Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SHINANO KENSHI AVT1525 - proszę o porady jak podłączyć silnik krokowy

09 Maj 2015 16:30 2649 22
  • Poziom 9  
    mam problem z podłączeniem silnika krokowego (z racji tego że nie znam się na tym :/)
    Liczę na to że ktoś "łopatologicznie mi pomoże :)

A więc sprawa wygląda tak:

silnik: unipolarny Shinano Kenshi B7141971A (6 przewodów)
    sterownk: AVT1525

udało mi się znaleźć schemat podłączenia ze strony SHINANO KENSHi, ale problem w tym że nie potrafie tego doczytać, poprsotu tego nie umiem, próbwałem ale nie daje rady.

schemat kenshi:

schemat sterownika:

moje zdjecie silnika i sterownika:

prosiłbym żebyktoś dla kogo jest to łatwe, pomogł, najlepiej opisał to np. tak

patrząc na chemat sterownika, od strony gdzie podłącza się silnik krokowy są opisy VCC i OUT, przyjmijmy że
    VCC to 1, i każdy następny do góry to 2,3,4,5,6 i
    i opisać to na zasadzie

1 - niebieski
    2 - brazowy
    3 - czarny....

Bede bardzo wdzieczny za pomoc

Nie chce ryzykować spalenia sterownika, bo kosztował pare złoty :/
  • Computer Controls
  • Poziom 26  
    Wszystko wskazuje na to że :
    1 czarny
    2 biały
    3 brąz
    4 czerwony
    5 pomarańcz
    6 żółty

Jeśli to nie zadziała i silnik będzie "rwał" to spróbuj
    3 brąz
    4 pomarańcz
    5 czerwony
    6 żółty

Złym podłączeniem nie spalisz sterownika ani silnika, po prostu nie będzie kręcił.
  • Computer Controls
  • Poziom 9  
    teraz patrze ze ten schemat co znalazlem nie pasuje do mojego silnika :/
    sa inne kolory

ale bardzo dziekuje za odpowiedz, probuje szukac ale nic nie ma :/ albo nie moge znalezc

to jest silnik i kolory kabelkow,:

SHINANO KENSHI AVT1525 - proszę o porady jak podłączyć silnik krokowy SHINANO KENSHI AVT1525 - proszę o porady jak podłączyć silnik krokowy

kuuczoo napisał:
    Wszystko wskazuje na to że :
    1 czarny
    2 biały
    3 brąz
    4 czerwony
    5 pomarańcz
    6 żółty

Jeśli to nie zadziała i silnik będzie "rwał" to spróbuj
    3 brąz
    4 pomarańcz
    5 czerwony
    6 żółty

Złym podłączeniem nie spalisz sterownika ani silnika, po prostu nie będzie kręcił.

Dodano po 1 [godziny] 10 [minuty]:

aaaaa i jak zle podlaczylem, to niektore elementy mocno sie nagrzaly i zasmierdzialo :/
    od razu odlaczylem i chyba jest o :)
  • Poziom 26  
    Zamieniony jest niebieski zamiast pomarańczowego. W ostateczności można wziąć miernik i pomierzyć uzwojenia lub baterię AA i szukać dobrej sekwencji "z palca"...
    Złe podłączenie nie powinno w żaden sposób uszkodzić ani sterownika ani silnika (chyba że są nie dobrane do siebie...). Jeśli podłączysz np. zasilanie do "końca" cewki a nie kabla zasilającego, to jedynie zmieniasz polaryzację na cewce (co jej nie przeszkadza a sterownik tego nie widzi) lub zasilasz 2 cewki jednocześnie (szeregowo, więc prąd jest mniejszy).

I jeszcze pytanie - jakim napięciem zasilacz ten silnik? skoro korzystasz z tego samego z którego zasilasz sterownik to na pewno za duże :)
  • Poziom 9  
    nadal nie dziala, ale cos juz sie dzieje, bo nawet jak odlacze napiecie, a kable sa podlaczone do silnika, to ciezej chodzi, jak odpinam kable to luzno pracuje
  • Poziom 26  
    Powtórzę, bo może kolega nie zrozumiał. Ten sterownik nie nadaje się do tego silnika. Ponieważ zasilanie logiki i silnika są takie same, a logika ze stabilizatorem wymaga minimum 7V, to zasilanie silnika jest stanowczo za wysokie. Zakładając najlepszy przypadek w którym zasilanie to 7V to jest to ponad 3 razy za dużo dla tego silnika. Rezystancja silnika to 1.8V/0.8A = 2.25Ohma. Dla zasilania 7V uwzględniając napięcie nasycenia tranzystorów 2V silnik dostaje min 5V, czyli prąd jednej cewki wynosi ponad 2.2A To ponad 2 razy za dużo dla sterownika i prawie 3 razy za dużo dla silnika. Dlatego się wszystko grzeje i pewnie dlatego też nie działa, bo przysiada zasilanie i procesor nie bardzo chce chodzić...
  • Poziom 9  
    Teraz rozumiem, a jaki silnik byłby dobry do tego sterownika?
    Zasilam to 3 bateriami typu 18650 (bodajże 3.7V)

