Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacje Elektryczne - Przeróbka sieci domku jednorodzinnego z TN-C na TN-C-S

08 Maj 2015 00:20 2496 16
  • Uczeń
    Witam,
    Znajomy poprosił mnie o wykonanie nowej instalacji jednego piętra w domku jednorodzinnym. Do domu podłączone są od słupa 2 przewody, domyślam że są to przewody ochronno-neutralny oraz fazowy. Zamierzam rozdzielić przewód PEN na PE i N w rozdzielnicy oraz zabezpieczyć obwód wyłącznikiem różnicowoprądowym (RCD) no i oczywiście zabezpieczeniami przeciążeniowymi.

Słyszałem jednak od pewnej osoby "daj sobie spokój z tą przeróbką, nie ma sensu, zrób TN-C bo nie możesz zmieniać sieci domu, a poza tym z tymi RCD same problemy w sieci TN-C-S, z byle powodu wybija, nawet jak lampkę włączysz czy odkurzacz bo dostaje zakłucenia. Lepiej zrób TN-C i zeruj gniazdka".

W szkole uczono mnie że sieć TN-C jest przestarzała i należy ją eliminować podczas remontów dlatego pytam Was co o tym sądzicie?
    Pozdrawiam :)
  • Specjalista elektryk
    koli25 napisał:
    Znajomy poprosił mnie o wykonanie nowej instalacji jednego piętra w domku jednorodzinnym.

Moim zdaniem powinien cię zaprosić na grilla. Jeżeli nie masz pojęcia o czym piszesz bezpieczniej będzie wypić piwo.
    koli25 napisał:
    Do domu podłączone są od słupa 2 przewody, domyślam że są to przewody ochronno-neutralny oraz fazowy. Zamierzam rozdzielić przewód PEN na PE i N

Te rozdzielania nie wiadomo czego pozostaw tym co się znają na rzeczy. Chyba, że chcesz odpowiadać na pytania prokuratora.
  • Uczeń
    Moje "domyślam się" było ironiczne... a to że "znajomy mnie poprosił" nie znaczy że podszedł i powiedział "zrobisz mi instalacje?"... Pytam bo mimo że wykonywałem wiele prac związanych z instalacjami domowymi nigdy nie miałem problemów z wybijaniem RCD w TN-C-S dlatego pytam co sądzicie o wypowiedzi osoby z którą rozmawiałem na temat tego zlecenia.
  • Specjalista elektryk
    koli25 napisał:
    dlatego pytam co sądzicie o wypowiedzi osoby z którą rozmawiałem

Sorry, szkoda, że na początku nie napisałeś iż chodzi o akademicką a raczej zawodówkową dyskusję.
  • Admin Elektroenergetyka
    koli25 napisał:
    Moje "domyślam się" było ironiczne... a to że "znajomy mnie poprosił" nie znaczy że podszedł i powiedział "zrobisz mi instalacje?"... Pytam bo mimo że wykonywałem wiele prac związanych z instalacjami domowymi nigdy nie miałem problemów z wybijaniem RCD w TN-C-S dlatego pytam co sądzicie o wypowiedzi osoby z którą rozmawiałem na temat tego zlecenia.

Moim zdaniem masz jeszcze zbyt małe pojęcie o instalacjach aby podpowiadać znajomemu co i jak.
    Sam fakt, że znajomy zapytał Ciebie, a Ty potem nas "co robić", świadczy o małym doświadczeniu.
  • Uczeń
    Dokładnie, osoba ta jest po "starej szkole", bardzo dobry elektryk z wieloletnim doświadczeniem i uprawnieniami, jednakże większość jego pracy skupiała się na sieciach IT. Dlatego poruszyłem ten tamat na forum ponieważ dla mnie rzeczą jasną było że sieć TRZEBA przerobić na TN-C-S...
  • Admin Elektroenergetyka
    Myślę, że porady tej osoby powinieneś sobie jednak odpuścić. Ten człowiek chyba nie do końca odnajduje się w obecnej rzeczywistości.
    Wzoruj się na teraźniejszej wiedzy, od aktualnych elektryków pracujących w branży.
    Obecnie (od ponad 20-stu paru lat) jest zakaz wykonywania instalacji rodem pana "podpowiadacza".
  • Użytkownik usunął konto  
  • Uczeń
    haha, wypowiedź bronka powalająca... Okej... wyjaśnię więc... Tym elektrykiem pracującym na sieciach IT jest mój ojciec. Pracował z sieciami IT ponieważ jego zakładem pracy była kopalnia. Z nim rozmawiam często o elektryce, i w wielu kwestiach się nie zgadzamy, gdyż on ma swoje "poglądy" a ja opieram się głównie na wiedzy z technikum.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A jak "przeróbkę" wykonasz, to rozumiem że wykonasz komplet pomiarów, podpiszesz się pod protokołem i wystawisz rachunek na wykonaną usługę?
  • Uczeń
    Nigdzie nie jest napisane że nie można wykonać instalacji samemu... Kompletem pomiarów i protokołem zajmuje się osoba z uprawnieniami do tego potrzebnymi. Rachunek? Nikt nie mówił że wykonanie jest odpłatne ;D Mam wrażenie że większość osób na tym forum woli jednak zniechęcać ludzi a niżeli podyskutować na zadane pytania...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Bo nie ma o czym dyskutować. Twój brak kompetencji i ograniczone pole widzenia w kwestii odpowiedzialności wyklucza kompetentne i w ogóle jakiekolwiek porady.
  • Specjalista elektryk
    koli25 napisał:
    Nigdzie nie jest napisane że nie można wykonać instalacji samemu...

