Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opłacalność paneli fotowoltaicznych

PejPejowski 08 Maj 2015 21:11 34941 128
  • #1 08 Maj 2015 21:11
    PejPejowski
    Poziom 5  

Prosiłbym o napisanie konkretnych liczb z produkowanej energii przez panele fotowoltaiczne osób które takowy sprzęt mają i ich osobistą opinię na temat tych paneli. Zastanawiam się obecnie nad ich zakupem, mile widziane opinie osób z małopolski.

Ilość produkowanego prądu jest mi potrzebna do wyliczenia szybkości zwrotu inwestycji i czy w ogóle ona nastąpi. Za wszelką pomoc z góry dziękuje!

3 29
  • #3 08 Maj 2015 21:45
    azibik
    Poziom 32  

Ale obliczenia są optymistyczne i nie uwzględniają awarii oraz oprocentowania włożonego kapitału/10lat x 4% = 40%, to tylko prowizoryczne obliczenia/. Więc czekam na rzeczywiste rozliczenie inwestycji.

2
  • #4 08 Maj 2015 22:31
    PejPejowski
    Poziom 5  

Chodzi mi bardziej o konkretne odczyty z urządzeń pomiarowych które posiadają osoby korzystające z paneli, na ich podstawie chciałbym obliczyć opłacalność inwestycji. Najbardziej interesują mnie odczyty z południa Polski (Małopolska/Śląsk). Oczywiście dziękuje za link ale bardziej interesują mnie wypowiedzi osób prywatnie zajmujących się zagadnieniem.

1
  • #5 08 Maj 2015 22:32
    vodiczka
    Poziom 43  

azibik napisał:
    Więc czekam na rzeczywiste rozliczenie inwestycji.
    Jakiej? Tej sprzed dziesięciu lat czy tegorocznej bo rzeczywiste rozliczenie tegorocznej nastąpi za X lat gdzie X jest założonym okresem amortyzacji.
    Nie da się rozliczyć inwestycji a prori :)

0
  • #6 08 Maj 2015 23:12
    PV_Albert
    Poziom 20  

Z analizami tych danych trzeba być ostrożny bo różnie to bywa z użytkownikami.
    U mnie np. falownik już dawno przekroczył 2,5MWh produkcji, ale z różnych przyczyn wysłałem nieco ponad 1MWh. Właściwie od kwietnia tego roku dopiero wysyłam stabilnie.
    Jeśli ktoś mnie pyta o wiarygodne dane to podaje tę elektrownie 5,4KWp:
    http://www.laukenmann-pv.de/pv/pv1/andreas/
    można też skorzystać z dobrej i sprawdzonej symulacji:
    Link

3
  • #7 09 Maj 2015 08:58
    azibik
    Poziom 32  

Vodiczka. Każda inwestycja zanim będzie zrealizowana podlega analizie ekonomicznej. Optymistycznej i pesymistycznej. Na elektrodzie są ludzie profesjonalnie zajmujący się fotowoltaiką. Jakoś dziwnie odsyłają do dyskusji która nie podaje kompleksowych rozliczeń.
    Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie a moje zwyczajne pytanie na temat opłacalności inwestycji pozostaje bez odpowiedzi.
    Telefony do firm montujących takie instalacje też nie wnoszą nic konstruktywnego.

Dodano po 1 [minuty]:

Ostatnio zostałem rozbawiony odpowiedzią, kupi pan i zobaczy, bo my nie wiemy.

Dodano po 16 [minuty]:

Ale też zostałem postawiony do pionu po dyskusji diesel czy benzyna i gaz. Kartka papieru i rzeczywiste dane wyjaśniły sytuację. Kto pierwszy pokusi się na takie rozliczenie inwestycji.

