Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szyna wydrukowana na drukarce 3D ratuje życie niemowląt

jacu007 08 Maj 2015 14:00 1854 1
 • Szyna wydrukowana na drukarce 3D ratuje życie niemowlątWydaje się, że to może być przełom w medycynie dokonany dzięki technologii, z której większość korzysta do wytwarzania plastikowych zabawek. Wykorzystując drukarkę 3D, grupa naukowców z University of Michigan testuje plastikowy model "stelaża" do ratowania bardzo małych niemowląt.

  Nowy wyrób powstały w drukarce 3D przeznaczony jest do przeciwdziałania zapadaniu dróg oddechowych niemowląt. Przyczyną tego jest rzadka choroba tracheobronchomalacja, którą wykrywa się u jednego na 2000 dzieci. Dla tych nielicznych pacjentów jest to jednak śmiertelne zagrożenie. Rozwiązaniem może być model specjalnego "stelaża", który dopasowany jest do dróg oddechowych dziecka, a ostatecznie wchłania się do ciała.

  Dzieci z tracheobronchomalacją podczas swoich pierwszych lat życia spędzają wiele czasu w szpitalu, a w bardzo ciężkich przypadkach zagrażających życiu, mogą być zatrzymywane na oddziałach intensywnej terapii nawet przez kilka miesięcy przyjmując środki uspokajające, będąc podłączone do sztucznego oddychania.

  Do tej pory najlepszym rozwiązaniem była szyna, którą owijało się wokół zewnętrznej części dróg oddechowych. Przygotowywana na miejscu struktura wspierała po wewnętrznej części drogi oddechowe. Konieczna była również ich zmiana, podczas gdy pacjent rósł i jego drogi oddechowe zmieniały się.
  Opracowana przez naukowców szyna jest otwarta z jednej strony tak, że może się rozszerzać, gdy rosną drogi oddechowe pacjenta. "To konstrukcja przypominająca otwieraną spinkę do włosów" - wyjaśnia Glenn Green z katedry pediatrii i otolaryngologii.

  Polimer do drukowania "stelaża" jest tak dobrany, żeby stopniowo rozkładać się i wchłonąć do organizmu po około 3,5 roku, ponieważ większość pacjentów staje się na tyle silna, aby oddychać na własną rękę właśnie po około 3,5 roku.

  Ta rzadka choroba dziedziczna, jak twierdzą naukowcy, jest dobrym przykładem, jak można wykorzystywać technikę druku 3D do medycyny. Technologia wykorzystywana początkowo do wytwarzania prototypów urządzeń, może być jak widać wykorzystywana znacznie szerzej, co pozwala zwiększyć popyt handlowy i zachęca firmy do inwestowania.

  Maszyny do druku, które kiedyś kosztowały setki tysięcy dolarów, można teraz kupić za kilkaset.

  Zgodnie z doniesieniami - stworzenie modelu szyny oddechowej dla pacjenta trwa około 3 dni. Lekarze najpierw stosują skanowanie tomografem komputerowym pacjenta w celu utworzenia cyfrowego modelu 3D dróg oddechowych. Stosują oni specjalny program komputerowy, który mierzy 10 zmiennych w drogach oddechowych, takich jak długość, średnica i grubość tkanki.

  Cyfrowy model jest dokładnie sprawdzany, czy będzie pasował do dróg oddechowych pacjenta, a następnie uruchamiana jest symulacja, która sprawdza, jak będą się zachowywały drogi oddechowe, kiedy pacjent będzie rósł. Jeżeli wszystko się zgadza, tworzony jest fizyczny model obu elementów na drukarce 3D. Lekarze mogą korzystać z fizycznego modelu dróg oddechowych i szyny do prób operacji zanim przystąpią do tej prawdziwej. Daje to jeszcze lekarzom ostatnią szansę, żeby sprawdzić, czy wszystko do siebie pasuje.

  Fakt, że każda szyna jest robiona jak gdyby na zamówienie może stanowić pewne trudności, jeżeli chodzi regularną produkcję takich wyrobów medycznych 3D. Trudna jest regulacja urządzenia, którego struktura produktu jest za każdym razem inna. Dlatego też tak ważna jest kontrola na każdym kroku projektu.

  Już w ciągu trzech lat od otrzymania pierwszej drukowanej szyny 3D, pierwszy pacjent ma otwarte, szerokie drogi oddechowe, a dwoje innych dzieci ma wszczepione szyny. W pierwszym przypadku doszło już do zaniknięcia szyny w ciele pacjenta.

  Szyny 3D nie zostały jeszcze dopuszczone do badań klinicznych, ale zdecydowano się na leczenie kliniczne tych pacjentów ze względu na ich trudny stan i duża determinację.

  Aktualnie naukowcy pracują z 30 pacjentami w mniej pilnych przypadkach.

  Źródło:
  http://www.gizmodo.com.au/2015/05/these-3d-pr...ces-can-repair-damaged-airways-in-kids-lungs/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  jacu007
  Poziom 22  
  Offline 
  Specjalizuje się w: systemy mikroprocesorowe, raspberry pi
  jacu007 napisał 688 postów o ocenie 70, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Dąbrowa Górnicza. Jest z nami od 2007 roku.
 • #2
  buczo11
  Poziom 28  
  Witam!
  Czy są jakieś informacje o materiale, z którego wykonywana jest taka szyna 3D? Skoro szyna wchłania się w całości do tak młodego organizmu, to ten
  jacu007 napisał:
  plastikowy model „stelaża”
  testowany przez lekarzy, tym bardziej musi być wykonany z materiałów, nazwijmy je bezpiecznych, dla organizmu.