Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opłacalność paneli fotowoltaicznych

PejPejowski 10 Maj 2015 13:28 42630 128
    photonlab.pl

Poziom 12  
    Policz sobie opłacalność dla Twojej stawki za energię i Twojego zużycia na kalkulatorze: www.PVCalc.pl
  • TermopastyTermopasty
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    azibik napisał:
    Jan. Jesteś wielki. Uwzględniłeś koszt kredytu lub utratę oprocentowania kapitału?

Oczywiście.
    Przecież podałem że obecny alternatywny koszt kapitału wynosi 2,4% (3%-podatek). Mam wybór pomiędzy np. lokatą/kontem oszczędnościowym, giełdą będącą w trendzie horyzontalnym, a inwestycją w solary. Nie liczę kosztów kredytu, bo ten koszt mnie nie dotyczy. Myślę że za kredyt to nie ma ekonomicznego i racjonalnego sensu.

Dodano po 1 [minuty]:

PejPejowski napisał:
    Ja posiadam zapewnienie od firmy że:
    -instalacja 5kW będzie kosztować 27,5 tyś. zł (koszty uwzględniają całość inwestycji)
    -stawka za sprzedawany prąd będzie wynosić 65gr
    -minimalna szacowana produkcja to 5000 kWh
    -10 lat gwarancji

To sugeruje zysk roczny 3 250 zł, więc instalacja zwraca się w niecałe 10 lat i pytanie brzmi czy ktoś kto ma podobną instalację może to potwierdzić (to wszystko podaje firma)

Czy ta firma wypłaci Ci odszkodowanie w przypadku kiedy nowelizacja ustawy obniży stawki? Masz to na piśmie, że odpowiadają majątkiem? Ile wynosi wartość kapitału firmy, który jest w stanie sprzedać jako zabezpieczenie tego co obiecują? ZERO?
    Czy firma będzie obecna na rynku za rok lub dwa?
    Co zrobisz jak zamkną lokal, a właściciel wyemigruje?
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    PejPejowski napisał:
    Ja posiadam zapewnienie od firmy że:
    -instalacja 5kW będzie kosztować 27,5 tyś. zł (koszty uwzględniają całość inwestycji)
    -minimalna szacowana produkcja to 5000 kWh
    -10 lat gwarancji

To sugeruje zysk roczny 3 250 zł, więc instalacja zwraca się w niecałe 10 lat i pytanie brzmi czy ktoś kto ma podobną instalację może to potwierdzić (to wszystko podaje firma)

To sugeruje zysk roczny 3 250 zł
    - a jak to wyliczyłeś?
    Przecież stawka gwarantowana (niezależnie w jakiej wartości ostatecznie będzie) będzie liczona tylko od nadprodukcji, a nie od całej produkcji.
    domelg
    Poziom 2  
    Pomnożył 5000kWh x 0,65gr.

Ja też się zastanawiałem nad inwestycją w panele. Zrobiłem uproszczoną symulację zwrotu z inwestycji i porównałem do obecnych lokat - tak jak Jan Werbiński. Przy stawkach gwarantowanych od 2016roku wyliczenia wychodzą korzystnie, ale jak teraz okazało się, że nasi posłowie dopiero co zatwierdzili stawki gwarantowane na 15 lat i już chcą je zmieniać to temat jest bardzo śliski.

Jak można napisać w ustawie że stawki są gwarantowane na 15 lat i mieć to tak zapisane, żeby w razie czego można tą stawkę zmienić? Tragedia.
    Dlatego uważam, że jeśli inwestować w fotowoltaikę to wyliczenia robić tylko na oszczędności prądu na swoje potrzeby bo to za ile będziemy odsprzedawać wyprodukowane kWh może się zmieniać wielokrotnie i bez żadnych widełek.
    vodiczka
    Poziom 43  
    domelg napisał:
    Jak można napisać w ustawie że stawki są gwarantowane na 15 lat i mieć to tak zapisane, żeby w razie czego można tą stawkę zmienić? Tragedia.
    Można zmienić zanim ustawa zacznie obowiązywać, przed podpisaniem pierwszych umów w oparciu o tę ustawę. Potem też można zmienić ale tylko dla nowych prosumentów. Ci co podpisali wcześniej umowy z określoną stawką mają ją gwarantowaną przez piętnaście lat.
  • TermopastyTermopasty
    Tomjed71

Poziom 8  
    Witam
    Posiadam 4,5 KW na dachu,w 14 ostatnich dni ( ponad połowa pochmurnych) wyprodukowałem 234 KWH. W razie Pytań proszę o kontakt. biuro(malpa)inditus.pl
    sikor
    Poziom 19  
    Tomjed71 napisał:
    Witam -posiadam 4,5 KW na dachu - w 14 ostatnich dni ( ponad połowa pochmurnych) wyprodukowałem 234 KWH

Mamy pogratulować czy jak ?
    prose
    Poziom 33  
    sikor napisał:

Tomjed71 napisał:
    Witam -posiadam 4,5 KW na dachu - w 14 ostatnich dni ( ponad połowa pochmurnych) wyprodukowałem 234 KWH

Mamy pogratulować czy jak ?Bo w sumie nie wiem czego ja mam tyle z instalacji 3900Wp
    Też nie wiem o co chodzi ja w maju miałem 565 kWh z 4900 Wh.
    Bobyx1968
    Poziom 16  
    prose napisał:
    sikor napisał:

Tomjed71 napisał:

Mamy pogratulować czy jak ?Bo w sumie nie wiem czego ja mam tyle z instalacji 3900Wp
    Też nie wiem o co chodzi ja w maju miałem 565 kWh z 4900 Wh.