Samemu u siebie można. Ale na zewnątrz już nie nie posiadając stosownych papierów.
    koli25 napisał:
    Nikt nie mówił że wykonanie jest odpłatne

W polskim prawie nie ma pojęcia nieodpłatnego wykonania usługi. Można zrobić to za 1 zł + VAT pod warunkiem, że prowadzisz działalność gospodarczą.
    koli25 napisał:
    Mam wrażenie że większość osób na tym forum woli jednak zniechęcać ludzi a niżeli podyskutować na zadane pytania...

Błędne jest to Twoje wrażenie. Osoby z branży (nie chcę pisać fachowcy aby nie podnosić temperatury dyskusji) udzielając się na forum starają się oświecić tych dla których nie jest to chleb powszedni. Oczywiście w trosce o ich dobro.
    Czasy wolnej amerykanki skończyły się. Ubezpieczyciel udowodni złamanie OWU. Prokurator wie komu jakie pytania zadać. A kolega w akcie desperacji po pożarze czy śmierci bliskiej osoby zapomni o znajomości i wytoczy ciężkie działa. A to może dużo kosztować.
  • Moderator Elektrotechnika
    koli25 napisał:
    Do domu podłączone są od słupa 2 przewody, domyślam że są to przewody ochronno-neutralny oraz fazowy

I po twoim "domyślam się " stwierdzasz że tam jest TN-C a nie wziął kolega innej możliwości .
    koli25 napisał:
    Znajomy poprosił mnie o wykonanie nowej instalacji jednego piętra w domku jednorodzinnym.

A teraz jest jedno piętro w starej instalacji ze starym zerem , a ty kolego wykonasz na jej podwalinach nową TN-C-S . Nie dziw się że są tak krytyczne uwagi.
  • Uczeń
    Mając papiery SEP 1kV E nie mogę podjąć się legalnie takiej roboty? Wziąłem pod uwagę inną możliwość, może to być układ TT ale z tym zapytaniem zamierzam się zwrócić do ZE. Póki co, jednak stawiam na TN-C. Rozumiem przestrogi bardziej doświadczonych w branży użytkowników forum, jednakże moim zdaniem zamiast opisywać problem i dyskutować na jego temat wolą ironizować. Uważam, że dużo lepiej brzmiało by " pamiętaj, że osoba wykonująca... powinna posiadać odpowiednie uprawnienia" itd. To chyba skuteczniejsza metoda odwiedzenia osoby od niepoprawnego czy bezprawnego modyfikowania instalacji. Co do jednego piętra, jest to pierwsza część roboty, najpierw zostanie zmodyfikowany dół później oczywiście góra.

Ja zapytałem tylko co sądzicie o wypowiedzi pewnej osoby.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Wypowiedź tej "pewnej" osoby jest całkowicie błędna i co ważniejsze, jest nie zgodna z od lat obowiązującym w naszym kraju prawem. To tak samo jakby cię namawiała do kradzieży bułek w piekarni bo stanie w kolejce do kasy to tylko strata czasu.
    Osoba ta może być bardzo dobra w tym co robi zawodowo, może być bardzo dobrym elektrykiem przemysłowym, może znać się na naprawie maszyn ale kompletnie nie zna się na instalacjach domowych. Nic w tym złego bo nie każdy elektryk musi znać się na instalacjach, jeżeli ich nie wykonuje.
    W twoich pytaniach widać spore braki wiedzy oraz znajomości przepisów.
    Przede wszystkim chcąc dyskutować to na początek musisz wiedzieć co to jest sieć a co to jest instalacja i nie mieszać tych pojęć. Z tego powodu szczerze odradzam wykonywanie tej instalacji samemu (nie jesteś w stanie zrobić tego prawidłowo), najlepiej gdyby inwestor zatrudnił dobrego elektryka od instalacji a ty byś popracował jako pomocnik tego elektryka.
  • Poziom 39  
    koli25 napisał:
    Ja zapytałem tylko co sądzicie o wypowiedzi pewnej osoby.

Gdyby kolega skorzystał z wyszukiwarki lub poczytał aktualne tematy, nie byłoby tego pytania.
    Gdyby kolega posiadał wiedzę z zakresu świadectwa kwalifikacyjnego "E", również nie byłoby tego pytania.
    Wypowiedź tej osoby świadczy o jego niewiedzy w tej dziedzinie oraz ignorowaniu aktualnych norm i przepisów.
    Eksploatacją instalacji elektrycznej (w tym realizacja prac montażowych) mogą zajmować się wyłącznie osoby legitymujące się ważnym Świadectwem Kwalifikacyjnym w zakresie eksploatacji urządzeń elektrycznych.

Temat zamykam.