Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Złącze p-n - charakterystyka prądowo napięciowa

08 Maj 2015 13:26 981 5
 • Poziom 2  
  Witam. Na laboratorium z fizyki badaliśmy złącze pn oraz mieliśmy przeprowadzić jego charakterystykę. Na wykresie wygląda to następująco;
  Złącze p-n - charakterystyka prądowo napięciowa
  I tutaj pojawia się moje pytanie dlaczego w kierunku zaporowym w pierwszych pomiarach tak nagle wzrasta przewodnictwo ? czy nie powinno wyglądać tak jak na innych wykresach prądowo napięciowych?
  Wydaje mi się to być spowodowane jakimś niewielkim przebiciem? Ma ktoś jakieś inne pomysły, lub spotkał się z podobnym problemem?
  Dzięki.
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Jest OK. Zauważ że oś prądową masz w 2 skalach góra w mA, dół w uA, gdybyś zrobił wszystko w tej samej skali (mA) to byś nie zauważył tego "nagłego" wzrostu przewodnictwa.
 • Poziom 2  
  Tak wiem świadomie zrobiłem taką jednostkę lecz mimo to odnoszę wrażenie że nie do końca są to jednostki takie jakie powinny być. Instruktor w czasie laboratoriów zwrócił uwagę iż te wartości są stosunkowo duże.
 • Poziom 19  
  Moim zdaniem to jest prąd woltomierza podłączonego równolegle do diody a nie samej diody. Trzeba by wiedzieć jaką miał rezystancję wewnętrzną. Zakładam że dioda jest krzemowa.
 • Poziom 2  
  Dioda jest selenowa. niestety nie jestem w stanie powiedzieć jaką oporność miał woltomierz. Dziękuję i pozdrawiam.