Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rower - dynamo w piaście-uszkodzony przełącznik.

Piotrek_71 09 Maj 2015 12:26 1146 3
  • #1 09 Maj 2015 12:26
    Piotrek_71
    Poziom 14  

Witam,
    nabyłem rower z dynamem piaście, mam z tym styczność po raz pierwszy, zawsze używałem lampek z własnym zasilaniem.

Dynamo: Shimano DH-3N70 (6V, 3W).
    Lampki: przednia elux, żarówka halogenowa 1 szt., tylnia COMUS, 3 czerwone diody LED.

Zestaw ten najprawdopodobniej pochodzi z ok. 2005r. Instalacja wygląda tak, że zasilanie wychodzi z dynama, idzie do przedniej lampki, tam znajduje się przełącznik ON/OFF/AUTO i wychodzi na tylnią lampkę (wyjście na konektorkach). Problem polega na tym, że wyłącznik jest uszkodzony i zwiera w pozycji ON, lecz w taki sposób, że zasila tylko przednią lampkę na stałe. Chciałem zrobić nowy wyłącznik przed tym wewnętrznym w lampce, który miałby tylko funkcje ON/OFF, pytania mam następujące:

1. Nawet przy niewielkiej prędkości obrotowej napięcie na dynamie bez problemu osiąga 15V i więcej - czy to normalne i nie zaszkodzi tylnej lampce podłączonej na krótko (w tylnej są 2 kondensatory 200uF 10V, diody prostownicze, tranzystor) ? Czy w przedniej lampce (dość skomplikowany układ elektroniczny) znajdują się układy prostownicze także dla tylnej lampki, czy można ją bezpiecznie obejść?
    2. Lampki posiadają miejsce na baterie (tylnia 2xAAA, przednia 2xCR2032), czy służy to do podtrzymania światła na postoju?
    3. Czy normalne jest mruganie lampek przy małej prędkości?

Dziękuję za pomoc
    Pozdrawiam

0 3
  • #2 09 Maj 2015 12:56
    alikatek
    Poziom 29  

Piotrek_71 napisał:
    Nawet przy niewielkiej prędkości obrotowej napięcie na dynamie bez problemu osiąga 15V i więcej

Na luzie to normalne zjawisko-mierzysz miernikiem nastawionym na pomiar napięcia stałego czy zmiennego? Należy mierzyć na zakres napięcia zmiennego.
    Piotrek_71 napisał:
    Lampki posiadają miejsce na baterie (tylnia 2xAAA, przednia 2xCR2032), czy służy to do podtrzymania światła na postoju?

Prawdopodobnie tak. Daj zdjęcia.
    Piotrek_71 napisał:
    Czy normalne jest mruganie lampek przy małej prędkości?

Realizuje to układ elektroniczny? Zaróweczka podłączona bezpośrednio do dynama też mruga?

0
  • #3 09 Maj 2015 13:10
    Piotrek_71
    Poziom 14  

alikatek napisał:
    Piotrek_71 napisał:
    Nawet przy niewielkiej prędkości obrotowej napięcie na dynamie bez problemu osiąga 15V i więcej

Na luzie to normalne zjawisko-mierzysz miernikiem nastawionym na pomiar napięcia stałego czy zmiennego? Należy mierzyć na zakres napięcia zmiennego.

Tak, oczywiście zmienne. Stały pokazywał coś ok. 0V.
    alikatek napisał:
    Piotrek_71 napisał:
    Czy normalne jest mruganie lampek przy małej prędkości?

Realizuje to układ elektroniczny? Zaróweczka podłączona bezpośrednio do dynama też mruga?

Tak, też mruga.

0
  • #4 09 Maj 2015 13:21
    alikatek
    Poziom 29  

Piotrek_71 napisał:
    Tak, też mruga.

Jeżeli wolno kręcisz kołem to logiczne, że żaróweczka raz się zapali a raz zgaśnie i tak w kółko ale to przy prędkości obrotowej koła na pozionie 1obr/sek

1