5
  • #8 09 Maj 2015 09:41
    vodiczka
    Poziom 43  

azibik napisał:
    Vodiczka. Każda inwestycja zanim będzie zrealizowana podlega analizie ekonomicznej. Optymistycznej i pesymistycznej.
    Zgoda, można przyjąć najbardziej i najmniej korzystne ale realne założenia i policzyć widełki w których się mieścimy np. przewidywany okres amortyzacji 9-12 lat jednak nie da się rzeczywiście rozliczyć inwestycji przed jej zrealizowaniem i eksploatacją przez okres zbliżony do tego we wstępnych wyliczeniach bo może się okazać, że amortyzacja zmieściła się w widełkach, np. okres 10,5 roku ale równie dobrze z przyczyn nieprzewidzianych w założeniach rzeczywisty okres amortyzacji wyniósł 8 lub 15 lat.
    Po wykonaniu instalacji można rozliczyć tylko koszty budowy i porównać czy są mniejsze czy większe od tych przyjętych w założeniu. Nie da się precyzyjnie ustalić a priori jak zmienią się koszty energii elektrycznej i stopy procentowe na przestrzeni 10 lat.

azibik napisał:
    Ostatnio zostałem rozbawiony odpowiedzią, kupi pan i zobaczy, bo my nie wiemy.
    To była bardzo uczciwa odpowiedź :)

1
  • #9 09 Maj 2015 09:45
    azibik
    Poziom 32  

Dlatego najbardziej uprawnionym do takiej odpowiedzi jest użytkownik instalacji, ale się nie palą do obliczeń. Ja mogę tylko teoretyzować i mi jakoś wychodzi powyżej 15 lat.

1
  • #10 09 Maj 2015 09:56
    cirrostrato
    Poziom 36  

W zeszłą niedzielę w radiu (nie pamiętam stacji) była audycja w temacie, przepytywany w studiu ekspert w końcu wydusił z siebie, że w zasadzie taka inwestycja nigdy się nie zwróci, jest szansa na ewentualny po latach zwrot poniesionych nakładów. O opłacalności takiej zabawy ja już kiedyś na forum pytałem ale odpowiedzi konkretnych brak.

2
  • #11 09 Maj 2015 10:07
    vodiczka
    Poziom 43  

azibik napisał:
    Ja mogę tylko teoretyzować i mi jakoś wychodzi powyżej 15 lat.
    Chyba dużo się nie pomyliłeś bo mnie dwa lata temu wychodziło (znów te widełki) od 11 do 14 lat. Teraz przy odsprzedaży energii stawki są korzystniejsze więc raczej będzie zdecydowanie poniżej 15 lat.
    azibik napisał:
    Dlatego najbardziej uprawnionym do takiej odpowiedzi jest użytkownik instalacji,
    Użytkownik może dokładnie policzyć to co było a nie to co będzie.
    cirrostrato napisał:
    ekspert w końcu wydusił z siebie, że w zasadzie taka inwestycja nigdy się nie zwróci,
    Dupa nie ekspert i przegina w drugą stronę. Co to znaczy "w zasadzie nigdy się nie zwróci"? Bzdura. Nie wierzcie ani tym którzy twierdzą, że każda instalacja spokojnie zwróci się przed upływem 10 lat (choć w pojedynczych przypadkach jest to możliwe) ani tym co twierdzą, że w zasadzie nigdy się nie zwróci.

2
  • #12 09 Maj 2015 11:45
    PV_Albert
    Poziom 20  

azibik napisał:
    Dlatego najbardziej uprawnionym do takiej odpowiedzi jest użytkownik instalacji, ale się nie palą do obliczeń

To jest jak zawracanie kijem Wisły:
    Przecież to są proste obliczenia: koszt paneli, falownika, osprzętu, specyfiki instalacji, jakości oczekiwanej itd. Do tego symulacja produkcji ze strony którą podałem wyżej i już.
    Tego nie można podać na tacy bo zwrot zależy od wielu specyficznych okoliczności.
    U mnie np. 2.45 KWp zwróci się za jakieś 7 lat (optymistycznie), ale panele i falownik kupiłem używane i udało mi się kupić dobry zestaw. Instalacje zrobiłem sam. Zrobiłem strażnika mocy itd.

0
  • #13 09 Maj 2015 11:58
    azibik
    Poziom 32  

Jak takie proste to podaj wszystkie pozycje, ja zsumuję .

1
  • #14 09 Maj 2015 12:03
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Ehh - rozbawiłem się. Najlepsze są osoby co przychodzą, mają żądania i chcą żeby wyłożyć im wszystko na tacy. Co gorsza, że jak ktoś już coś napisze - wyłoży na tacy, to komentarz będzie: "to nieprawda, to optymistyczne wyliczenia, trzeba dodać koszt nowych cholewek i wymiany żarówki w garażu"...

