, w dwóch mam tasiemkę 10-żyłową o długości ok 10cm a w jednym mam tasiemkę ok 15cm długości (złącze JTAG)

Dzisiaj uruchamiałem nowy układ na ATXMEGA32E5 akurat użyłem tego z najdłuższym kablem i Dragon nie mógł wejść w tryb programowania i rozpoznać procesora.
    Na dwóch pozostałych nie było problemu, skróciłem więc i w tym trzecim do 10cm i problemy ustąpiły.
    Spróbuj więc z kabelkiem rządu kilku cm.

Czy masz tasiemkę czy pojedyncze kabelki?
    Czy masz rezystor na linii RESET Pull-Up i jakiej wartości?
    Z jakiego programu korzystasz AVRStudio 4 czy AVRStudio6.

Pozdrawiam
    JarekC

0