Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fujitsu Esprimo Mobile V6515 - powolne ładowanie baterii

koparos 08 Maj 2015 23:50 1659 18
  • #1 08 Maj 2015 23:50
    koparos
    Poziom 9  

Witam,
    Po wymianie baterii mam taki problem: Ładowanie odbywa się takimi cyklami. Trochę podładuje (dioda się zapala), następnie przerywa ładowanie (dioda gaśnie) i tak w kółko. Cały proces trwa strasznie wolno. Bateria do pełna ładuje się w 16h. Na wyłączonym jest tak samo.
    Bateria to zamiennik, zasilacz oryginalny, bios najnowszy.
    Może ktoś z szanownych kolegów spotkał się z podobnym problemem i będzie w stanie odpowiedzieć mi na pytanie, gdzie leży problem, zanim zrobię reklamację lub zwrot.
    Oczywiście nie mam jak sprawdzić na innym sprzęcie.

0 18
  • #2 09 Maj 2015 12:46
    tomekfigura2
    Poziom 10  

Na zamienniku się można wszystkiego spodziewać. Jak zachowuje się ładowanie na starej baterii ?

0
  • #3 09 Maj 2015 16:09
    koparos
    Poziom 9  

Dzisiaj zrobiłem dokładniejsze analizy.... stara jest całkowicie wyeksploatowana. Ładuje się tylko w 10%. Te 10% ładuje jednostajnie, bez przerw. Czyli wychodzi na to, że to jednak wina baterii. Może ktoś zna jakiś sprawdzony zamiennik do tego modelu?

0
  • #4 17 Maj 2015 23:01
    imek
    Poziom 11  

Witam kupiłem dwa tygodnie temu taki odpowiednik zachowanie dokłądnie takie samo jak u Pana. Odesłałem w ramach reklamacji czyli dołożyłem następne 13 zł, przyszła niby wymieniona błędem zrobiłem że nie zapisałem SN. Po włożeni to laptopa takie samo zachowanie. Naładowanie wymaga prawie doby. I bez wątpienia jest to wina baterii ponieważ mam dwie sprawne inne jedna oryginalna a druga zamiennik. Obie trzymają około 1,5 godziny i zachowują się normalnie. Kupiłem baterie na Allegro w łodzi. Teraz odeślę ją i zażadam zwrotu gotówki i pokrycia kosztów przesyłek. Pozdrawiam

0
  • #5 18 Maj 2015 09:51
    lisek
    Spec od monitorów

Ponieważ na niem. (amazon.de) mainboard pod Fujitsu Esprimo Mobile V6515
    to platforma wychodzi, że jest od Inventec Z17M 3.0 Hamburg

Cytat:
    6050A2206601 A03 z 2008r.
    KBC IT8205F

Na foto poniżej

Na Elvikom jest Link_ Mobile V5535 V5555
    Platforma: Inventec Z17M 2.0
    / wer. z 2007r.

Czyli charger MAX8724et w obudowie TQFN28. (wer.3.0 ma ten sam co 2.0)
    * MAX 1908E = MAX8724E

W zał. masz SM pod Z17M wer.2.0
    Porównaj swoje z tym (podobno są niewielkie zmiany)?
    Link_ forum Elektroda
    Poczytaj w datasheet np. o roli pin.13 ICTL, pin.28 IINP, ACOK...
    oraz pinach opisanych
    Cytat:
    5 - CCS
    6 - CCI
    7 - CCV

Orginały i zastępcze AKU do F Esprimo seria V Link
    AKU opisane jako EFS-SA-XXF-04, ....
    Stara wer. (EFS-SS-22E-04 14.8v 2200mAh)
    Odczyt z programu

Fujitsu Esprimo Mobile V6515 - powolne ładowanie baterii Fujitsu Esprimo Mobile V6515 - powolne ładowanie baterii
    Pinologia złacza Aku : 1- minus ,2- , 3 , 4-SC , 5-SD ,- , 6- +

1
  • #6 18 Maj 2015 11:35
    imek
    Poziom 11  

Dzięki za info. Ale zamienniki 2 które nabyłem w firmie http://allegro.pl/bateria-do-fujitsu-siemens-v5515-v5535-v5555-v6555-i5101319498.html zachowują się podobnie praca ładowania cykliczna kilku sekundowa, dlaczego więc na oryginale pracuje poprawnie i na zamienniku którego kupiłem w ubiegłym roku w innej firmie także pracuje poprawnie. Więc nie bardzo mam ochotę i podstawy do tego aby rozdzierać płytę laptopa.

0
  • #7 18 Maj 2015 13:31
    lisek
    Spec od monitorów

Cytat:
    dlaczego więc na oryginale pracuje poprawnie i na zamienniku którego kupiłem w ubiegłym roku w innej firmie także pracuje poprawnie.

pracuje , OK
    Czyli płyta jest ok, i zarazem układ ładowania_charger.

Cytat:
    na zamienniku 2 z Link , za 74pln

NIE.