Są programy które wyliczają produkcję energii z PV z tolerancją do 3%, ale Kowalski nie wierzy. Najlepiej żeby firma zbudowała i po roku jak Kowalski zobaczy, że działa i zwrot jest w 3 lata - to za instalację zapłaci ;-)

1
  • #15 09 Maj 2015 12:10
    azibik
    Poziom 32  

Jeżeli ja przychodzę do sprzedawcy i chcę zainwestować to chyba normalne że oczekuję informacji ekonomicznej kiedy zainwestowane pieniądze mi się zwrócą. A propozycja policz se pan sam mnie śmieszy.
    Zadzwoń do firm montujących gaz w autach, wszystko wyłożą na tacy, bo chcą sprzedać. I zwrot zainwestowanych pieniędzy szybko przeliczają na przejechane kilometry.

1
  • #16 09 Maj 2015 12:34
    prose
    Poziom 33  

azibik napisał:
    Jeżeli ja przychodzę do sprzedawcy i chcę zainwestować to chyba normalne że oczekuję informacji ekonomicznej kiedy zainwestowane pieniądze mi się zwrócą
    A jak ci w roku pogoda nie dopisze to powiesz że wina sprzedawcy?

Dodano po 6 [minuty]:

W Polsce to jest tak, sfatysfakcja że energetyka ma troszkę mniej a o opłacalności dopiero się przekonamy po paru latach jak wybudujemy instalację .:D

0
  • #17 09 Maj 2015 17:17
    Lesio_Q
    Poziom 19  

sebanrg napisał:
    [...]Na tej stronie www.PVmonitor.pl ma Pan wszystko co jest potrzebne. Każdy dzień oraz poszczegóne godziny. Wystarczy tylko wybrać sobie porównywalną instalację do tej co chcemy sobie zainstalować i przejrzeć wykresy na kilka m-cy do tyłu. [...]
    Noo nie bardzo, bo pvmonitor.pl nie posiada historycznych danych mocy nominalnych instalacji (Wp), więc modyfikacje instalalacji fałszują dane o jej wydajności.

0
  • #18 09 Maj 2015 18:11
    azibik
    Poziom 32  

Co takiego jest w właścicielach instalacji, że nie chcą pochwalić się zyskami z eksploatacji ?
    Zysk = przychód - koszty. Tak trudno podać dane ?

0
  • #19 09 Maj 2015 20:16
    rwxw
    Poziom 22  

azibik napisał:
    Co takiego jest w właścicielach instalacji, że nie chcą pochwalić się zyskami z eksploatacji ?

Marudzisz. Przecież wszyscy podają Ci na tacy, tylko nie chce Ci się przeczytać i policzyć. Uzyski są na pvmonitor.pl, więc tam można je sprawdzić. Na potrzeby własne zużywa się mniej więcej 40-70% energii, w zależności od sezonu, zimą procent jest wyższy. Niektórzy mają lepsze wykorzystanie energii na swoje potrzeby przez cały sezon (automatyka domowa, strażnik mocy), nikt nie wie jakie będą Twoje. Czym więcej energii zużytej na potrzeby własne, tym szybszy zwrot. W przyszłym roku może się pojawić półroczne bilansowanie energii (bez dystrybucji), więc procent zużycia energii na własne potrzeby zdecydowanie wzrośnie - można będzie sieć potraktować jak darmowy akumulator o sprawności 60-80%. Może się pojawią taryfy fit, co zupełnie może zmienić wyliczenia, ale jest ryzyko że rząd je uwali. Kolejna sprawa, to wykorzystanie taryf, nikt nie wie, czy będziesz chciał korzystać z prądu wielotaryfowego, ale taryfy wielostrefowe poprawiają opłacalność instalacji.
    Koszt instalacji jest bardzo indywidualny i zależy od Twoich umiejętności organizacyjnych oraz dokonanych wyborów. Jedni mają je lepsze inni gorsze, nikt nie wie jakie są Twoje, więc cóż z tego że ktoś napisze za ile skompletował instalację, jeśli Ty za tyle nie dasz rady.
    Jak widzisz jest dużo różnych parametrów i sam musisz sobie oszacować, jak będzie u Ciebie, a i tak rzeczywistość może się okazać zupełnie inna...
    U mnie np. koszt to poniżej 15kzł, a roczne oszczędności/zyski to koło 1.5kzł, w przyszłym roku w zależności od ustawy o OZE powinno być lepiej.

