Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odchylanie poziome w monitorze gdzoe szukac ?

bartool 24 Maj 2005 17:33 1190 12
  • #1 24 Maj 2005 17:33
    bartool
    Poziom 11  

Tak jak w temacie ? gdzie w monitorze na plytce szukac odchylania poziomego? Przy jakich elementach ?
    Zwija mi obraz:
    http://members.lycos.co.uk/bartool/forum/Monitor/1.JPG

teraz juz troche mocniej...

robilo mi sie tak czasem ale wystraczylo tylko pukac monitor...
    na plytce bylo troche zimnych lutów poprawilem je i teraz caly czas tak jest... ;/

0 12
  • #2 24 Maj 2005 18:00
    szczepang
    Poziom 18  

napisz może co to za monitor, oglądnij dobrze tą płytę, uszkodzenie masz blisko tego co przylutowałeś

0
  • #3 24 Maj 2005 18:23
    bartool
    Poziom 11  

Bridge 17" CAG 664SG

zimnych lutów bylo dosc sporo na calej plytce... teraz jak przegladalem to wydaje mi sie ze nie ma wiecej... wiec gdzie szukac tego uszkodzenia nie wiem...

0
  • #4 25 Maj 2005 08:19
    Zuchan
    Poziom 15  

Wygląda na to, że padła korekcja zniekształceń geometrycznych w monitorku, jeśli nie można tego wyregulować za pomocą przycisków, to trzeba się rozejrzeć w okolicy trafo WN. Odchylanie poziome skupione jest wokół tego trafa, sprawdź elektrolity w pobliżu i scalaki (tranzystory).

0
  • #5 26 Maj 2005 01:57
    bartool
    Poziom 11  

dzisiaj troche szukalem ejszcze ew. zimnych lutow... cos tam polutowalem i obraz mi sie sciemnil ;/ coraz bardziej mnie denerwuje ten monitor i moja niewiedza...
    jutro oblookam ten trafo zobaczymy czy cosik pomoze...

0
  • #6 26 Maj 2005 08:24
    Preskaler
    Poziom 37  

Ja podejrzewam, że nastąpiła pomyłka z określeniem rodzaju odchylania. Jeśli obraz jest zawinięty i występują ciemne pola od góry i dołu to jest przyczyna w odchylaniu PIONOWYM. Jeśli jednak obrazu brakuje z boków to wtedy uszkodzenia trzeba szuka w ukadzie odchylania POZIOMEGO!

0
  • #7 26 Maj 2005 10:12
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów

Usterka jest w układzie poziomym, a dokładniej leży korekcja EW. Czy masz regulację szerokości?

0
  • #8 26 Maj 2005 10:40
    Preskaler
    Poziom 37  

Sorki!
    Nie spojrzałem na obrazek (przeoczyłem)! Tak! To się zgadza! Uszkodzenie może być w układzie korekcji lub odchylania POZIOMEGO!

0
  • #9 26 Maj 2005 11:47
    bartool
    Poziom 11  

Connor MacLeod napisał:
    Usterka jest w układzie poziomym, a dokładniej leży korekcja EW. Czy masz regulację szerokości?

przyciskami na monitorze nie moge zmienic szerokosci i przesuwac na boki tez nie moge...

korekcja EW ? a cos blizej ?

0
  • #10 26 Maj 2005 20:46
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów

Poszukaj tranzystora na radiatorze - to będzie jakiś TIPxxx lub 2SDxxx. Może być uszkodzony. Posprawdzaj również duże diody na radiatorach obok trafopowielacza. Jeden z tych elementów ma zwarcie.

0
  • #11 02 Cze 2005 23:48
    bartool
    Poziom 11  

wiec tranzystor przy trafie to BU 2520AX J9948 i jest on dobry....
    wymienilem pare kondziorow...
    duze diody sa doobre.. jedynie te takie male diodki sa zepsute ale czy one sa odpowiedzialne za odchylanie ?

0
  • #12 03 Cze 2005 08:08
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów

Jak uszkodzone to wymieniać. Nawet jedna mała dioda może mieć znaczenie - choćby brak regulacji szerokości.

0
  • #13 03 Cze 2005 12:18
    Marcin_Mat
    Poziom 10  

Witam. Po obejrzeniu Twojego zdjęcia z usterką radziłbym posprawdzać układ korekcji geometrii. W takim przypadku odchylanie poziome zostawiłbym na koniec. Oprócz uszkodzonych diod oczywiście. :) Układ korekcji geometrii zazwyczaj leży w pobliżu odchylania pionowego, jednak bez schematu nie jestem w stanie powiedzieć na jakim scalaku jest i co może być uszkodzone. Zazwyczaj będzie to kondzior elektolityczny, rzadziej półprzewodnik. Brak korekcji EW (przesuwanie obrazu w poziomie) także sugeruje usterkę w tym właśnie układzie. Radzę poszukać schematu i tam skierować swoje zainteresowanie. Na płytce monitora być może są pozaznaczane obok potencjometrów regulacyjnych za jakie zniekształcenia są odpowiedzialne i może na tej podstawie, analizując ścieżki dojdziesz do uszkodzonych elementów. Życzę powodzenia.

0