Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opłacalność paneli fotowoltaicznych

PejPejowski 13 May 2016 10:48 50463 128
Computer Controls
    idepopizze
    Level 33  
    @Jan_Werbinski
    Czy robiłeś jakieś pomiary COP przy tym -5 czy to tak na oko ?
  • Computer Controls
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Na oko. Przy -10 do -15 klimatyzator słyszalnie pracował z trudnością i wydajność była mniejsza. Do -5 było nieźle. Problem był też około zera przy dużej wilgotności, bo często musiał się przełączać na odladzanie.
    Szukałem na sieci wykresów z pracą tego modelu, ale nie znalazłem. Opieram się na wykresach pracy podobnych klimatyzatorów inwerterowych.
  • Computer Controls
    januszss
    Level 16  
    Jeśli korzystasz z Lankontrolerów, czy Wattroutera, to mogę ci polecić Lanserwer. Zbiera historyczne dane z powyższych, rysuje wykresy, może sterować wyjściami Lankontrolerów na podstawie danych z któregokolwiek urządzenia w nim zarejestrowanego (nawet w innej sieci lan). Można nawet sobie zrobić panele z wizualizacjami, na których online wyświetlają się aktualne dane.
    Więcej można poczytać na forum tinnycontrol.
    wnoto
    Level 34  
    Jan_Werbinski wrote:
    Na oko. Przy -10 do -15 klimatyzator słyszalnie pracował z trudnością i wydajność była mniejsza. Do -5 było nieźle. Problem był też około zera przy dużej wilgotności, bo często musiał się przełączać na odladzanie.
    Szukałem na sieci wykresów z pracą tego modelu, ale nie znalazłem. Opieram się na wykresach pracy podobnych klimatyzatorów inwerterowych.

Spróbuj policzyć. Włacz na max grzanie. Zmierz temperaturę na wlocie i wylocie klimy. Weż pojemność cieplną powietrza i policz ile KW daje na wylocie.
    Dokładne to dane nie będą ale z grubsza da się to wyliczyć.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Nie zmierzę objętości powietrza
    zonzi
    Level 10  
    Koledzy
    Wcześniej pisałem
    Quote:
    "W cenie takiej instalacji są panele z montażem, 5 szt. baterii o nieznanej pojemności i inwerter off -grid. Dalszych szczegółów brak."

Dostałem nowe info co do projektu 4.1 dofinansowania OZE w woj. mazowieckim. W projekcie umowy gmina zakłada 5 kWp, inwerter off-grid, instalacja DC i montaż już bez akumulatorów.

Koszty dla mieszkańców to przeglądy i ubezpieczenie, po 5 latach instalacja przechodzi na własność.

Zastanawiam się czy udział w takim projekcie ma sens przy takich założeniach.

Myślałem że podepnę do tej instalacji klimatyzator + grzałka CWU ale bez akumulatorów nie wiem czy to by pracowało poprawnie. Prąd startowy klimatyzatora to 4,7A a max 6,5A. Czy np. Wattrouter by zapewnił stabilną pracę klimatyzatora ?

Planowałem, że po 5 latach przerobiłbym system na on-grid ale czy to będzie możliwe i czy będzie się opłacało?

PS. U mnie producent podaje 0,7 kWh zużycia przy 2.25 kWh wydajności ogrzewania przy -10 stopniach.
    Edek45
    Level 29  
    Ja bym brał wszystko jak dają dopłaty, u nas w gminie też miały być zapisy na przyszły rok a nie ma nic. I przypuszczam że lepiej nie będzie tylko jeszcze gorzej. Pozdrawiam Edward.
    idepopizze
    Level 33  
    Co do pomysłu z Wattrouterem to ślepa uliczka.
    On nie działa tak jakbyś chciał i tutaj to opisałeś. To urządzenie pracuje z inwerterem on-grid, a Ty takiego nie będziesz miał.
    Wiem co zamierzałeś, chcesz uruchomić go z sieci a zasilać ze "swoich" PV ale tak się nie da. Przynajmniej w takim wydaniu jak to tu opisałeś.

Poszukaj w temacie Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku
    tam autor przełączał ups'a - ale to inne moce.