0
  • #20 09 Maj 2015 20:35
    azibik
    Poziom 32  

Wszyscy podają na tacy ale nikt nie podaje wyników własnej inwestycji. Ciekawe zjawisko.
    Przecież autor tematu zadał proste pytanie o opłacalność inwestycji i do tej pory nie uzyskał konkretnej odpowiedzi. Ja nie posiadam takowej a też bym chciał taką informację uzyskać.
    Użytkownik zawsze ma przewagę w ocenie wobec kogoś kto dopiero myśli o inwestycji.
    Na początku instalowania LPG w samochodach krążyły różne opinie, przejechałem 150kkm dużym fiatem i mogłem przyszłym użytkownikom udzielić wiążącej informacji i nie mówiłem im marudzisz, sprawdż sobie sam.

1
  • #21 09 Maj 2015 21:16
    prose
    Poziom 33  

azibik napisał:
    Przecież autor tematu zadał proste pytanie o opłacalność inwestycji i do tej pory nie uzyskał konkretnej odpowiedzi.
    Odpowiem ci prosto , dla ciebie się nie opłaca.

2
  • #22 09 Maj 2015 23:39
    PejPejowski
    Poziom 5  

Mam możliwość dotacji do projektu, gwarantowanej 15-sto letniej stawki za odkupywany prąd 65gr, 5 letniej gwaranci i zapewnień że inwestycja w najgorszym przypadku zwróci się za 10lat, ja tylko szukam potwierdzenia obietnic poprzez wypowiedz osoby która podobną instalację posiada. Po całym tym czekaniu dowiedziałem się ile inne tego typu projekty produkują prądu i nie znalazłem żadnej opinii, więc tylko jeszcze na opinię czekam.

0
  • #23 10 Maj 2015 01:06
    retrofood
    Moderator

azibik napisał:
    Jeżeli ja przychodzę do sprzedawcy i chcę zainwestować to chyba normalne że oczekuję informacji ekonomicznej kiedy zainwestowane pieniądze mi się zwrócą. A propozycja policz se pan sam mnie śmieszy.

Tia... A ja idę do sprzedawcy butów i chcę zainwestować, to chyba normalne, że oczekuję informacji ekonomicznej kiedy ta Kamila w miniówie mi ulegnie... A propozycja postaraj się pan sam ją uwieść mnie śmieszy.
    Nie napisałem tego dla dowcipu, tylko aby pokazać trafność cytowanego argumentu.

PejPejowski napisał:
    Mam możliwość dotacji do projektu, gwarantowanej 15-sto letniej stawki za odkupywany prąd 65gr, 5 letniej gwaranci i zapewnień że inwestycja w najgorszym przypadku zwróci się za 10lat,

Poczytaj nieco tematów, dowiesz się wtedy ile są warte te wszystkie gwarancje...

azibik napisał:
    Na początku instalowania LPG w samochodach krążyły różne opinie, przejechałem 150kkm dużym fiatem i mogłem przyszłym użytkownikom udzielić wiążącej informacji i nie mówiłem im marudzisz, sprawdż sobie sam.

Instalacja LPG nie zależy ani od ilości dni słonecznych w roku, ani od wiatru. To tak trudno zrozumieć?

1
  • #24 10 Maj 2015 06:39
    azibik
    Poziom 32  

Czas zwrotu inwestycji w lpg zalezy od ilości przejechaych kilometrów. Każdy jeździ różnie. Ale jest statystyka. Identycznie jest średnia dni słonecznych w roku w danym rejonie kraju. To tak trudni zrozumieć. ?
    A jak jest dobierana średnica anteny sat?
    To już ostatnie pytanie, autor pytania w tym wątku nie doczeka się odpowiedzi, ani ja.

Dodano po 2 [minuty]:

Każdy bank chcący udzielić kredytu żąda biznes planu i główną informacją jest opłacalność.

0
  • #25 10 Maj 2015 07:39
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

U mnie koszty 1kWp inwertera (1,2kWp paneli) zamkną się w 3500 zł plus moja robota. Inwertery SMA. Mocowania oryginalne aluminium i stal nierdzewna. Dedykowane przewody i wtyczki. Żadnego spawania i malowania. Wliczam w to także zakup narzędzi, mierników itp. Wszystkie obliczenia po opodatkowaniu.