Niech się kolega podłączy pod PVMonitor to zobaczymy wtedy jak jego instalacja świeci. Nota bene moja jutro zacznie w miarę chodzić bo dzisiaj zacieniacz został skutecznie ogolony. Niestety 100-letniego dęba po stronie zachodniej, który wycina mi dostęp do słońca po godz. 15:30 nie jestem w stanie zutylizować.

Poza tym instalacja kolegi Tomjed71 tak jak i moja pracuje raczej jako reklama firmy.
    sikor
    Poziom 19  
    Moim zdaniem wynik średni, ja w maju bez jednego dnia miałem 471kWh z 3900Wp i w tym tydzień deszczu.
    putas
    Bobyx1968 napisał:
    Poza tym instalacja kolegi Tomjed71 tak jak i moja pracuje raczej jako reklama firmy.

Ale jak te instalacje mają reklamować Was i ideę OZE to powinny pracować porządnie. Jak chcecie przekonać sceptyków pokazując "kulawą" produkcję?
    Nam na PVmonitor.pl zależy na coraz szerszym rozpowszechnianiu PV i innych OZE wśród ludzi. Rejestrujemy każdą działającą instalację, nawet 250Wp.
    Jeśli firma montująca PV doda do nas założone przez siebie instalacje swoich klientów my bez problemu umieścimy informację kto to montował, dołożymy kilka fotek instalacji i opis.
    Szkoda, że jak na razie tak mało osób jest zainteresowanych darmową reklamą i propagowaniem prosumenckości. Może dlatego, że to co darmowe to się nie szanuje - chyba czas wprowadzić opłaty ;-)
    Żart oczywiście, no chyba że ktoś chce się dorzucić...
    Bobyx1968
    Poziom 16  
    Kulawa przestała kuleć i od dzisiaj raczej będzie dobrze - zresztą to widać na załączonym obrazku na PVMonitor - wydajność wróciła do normy.
    putas
    Przepraszam za określenie 'kulawa".
    Nie piłem akurat do Twojej instalacji. Chodziło mi ogólnie o zasadę ;-)
    Bobyx1968
    Poziom 16  
    Rozmawiam z ludźmi o możliwości monitoringu na PVMonitor ale inwestycja kilku groszy w LK, a w szczególności gdy od inwertera do routera jest daleko przeważnie nie wchodzi w grę. Ja swoje zamontowane instalacje nanoszę na repowermap.org .
    putas
    Moim zdaniem przy inwestycji 20-30k na instalację dołożenie 200-300zł nie stanowi problemu. Zwłaszcza, że niektórzy od razu to kalkulują w cenę.
    Zdaję sobie sprawę, że do LK trzeba podłączyć LAN, no ale każdego rodzaju dataloggera trzeba jakoś połączyć z netem. LK nie musi być zamontowany blisko przy inwerterze.
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    No przecież jaki problem kupić access pointa i zrzucić domowe wifi na kabel przy LK ?
    koszt 60-70 brutto max.

Wiadomo pobiera 8-15W no ale coś za coś ;-)
    Bobyx1968
    Poziom 16  
    Ostatnio jak montowałem to wstyd powiedzieć ale klient nie miał stałego dostępu do internetu. Niestety na wsiach bardzo często jeszcze tak bywa.
    rwxw
    Poziom 22  
    Z wifi czasem może być problem, ale można też użyć PLC - internet po sieci energetycznej, a gdy nie ma w domu internetu, to można kupić Aero2, router i za 5zł miesięcznie cieszyć się siecią i monitoringiem ;-)
    putas
    Jest realna duża szansa, że będziemy mieli LK z dostępem przez GSM.
    To rozwiąże problem w takich przypadkach.
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    Już jest. Wystarczy ruter z USB i modem 3G, i jakakolwiek karta z netem.
    putas
    PejPejowski napisał:

Tak, ale za sprzedaż tylko nadwyżki, a przy dopasowanej instalacji tej nadwyżki będą niewielkie ilości...
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    A jak to będą liczyć dla taryfy G12?
    Bobyx1968
    Poziom 16  
    Jan_Werbinski napisał:
    A jak to będą liczyć dla taryfy G12?

W nocy raczej energii nie nakręcisz. A te 2 godziny taniej taryfy w dzień to tu jest zagwozdka.
    putas
    Na razie nic nie słychać, żeby mieli coś namieszać w taryfach G12.
    Jak na razie to może być dobre wyjście, bo w nocy opłaty dystrybucyjne są bardzo niskie.
    putas
    Tak oczywiście, bo bilansowaniu podlega tylko prąd, a nie "usługa" jego dostarczenia.
    Dotyczy to nie tylko godzin nocnych ale przez całą dobę tak będzie. Czyli w pochmurny dzień jak będziesz dobierać z sieci brakujące kWh to też zapłacisz za dystrybucję (ale za prąd nie, jeśli po półrocznym zbilansowaniu wyjdzie, że miałeś wystarczającą produkcję).
    putas
    wnoto napisał:
    nie może tego uśredniać (sumować) ?

Oczywiście, że można by gdyby ustawodawca też chciał. A jak na razie nie che i nie zanosi się żeby zechciał chcieć.
    Ale takie pełne bilansowanie było by najłatwiejsze i najlepsze dla nas.
    katsil11
    Poziom 2  
    a czy dalej jest tak, że wyprodukowany przez siebie prąd trzeba sprzedać elektrowni i później go od niej odkupić?
    putas
    Nigdy nie było tak, że trzeba prosumencki prąd sprzedać.
    Możesz go wykorzystać na własne potrzeby, ale jeśli masz nadwyżkę to sprzedajesz go do ZE za ok. 0,14/kWh żeby po chwili jak zajdzie słonko odkupić za jakieś 0,60/kWh - pisząc tak w uproszczeniu.