Porównaj oba kupione zamienniki i ich nazwy i sprawa jest jasna.
    - podaj dla przykłądu
    Wychodzi , że trafiłeś na uszkodzoną partię (zdarza się ) lub "przemarkowane"> wtedy zmień dostawcę.

Popatrz na Link_ EFS-SA-XXF-0 _org. bateria za 226 pln

1
  • #8 18 Maj 2015 16:57
    koparos
    Poziom 9  

imek napisał:
    Dzięki za info. Ale zamienniki 2 które nabyłem w firmie http://allegro.pl/bateria-do-fujitsu-siemens-v5515-v5535-v5555-v6555-i5101319498.html zachowują się podobnie praca ładowania cykliczna kilku sekundowa, dlaczego więc na oryginale pracuje poprawnie i na zamienniku którego kupiłem w ubiegłym roku w innej firmie także pracuje poprawnie. Więc nie bardzo mam ochotę i podstawy do tego aby rozdzierać płytę laptopa.

To ten sam sprzedawca u którego kupiłem ja. Wygląda na to, że trefna partia, lub nie współpracuje poprawnie z tym modelem(w innych może problemu nie być)
    Ciekawe jest to, że od 90-ciu paru procent do 100, ładuje normalnie w trybie ciągłym. Mam zamiar ją odesłać, ale jak przyślą mi ten sam bubel jak koledze to...
    Opisałem im problem dokładnie. Dostałem schematyczną odpowiedź, aby odesłać, formularze....itp.

1
  • #9 18 Maj 2015 21:10
    imek
    Poziom 11  

Dzięki.
    Moja oryginalna bateria to SDI-HFS-SS-22F-06
    i w podanej liście zamienników baterii którą nabyłem ten typ się znajduje. Inaczej bym jej nie kupił. Pytanie jest jedno czy lista zamienników została stworzona przez sprzedającego czy podana przez producenta Chińczyków.
    Gra nie warta przysłowiowej świeczki i jutro ją odeśle i poszukam innego dostawcy
    Co prawda w kurza mnie to ponieważ mój czas jest znacznie droższy niż zajmowanie się baterią.

0
  • #10 18 Maj 2015 21:48
    lisek
    Spec od monitorów

Wg. Link_ ceneo.pl taka bateria SDI-HFS-SS-22F-06 kosztuje powyzej 160pln, w UK ponad 20Ł, czy ponad 3x$ > to cena 73pln jest ??
    * nazwijmy "dziwna"
    Link_ inna firma , ten sam AKU za 99pln
    Pewnie są to te AKU , w ktorych wymienia sie jedno/lub .... ogniwo ( od 3,7V - 4,1V na ogniwie ) (wer. z 6- czy 10-oma ogniwami laczonymi szereg.-rownolegle) i Bios kontrolera?
    Czy zamontowany tam kontroler AKU jest kompatybilny z laptopem to juz innna bajka.

0
  • #11 18 Maj 2015 22:04
    imek
    Poziom 11  

Hej. Cena jest rzeczą względną?!
    urwanie połaczeń, lub wymian jednego np ogniwa raczej odpada ponieważ jak już się naładuje to pracuje w czasie obciążenia dość długo (do 2 h na przeglądarce). Ogniwa pracuję szeregowo więc nawet w przypadku gorszego któregoś z nich zwiększenie impedancji wewnętrznej spowodował by szybsze ładowanie, i tym samym szybsze rozładowanie więc krótszą pracę.Takie cykliczne ładowanie raczej sugeruje nadmierny pobór prądu np zwarcie jednej sekcji natomiast to także odpada ponieważ mierzyłem moc pobieraną w trakcie tych kilku sekund i jest w normie, napięcie stanu jałowego także około 11,2 V. Wszystko wskazuje na niezgodność Biosu baterii. Jeżeli ktoś sprzedaję gwarantowany towar to bierze za niego odpowiedzialność. Naturalnie wymiana informacji i doświadczeń jest zawsze wskazana, ponieważ ma to głębszy sens dochodzenia prawdy czyli naukowy.

0
  • #12 19 Maj 2015 01:21
    lisek
    Spec od monitorów

To np. z podforum Link_ Komputery Regeneracja Baterii_ problem z 4400mAh

Cytat:
    W laptopie jest przetwornica ładowania baterii, która napięcie ładowania dostosowuje do aktualnie włożonej baterii. Parametry te pobiera z sterownika baterii, z którym komunikuje się poprzez szynę SMBus.
    ....

Co do uszkadzania się zasilaczy, to na pewno nie jest to związane z napięciem baterii, może być związane z jej pojemnością, bo jeśli ma dużo większą pojemność, to ładowana musi być większym prądem. Dlatego zasilacz pracuje na pełnej mocy i się może szybciej uszkodzić.