Zakładając że uzyskam 1MWh rocznie to znaczy że roczny zwrot z inwestycji dla pierwszych 1-3 kWp instalacji będzie zmienny i zawierać będzie się pomiędzy następującymi:
    - 640 zł - zmniejszenie zużycia prądu w I taryfie G12,
    - 270 zł - zmniejszenie zużycia prądu w II taryfie G12 podczas dwóch godzin w dzień.
    Średnio na podstawie udziału I taryfy w czasie dnia można liczyć że będzie to 450 zł od których nie płacę podatku. To oznacza zwrot w 7,8 roku i zysk na poziomie 11% rocznie przy małym ryzyku. Jest to znacznie lepsza stopa, niż w banku gdzie obecnie mamy 2,4%.

Kolejne kWp instalacji już nie wyglądają tak dobrze.
    Roczna produkcja 1MWh z 1kWp zapłaci:
    - 526 zł jeżeli nie zepsują ustawy,
    - 120 zł jeżeli będzie stan obecny (12 groszy po podatku, tak?).
    To daje odpowiednio 6,6 i 29 lat. Stopa zwrotu odpowiednio 7% i 2,5%. W tym drugim przypadku teoretycznie zrównuje się z oprocentowaniem w banku, ale szanse na bezawaryjną pracę przez 29 lat uważam za małe. Ponadto w tym czasie spadnie wydajność o 20-30% lub więcej jeśli okaże się że PID wygrał. To znaczy że się nie opłaca.

Przewymiarowanie instalacji ma jednak spory plus zimą - pozwoli uzyskać i zaoszczędzić pewną część energii w I taryfie. Jednak to nie rekompensuje ryzyka.

Można szukać oszczędności kupując tańsze inwertery. Nie da się obecnie zaoszczędzić na panelach, bo kupiłem najtańsze CIGSy w dobrej cenie.

Zatem na dzień dzisiejszy nie opłaca się robić instalacji większej niż średnie zapotrzebowanie energii dla domku. Mi optymalnie wychodzi instalacja 2-3kWp. Wtedy zużywamy większość na własne potrzeby i nie sprzedajemy za bezcen.

4
  • #26 10 Maj 2015 08:12
    vodiczka
    Poziom 43  

azibik napisał:
    Ale jest statystyka.
    Statystyka mówi, że jeżeli zarabiasz 2000 PLN netto miesięcznie a twój sąsiad 10 000 PLN/mc to średnio zarabiacie 6000 PLN/mc całkiem nieźle jak na polską rzeczywistość.
    Statystycznie przyjmij okres zwrotu = 11 lat.

0
  • #27 10 Maj 2015 09:21
    azibik
    Poziom 32  

Jan. Jesteś wielki. Uwzględniłeś koszt kredytu lub utratę oprocentowania kapitału?

1
  • #28 10 Maj 2015 10:31
    PejPejowski
    Poziom 5  

Ja posiadam zapewnienie od firmy że:
    -instalacja 5kW będzie kosztować 27,5 tyś. zł (koszty uwzględniają całość inwestycji)
    -stawka za sprzedawany prąd będzie wynosić 65gr
    -minimalna szacowana produkcja to 5000 kWh
    -10 lat gwarancji

To sugeruje zysk roczny 3 250 zł, więc instalacja zwraca się w niecałe 10 lat i pytanie brzmi czy ktoś kto ma podobną instalację może to potwierdzić (to wszystko podaje firma)

-2
  • #29 10 Maj 2015 11:54
    Kwazor
    Poziom 30  

Dużo zależy od pogody a jej NIGDY nie przewidzisz...
    Zajrzyj na PVmonitor i popatrz po instalacjach i wyciągnij sam wnioski..

Zwrócić się zwróci tylko nie rób sobie "sztywnych widełek" bo się przejedziesz ( niech walnie ci inverter po gwarancji do tego dolicz ubezpieczenie paneli w przypadku gradobicia itd... )

1
  • #30 10 Maj 2015 12:05
    rwxw
    Poziom 22  

PejPejowski napisał:
    -stawka za sprzedawany prąd będzie wynosić 65gr

Nikt Ci nie zagwarantuje, że to będzie prawdą, bo rząd chce tą stawkę zmniejszyć. Czy im się to uda, czy nie, tego pewnie jeszcze sami nie wiedzą. W takim to dzikim kraju żyjemy...

1