Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha CDX-520 - Przestał się włączać

09 Maj 2015 16:50 1938 9
  • Poziom 12  
    Witam serdecznie,
    dwa miesiąc temu zakupiłem odtwarzacz płyt Yamaha CDX-520 z 1989 roku. Sprzęt grał dobrze, ale pewnego dnia podczas odtwarzania zawiesił się ekran (świecił się, ale nie aktualizował stanu), na którym był m. in. czas odtwarzania utworu. Nie dało się zatrzymać odtwarzania, wyciągnąć płyty. Kiedy ekran był zawieszony, odtwarzacz odtwarzał muzykę nienagannie. Płyta dograła do końca. Jednak odtwarzacz wciąż nie reagował. Wyłączyłem sprzęt. Po ponownym włączeniu ekran już się nie świecił. Odtwarzacz wciąż nie reagował i nie chciał oddać płyty. Przez cały dzień próbowałem go uruchomić, ale bez skutku. Następnego dnia po włączeniu, uruchomił się w pełni funkcjonalny, oddał płytę, grał i reagował normalnie.

Dzisiaj, kilka tygodni później dokładnie powtórzył się cały scenariusz. Ekran się zawiesił. Po wyłączeniu i ponownym włączeniu ekran czarny. Rozkręciłem cały odtwarzacz. Zauważyłem, że mimo iż wyświetlacz nie działa, to dioda podświetlająca włącza się, silnik kręci płytą.

Nigdzie nie mogę znaleźć schematu tego modelu ani podobnego z tej serii. Sprawdziłem gałąź +5V, jest ok. Elektrolity wyglądają dobrze. Więcej bez schematu ciężko mi sprawdzić. Czy ktoś z forumowiczów spotkał się z podobnym problemem z częścią logiczną tych odtwarzaczy? Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam serdecznie!

Yamaha CDX-520 - Przestał się włączać Yamaha CDX-520 - Przestał się włączać
  • PCBway
  • Poziom 23  
    Czy ten kondensator nie jest wybrzuszony?
    Yamaha CDX-520 - Przestał się włączać
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Madrass napisał:
    Sprawdziłem gałąź +5V, jest ok.

A pozostałe, też są prawidłowe?
    Madrass napisał:
    Elektrolity wyglądają dobrze.

Należy je pomierzyć.
    Madrass napisał:
    Następnego dnia po włączeniu, uruchomił się w pełni funkcjonalny,

To sugeruje zimne luty, wyschnięty , lub duże ESR kondensatora.
    Mogło się też coś podziać z resetem, nie zaszkodzi też sprawdzić kwarc.
    Madrass napisał:
    Nigdzie nie mogę znaleźć schematu tego modelu ani podobnego z tej serii.

Od CDX-510 nie podejdzie?
  • Poziom 12  
    Hmm, te modele są podobne, aczkolwiek dużo też je różni jak teraz patrze na schemat. U mnie +5V jest za stabilizatorem. Na schemacie nie ma żadnego. Dowiedziałem się natomiast, że model CDX-420 jest najbardziej zbliżony. Może kolega ma też dostęp do tego schematu? Dziękuję i pozdrawiam!
  • Poziom 34  
    Madrass napisał:
    Dowiedziałem się natomiast, że model CDX-420 jest najbardziej zbliżony. Może kolega ma też dostęp do tego schematu?

Nie mam.
    Na płycie jest kilka opisów napięć -2,5V, +2,5V i -7V, +7V, może są jeszcze inne nie widać na zdjęciu.
    Dużo jest połączeń sprawdź gniazda wtyki.
  • Poziom 19  
    Madrass napisał:
    Płyta dograła do końca. Jednak odtwarzacz wciąż nie reagował.

Ile było do tego "końca" ?
    Może to poszło z pamięci, może po prostu laser tu gubi ścieżkę po czasie.
    Często przy takich słabnących laserach niektóry sprzęt głupieje i tak się blokuje.

Jeżeli to nie trudne, to trzeba zacząć od podstawienia lasera, to sporo wyjaśni.

Grzes
  • Poziom 12  
    Znalazłem trochę motywacji, żeby obejrzeć w końcu ten odtwarzacz.

mariuszw19640717 napisał:
    [...], nie zaszkodzi też sprawdzić kwarc.
    Objawy się zgadzały, tj nie wykonywały się kolejne instrukcje. To szalone, ale faktycznie to była wina kwarcu, który pracował przy mikrokontrolerze Mitsubishi (a właściwie zimny lut przy wyprowadzeniu).

Mariusz, dzięki za pomoc!

EDIT: Jeszcze zanim zamknę, to dla potomności wyjaśnię, że chodzi o kwarc przy układzie Mitsubishi M50707. Jest on dołączony do pinów 29 i 30. Ze schematu, który dołączył mariuszw19640717 wynika, że nie jest to prosty oscylator, bowiem ma on w sobie zalane dodatkowe dwa kondensatory, które są przyłączone do masy przy użyciu trzeciego pinu. Na pierwszym zdjęciu rezonator zaznaczyłem jaskrawozieloną elipsą.

Yamaha CDX-520 - Przestał się włączać Yamaha CDX-520 - Przestał się włączać

Po poprawieniu połączeń kwarcu z PCB lutownicą odtwarzacz startuje bez zarzutu.