Kwestia jaki masz zasilacz20V i 3.25A/ lub 4,5A.?
    Czy zmiana Aku z 2200> 4400 nie miala wpływu na elementy ukł. chargera

Cytat:
    Twoja AKU ma
    Napięcie - zakres: 10,8 V - 11,1V (Volt)
    Realna Pojemność: 4400mAh
    Ilość ogniw: 6 od LG

Czyli chodzi o ogniwa LG

Cytat:
    LG ELECTRONICS ICR 18650-B4
    Ogniwo : Li-Ion; MR18650; 3,7V; 2600mAh ; 18,25x65mm; 5,2A

Specyfikacja w zał.
    Lub
    Cytat:
    LG ELECTRONICS ICR 18650 S3
    ogniwo: Li-Ion; MR18650; 3,7V ; 2200mAh; 18,25x65mm

Cena ogniwa średnio ok. Ł od 2.48 do 3.50 /szt przy zakupie powyżej 10.szt w partii (10+)
    * min. za Link

Masz zatem Dwie pary (*pol. rownolegle) po 3-ogniwa szeregowo w parze
    Kontroler zapewne z serii bq2084/ * BQ2060

0
  • #13 19 Maj 2015 05:50
    koparos
    Poziom 9  

Zwróćcie uwagę, że to nie są ogniwa 'tej' firmy LG.

0
  • #14 19 Maj 2015 08:34
    lisek
    Spec od monitorów

Tutaj masz te od LG Link_ LG ELECTRONICS ICR 18650 S3

Cytat:
    Rechargeable battery: Li-Ion; MR18650; 3.7V; 2200mAh; 18.25x65mm
    price: (10+) 2.48/ pcs

Wszystkie badania nad żywotnościa ogniw Li-Ion róznych producentówwykazału podobną liczbę 500-800 cyklów Ład./Rozł. (do ok.3lat), przy czym proces starzenia zaczyna sie juz od cyklu produkcji .....
    Polecam poczytac co nieco na np. Link_ Elektroda_ regeneracja AKU lapropów

p.s
    Dzisiaj sprawdziłem (notatki w pracy i popytałem) >> albo masz problem w Eepromie kontrolera ( wymusza np. na kontrolerze zmniejszenie nap. ladowania na ogniwie ... do 4V,zamiast 4.15 lub rozładowanie do 3,5V zamiast 2,9V) ) lub coś z ogniwami wewnatrz Aku.

Cytat:
    Hej. Cena jest rzeczą względną?!

To policz sobie kol. przy cenie 2,5funa za ogniwo > przy 6.szt masz ok.15Ł + plytka elektroniki + ...min. zysk producenta, transport..... min.25Ł
    Twoja bateria to ok.77pln ok.16Ł

Dla mnie dziwne, ale po "made in China lub Pakistan " można się wszystkiego spodziewać.
    * takie noname ogniwa "ICR18650 3.7v 2500mAh PU18H05029@ niby LG

Poczytaj o programie Smart Battery Workshop Link_ Smart Battery Workshop, który przy pomocy i za via LPT->SMBus adapter mierzy ponad 50-parametrów Aku
    *wersja demo pozwala na pracę z bq2060 + 24c02
    To wyniki tylko z Elektrody Link

W każdym razie Wymiana (zmień dostawcę) i opisz potem co uzyskaleś.

Pisalem wiele razy na forum , elektronika ...
    Cytat:
    Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa!
    Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego.
    Na forum łączymy teorię z praktyką.
    Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego.

1
  • #15 19 Maj 2015 08:57
    imek
    Poziom 11  

Moja oryginalna bateria na zdjęciu 1 posiada pojemność 4400
    drugi zamiennik foto 2 chodzący od roku poprawnie podają 5200mAh
    natomiast zakupione ostatnio foto 3 niestety o bardzo długim periodycznym cyklu ładowania fot 3 pojemność 4400mAh. Zasilacze posiadam 2 oryginalne jeden do pracy domowej 4,5A drugi mniejszy 3,25 A na obu takie samo zachowanie. Moc pobierana w czasie tych kilku sekund ładowania na wyłączonym porównywalna do ogniw sprawnych. Napięcie stanu jałowego baterii felernej poprawne. Może dzisiaj jak znajdę chwile to sprawdzę napięcie w czasie tych kilku sekund ładowania, być może że leci do góry, chociaż nie ma podstaw żeby tak było.

0
  • #16 19 Maj 2015 08:58
    imek
    Poziom 11  

przepraszam kolejność fotek jest zamieniona

0
  • #17 19 Maj 2015 10:39
    koparos
    Poziom 9  

Poczytajcie dokładnie opis aukcji. Punkt 7 z lewej strony. Sprytny chwyt marketingowy.

0
  • #18 01 Cze 2015 14:32
    imek
    Poziom 11  

Kupiłem baterię -zamiennik podobnie u innego sprzedawcy i wszystko jest ok. Czy postawiona teza na początku potwierdziła się. Zamykam temat

0
  • #19 17 Cze 2015 06:29
    koparos
    Poziom 9  

Bateria wymieniona u sprzedawcy i wszystko jest ok.

0
  Szukaj w 5mln produktów