Przepraszam ze nie wszystko rozumiem ale to jeszcze dla mnie przy trudne :/
  • Poziom 26  
    Czyli zasilasz to w pewnym sensie w najgorszy możliwy sposób. Nie dość że z 12V to w dodatku z ogniw o sporej wydajności prądowej na których napięcie "nie przysiada" za mocno, co utrzymuje dużo za duży prąd.
    Do tego sterownika może być jakikolwiek silnik o napięciu około 6-8V i prądzie max 1A, ale najlepiej nie więcej niż 0.6A (1A to totalny max dla scalaka w sterowniku).
    Nie wiem do czego Ci to więc żadnego konkretnego silnika Ci nie podam. Jeśli tylko do zabawy to wystarczy popularny na znanym portalu aukcyjnym 28BYJ-48. Wersję 12V zasilasz z 3 ogniw 18650, wersję 5V z 2 ogniw (wiem że mają wtedy nawet 8V ale silnik daje radę bez większych problemów). Jeśli do czegoś konkretnego to musisz już szukać sam biorąc pod uwagę jego parametry.
  • Poziom 9  
    Buduje spider do kamery gopro, potrzebuje regulacje prędkości
    Czy ten będzie dobry

Alledrogo...

Sth-54D401
    8.5V 0.85A
    5 przewodów
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Raczej nie. Prąd jest na granicy wytrzymałości sterownika więc sterownik raczej długo nie pociągnie. Prędzej coś takiego.
    Unipolarny
    Model: 42HS34-0404
    Liczba kroków: 200
    Napięcie znamionowe: 12V
    Pobór prądu na cewkę: 0,4A
    Rezystancja cewki: 30Ohm
    Tytuł aukcji "Silnik krokowy 200kroków/obr 12V 0.26Nm"

Do GoPro pewnie ten najtańszy który mówiłem wcześniej też by wystarczył jeśli chodzi o siłę, tylko że on jest dość wolny bo z przekładnią ma prawie 2000 kroków na obrót...

W aukcji jest pomyłka... Tamten silnik jest Bipolarny a nie unipolarny. Dobry będzie silnik ten
    42HS40-0406
    "Silnik krokowy 200kroków/obr 12V 0.26Nm 6-przew."
  • Poziom 9  
    ok to juz wszystko wiem :)
    Dziekuje za pomoc
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    ok silnik nowy juz mam :)
    model 42HS40-0406

schmeat wyglada tak:

jak to teraz podlaczyc?
    :)
  • Poziom 26  
    A,B,C,D odpowiednio do 3,4,5,6. O i /O do Vcc. Zasilanie z 3 ogniw LiIon(~12V) i powinno być ok.
  • Poziom 9  
    nie dziala :/
  • Poziom 26  
    W takim razie w pierwszej kolejności należy sprawdzić sterownik. Musisz podłączyć 4 diody LED do sterownika i sprawdzić przy najmniejszej prędkości czy diody świecą po kolei. Czyli led z rezystorem 1k podłączasz + do Vcc a - do wyjść 3, 4, 5 i 6 (4 oddzielne oczywiście). Jesli sterownik jest ok to bateria sprawdzasz silnik.
  • Poziom 9  
    Sprzedawca od którego kupilem silnik polecił mi podłączyć żółty i biały kabel razem do wejścia VCC a reszta po kolejki próbuje ale nadal nic :/ mam miernik cyforwy może tym jakoś sprawdzić ale jak :/

Dodano po 1 [sekundy]:

Sprzedawca od którego kupilem silnik polecił mi podłączyć żółty i biały kabel razem do wejścia VCC a reszta po kolejki próbuje ale nadal nic :/ mam miernik cyforwy może tym jakoś sprawdzić ale jak :/
  • Poziom 26  
    Jeśli chodzi o silnik to zrób tak jak mówiłem. Weź baterię np. 9V albo te 3 ogniwa LiIon połączone szeregowo żeby dały ~12V. Plus do połączonych białego i żółtego a minusem po kolei dotykaj resztę kabli (na chwilę). silnik powinien zacząć wykonywać pojedyncze kroki. Jeśli sekwencja będzie prawidłowa (wszystko wskazuje na to że ABCD) i dość szybka to nawet obrót.
  • Poziom 9  
    zrobiłem tak jak mowisz, i przy kazdym zpodlaczeniu kabelkow po koleji, czuc i widac mikro drgniecie, ale jak podlaczam je tak jak piszesz to nie dziala :/
  • Poziom 26  
    Jeśli silnik drga to znaczy że jest ok. Teraz trzeba sprawdzić sterownik.
    Jak mówiłem potrzebujesz czterech zestawów LED + rezystor 1kOhm. Łączysz to wszystko tak:
    Ustawiasz potencjometrem najmniejszą prędkość i patrzysz czy świecą po kolei.
    Możliwe że podłączając poprzedni silnik upaliłeś ULN2803. Jeśli sterownik jest w wersji SMD to masz kłopot...
  • Poziom 9  
    nie ma zadnych diod :/ a tym bardziej rezystora :/ ogolnie o elektryce wiem bardzo mało :/
    a nie mozna tego jakos sprawdzic multimetrem?
  • Poziom 26  
    Właściwie nie. Multimetr coś pokaże ale niewiele to powie o stanie sterownika. Po pierwsze zmiany będą prawdopodobnie zbyt szybkie dla multimetru (nie wiem jaką minimalną szybkość można ustawić ale potrzeba około 2 kroków na sekundę aby cokolwiek zobaczyć na multimetrze). Sprawa nr 2 to że multimetr pokaże tylko że coś się zmienia, ale nie pokaże w jakim stopniu. Chodzi o to żeby zobaczyć czy sterownik da radę nadal wysterować większy prąd dla silnika. Bez co najmniej rezystorów się nie obędzie.
  • Poziom 9  
    ok,to załatwie diody, i rezystory i kombinuje dalej :D
  • Poziom 36  
    zapodajnik napisał:
    ok,to załatwie diody, i rezystory i kombinuje dalej :D

Widzę że 'kuuczoo' wpędził cię w niezły kłopot zalecając wymianę silników na inne.
    Nie było nic złego z pierwszym wyborem silników SHINANO KENSHI mod. STP-42D1xxx.

Podane na silnikach napięcie xx Voltów, nie znaczy to że takim napięciem należy je zasilac w normalnej pracy. Oznacza ono tylko tyle że zasilając cewki tym poziomem napięcia nic się nie stanie silnikowi w przypadku jego zatrzymania niezależnie jak długo. Z innej strony wiadomo że przy takim zasilaniu parametry pracy (obroty i moment) są bardzo mizerne; dlatego więc niemal zawsze aby poprawic parametry stosuje się zasilanie o wiele wyższym napięciem; dwa a nawet niekiedy 6-krotnym (!). Naturalnie, należy spodziewac się że popłynie wtedy odpowiednio większy prąd. W takiej sytuacji aby nie dopuścic do uszkodzeń elementów obwodu wprowadza sie różnego rodzaju monitorowanie i kontrolę maxymalnego/dopuszczalnego prądu mając na uwadze zarowno silnik jak i driver.

Stosowany driver AVT1525 jest urządzeniem (bez urazy!) dośc prymitywnym, nie posiadającym takiego zabezpieczenia/ograniczenia prądu, pozwalający w zasadzie demonstrację obracania walkiem silnika.
    Zapoznaj się z dyskusją pod tym addresem:
    http://forum.allaboutcircuits.com/threads/current-limiting-for-use-with-stepper-motors.22199/
    Prąd dla układów z silnikiem unipolarnym możesz ograniczyc stosując dodatkową rezstancję w obwodach cewek albo inne układy limitujące prąd jak przykładowo w dyskusji z linku powyżej.

Dla silników bipolarnych są gotowe drivery z wbudowaną kontrolą prądu oraz zastosowaniem microstepping.
    Przykład takiego drivera:
    https://www.pololu.com/category/120/stepper-motor-drivers

Jeżeli docelowo masz zamiar zastosowac ten silnik w jakimś odpowiedzialnym urządzeniu z wymaganymi parametrami to stosowanie podwyższonego napięcia zasilania i kompensaty/ograniczenia prądu jest prawidłowym rozwiązaniem.
    Sześcio przewodowy stepper może pracowac w konfiguracji jako bipolarny (pomijając środkowe odczepy cewek) - uzyskasz przez to około 33% wyższy moment.
    Nie sa to jedyne rozwiązania sterowania stepperami.....,

e marcus