Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STM32 - Wyświetlacz graficzny

kornik280 08 Maj 2015 08:56 1164 16
  • #1 08 Maj 2015 08:56
    kornik280
    Poziom 18  

Witam,

Zamierzam zacząć zabawę z wyświetlaczami, chce stworzyć jakieś proste gui typu button i textbox.Button bedzie włączał przekaźnik, a textbox bedzie wyświetlal np. temperature.

Mam pare pytań:

1.Jak taki wyświetlacz jest podłączany do MCU? To jest połączenie przez GPIO czy SPI ?
    2.Jak obsługuje się panel dotykowy? Czy to jest taka folia naklejana na wyświetlacz?
    3. Jaki wyświetlacz wybrac do mojego zastosowania? Najlepiej z bibliotekami w sieci, abym prosto mógł wystartować. Jaki polecacie?

Dzięki

0 16
  • CControls
  • #2 08 Maj 2015 19:41
    mi14chal
    Poziom 28  

1. Albo SPI albo przez FSMC.
    2. Po SPI.
    3. Najlepiej taki który najbardziej pasuje do twojego projektu i ma dobrą dokumentację.

0
  • CControls
  • #4 08 Maj 2015 20:44
    michcior
    Poziom 30  

A jaki STM? Niektóre maja sterownik LCD. A te które nie maja , to coś takiego:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3018477.html

Ten moduł ma wyświetlacz podłączany przez magistralę pamięci, wymaga 1 bitu adresu i 16 danych, poza tym ma zintegrowany dotyk rezystancyjny i kontroler do niego po SPI.
    Sporo dostępnego oprogramowania głównie tragicznej jakości.

0
  • #5 09 Maj 2015 18:20
    el2010tmp
    Poziom 25  

Jeśli masz jakieś "zasoby szufladowe" po starych komórkach to skonfrontuj je z google.
    W zasadzie wszystko da się podłączyć, tylko czasami niewarto.

0
  • #6 09 Maj 2015 19:21
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Masz gotowiec w postaci płytki DISOVERY z 32F429. Jeśli to Ci nie odpowiada, proponuję wyświetlacz HY28B. Łatwo można go podłączyć po SPI, jest również dostępne oprogramowanie w C.

0
  • #7 10 Maj 2015 13:43
    kornik280
    Poziom 18  

BlueDraco napisał:
    Masz gotowiec w postaci płytki DISOVERY z 32F429. Jeśli to Ci nie odpowiada, proponuję wyświetlacz HY28B. Łatwo można go podłączyć po SPI, jest również dostępne oprogramowanie w C.

A jaki to wyświetlacz? Nie potrafię go odszukać.Szukałem w dwóch sklepach internetowych.

0
  • #8 10 Maj 2015 19:39
    BlueDraco

Ja np. używam w takich celach sekretnego portalu o tajnej nazwie "google". Wpisuję hasło "hy28b cena" i dostaję link do polskiego sklepu.

0
  • #9 11 Maj 2015 07:34
    kornik280
    Poziom 18  

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tego panelu.
    Ten tuchpanel to jest jakaś naklejka ? Czy to jest wbudowane w panel?

0
  • #10 11 Maj 2015 09:09
    BlueDraco

Każdy panel rezystancyjny jest "naklejką". W HY28 jest ona niewidoczna.

0
  • #11 11 Maj 2015 14:14
    kornik280
    Poziom 18  

Jeszcze jedno pytanie się mi nasuneło.
    Czy SPI nie bedzie zbyt wolne dla tego wyświetlacza?
    Czy w praktycznych przypadkach korzysta sie z SPI czy jednak równoległej magistrali?

0
  • #12 11 Maj 2015 14:56
    Loker
    Poziom 38  

Są wyświetlacze z magistralą RGB - wymagają drivera wbudowanego w uC (np. wspomniany ST32F429) i (zależnie od głębi kolorów i rozdzielczości) odpowiedniej ilości RAMu.
    Są wyświetlacze z magistralą równoległą, z wbudowanym sterownikiem i GRAMem - podłącza się je swykle przez FSMC.
    Są wyświetlacze z magistralą szeregową (np. SPI) - można podłączyć do czegokolwiek.

To, czy SPI będzie wystarczająco szybkie zależy od tego, co chcesz wyświetlać. Łatwo policzyć - np. ilość pixeli razy czas przesyłania polecenia zmiany pixela via SPI da Ci czas odświeżenia całego obrazu.

0
  • #13 11 Maj 2015 16:58
    kornik280
    Poziom 18  

Loker napisał:
    Są wyświetlacze z magistralą RGB - wymagają drivera wbudowanego w uC (np. wspomniany ST32F429) i (zależnie od głębi kolorów i rozdzielczości) odpowiedniej ilości RAMu.
    Są wyświetlacze z magistralą równoległą, z wbudowanym sterownikiem i GRAMem - podłącza się je swykle przez FSMC.
    Są wyświetlacze z magistralą szeregową (np. SPI) - można podłączyć do czegokolwiek.

To, czy SPI będzie wystarczająco szybkie zależy od tego, co chcesz wyświetlać. Łatwo policzyć - np. ilość pixeli razy czas przesyłania polecenia zmiany pixela via SPI da Ci czas odświeżenia całego obrazu.

Rozumie ,że jak mam STM32F103RBT6 to wchodzi tylko opcja SPI, a mogę podłączyć równolegle ale bez FSMC? Co daje FSMC?

0
  • #14 11 Maj 2015 17:57
    atom1477
    Poziom 43  

FSMC daje sprzętowe sterowanie liniami sterującymi (WR/RD i innymi jak trzeba).
    Bez tego trzeba by programowo nimi sterować a to dodatkowe cykle procesora straty (sprzętowo może wystawiać stan co cykl (o ile nie ma innych ograniczeń), programowo pewnie co jakieś 4 cykle).
    Poza tym skoro sterowanie jest sprzętowe to można odpalić DMA do wysyłania danych.
    Przy programowym sterowaniu (programowym machaniu pinami WD/RD) nie dało by się tego zrobić.

0
  • #15 11 Maj 2015 19:28
    kornik280
    Poziom 18  

Czyli tak z praktycznego punktu widzenia kiedy używać SPI a kiedy FSMC ?
    Spi jest dużo poręczniejesze, DMA też można odpalić

0
  • #16 11 Maj 2015 19:35
    BlueDraco

Jeśli nie potrzebujesz szybkiego odświeżania (animacji) wystarczy SPI - tak możesz zrobić menu, wyświetlanie tekstów, przyciski, suwaki itp. Jeśli chcesz animować obrazki - stosowniejszy będzei wyświetlacz z szyną równoległą 16-bit. HY28B może być podłączony na oba te sposoby (ale nie równocześnie).

0
  • #17 14 Maj 2015 14:22
    bartosz.tarnowski
    Poziom 16  

Startowałem kiedyś z wyswietlaczamia i teraz wiem że najpierw trzeba znaleźć gotowy zestaw PROCEK + LCD dla którego są dobreze przygotowane projekty przykładowe. STM32 DISCOVERY jest całkiem ok

Wiekszy wyświetlacz z modułem STM32F103 to: hy-ministm32v

Bawienie sie w projektowanie własnego PCB i tworzenie własnego softu tylko zniechęci szczególnie przy tworzeniu obsługi modułu graficznego wyświetlacza.

0