Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opłacalność paneli fotowoltaicznych

PejPejowski 13 Maj 2016 10:48 40341 128
    idepopizze
    Poziom 33  
    @Jan_Werbinski
    Czy robiłeś jakieś pomiary COP przy tym -5 czy to tak na oko ?
  • Computer Controls
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    Na oko. Przy -10 do -15 klimatyzator słyszalnie pracował z trudnością i wydajność była mniejsza. Do -5 było nieźle. Problem był też około zera przy dużej wilgotności, bo często musiał się przełączać na odladzanie.
    Szukałem na sieci wykresów z pracą tego modelu, ale nie znalazłem. Opieram się na wykresach pracy podobnych klimatyzatorów inwerterowych.
  • Computer Controls
    januszss
    Poziom 16  
    Jeśli korzystasz z Lankontrolerów, czy Wattroutera, to mogę ci polecić Lanserwer. Zbiera historyczne dane z powyższych, rysuje wykresy, może sterować wyjściami Lankontrolerów na podstawie danych z któregokolwiek urządzenia w nim zarejestrowanego (nawet w innej sieci lan). Można nawet sobie zrobić panele z wizualizacjami, na których online wyświetlają się aktualne dane.
    Więcej można poczytać na forum tinnycontrol.
    wnoto
    Poziom 32  
    Jan_Werbinski napisał:
    Na oko. Przy -10 do -15 klimatyzator słyszalnie pracował z trudnością i wydajność była mniejsza. Do -5 było nieźle. Problem był też około zera przy dużej wilgotności, bo często musiał się przełączać na odladzanie.
    Szukałem na sieci wykresów z pracą tego modelu, ale nie znalazłem. Opieram się na wykresach pracy podobnych klimatyzatorów inwerterowych.

Spróbuj policzyć. Włacz na max grzanie. Zmierz temperaturę na wlocie i wylocie klimy. Weż pojemność cieplną powietrza i policz ile KW daje na wylocie.
    Dokładne to dane nie będą ale z grubsza da się to wyliczyć.
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    Nie zmierzę objętości powietrza
    zonzi
    Poziom 10  
    Koledzy
    Wcześniej pisałem
    Cytat:
    "W cenie takiej instalacji są panele z montażem, 5 szt. baterii o nieznanej pojemności i inwerter off -grid. Dalszych szczegółów brak."

Dostałem nowe info co do projektu 4.1 dofinansowania OZE w woj. mazowieckim. W projekcie umowy gmina zakłada 5 kWp, inwerter off-grid, instalacja DC i montaż już bez akumulatorów.

Koszty dla mieszkańców to przeglądy i ubezpieczenie, po 5 latach instalacja przechodzi na własność.

Zastanawiam się czy udział w takim projekcie ma sens przy takich założeniach.

Myślałem że podepnę do tej instalacji klimatyzator + grzałka CWU ale bez akumulatorów nie wiem czy to by pracowało poprawnie. Prąd startowy klimatyzatora to 4,7A a max 6,5A. Czy np. Wattrouter by zapewnił stabilną pracę klimatyzatora ?

Planowałem, że po 5 latach przerobiłbym system na on-grid ale czy to będzie możliwe i czy będzie się opłacało?

PS. U mnie producent podaje 0,7 kWh zużycia przy 2.25 kWh wydajności ogrzewania przy -10 stopniach.
    Edek45
    Poziom 28  
    Ja bym brał wszystko jak dają dopłaty, u nas w gminie też miały być zapisy na przyszły rok a nie ma nic. I przypuszczam że lepiej nie będzie tylko jeszcze gorzej. Pozdrawiam Edward.
    idepopizze
    Poziom 33  
    Co do pomysłu z Wattrouterem to ślepa uliczka.
    On nie działa tak jakbyś chciał i tutaj to opisałeś. To urządzenie pracuje z inwerterem on-grid, a Ty takiego nie będziesz miał.
    Wiem co zamierzałeś, chcesz uruchomić go z sieci a zasilać ze "swoich" PV ale tak się nie da. Przynajmniej w takim wydaniu jak to tu opisałeś.

Poszukaj w temacie Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku
    tam autor przełączał ups'a - ale to inne moce.