Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Watt-router zasada działania

sikor 09 May 2015 18:24 29151 108
Helukabel
    sikor
    Level 19  
    Witam Panowie
    Na jakiej zasadzie działa Watt-router?
    Dokładanie chodzi mi o rozłożenie mocy, mniejszej niż zapotrzebowanie przez urządzenie podłączone do Watt-routera.
    Mamy nadwyżkę mocy 1000W, a urządzenie podłączone do Watt-routera 2000W i co wtedy?
    Jak jest nadwyżka w wysokości 2500W i podłączone urządzenie ma moc 2000W to wiadomo, 500W przerzuci na kolejne, ale z kolei co się dzieje jak kolejne ma 1000W?

Przepraszam, że tak namieszałem. .

Mam do dyspozycji kocioł elektryczny który ma grzałki 6x1300W na jednej fazie.
  • Helukabel
    januszss
    Level 16  
    Masz 2 wyjścia ssr i 2 triakowe. Jeśli masz nadwyżkę mocy 200W, to wattrouter do grzałki 2000W puści jedynie nadwyżkę, czyli 200W.
    sikor
    Level 19  
    Krótko i na temat :)
    Czyli nie ma szans żeby pod Watt router podpiąć kocioł Kospela?Tylko raczej proste urządzenia indukcyjne typu grzałka.
    Wprowadzili nowy model Wattrouter eko w dosyć dobrej cenie ,stąd moje zainteresowanie.
    januszss
    Level 16  
    Pod przekaźniki podpinasz urządzenie i określasz ile mocy to urządzenie ma dostać. Jeśli będzie wystarczająco mocy z paneli to przekaźnik się załączy, włączy urządzenie, a triak, czy wyjście ssr ujmie tej mocy na grzałce.
    Fajne urządzenie, ale jeśli masz 3 fazy i każda jest liczona oddzielnie (zależy od licznika), to masz do dyspozycji tylko po 2 wyjścia na fazę. Piszę o zwykłym wattrouterze, nie znam wersji eko.
    Kocioł Kospela - myślisz że wszyscy użytkownicy wiedzą co to jest i znają tego parametry?
    sikor
    Level 19  
    Wiesz jaki by to kocioł nie był to grzałkami steruje elektronika kotła .Grzałki są włączane losowo w zależności od zapotrzebowania kotła ale w menu mam opcje wybrania max ilości grzałek z 6 używam 3.Mam jedną fazę
    elektrycznysolar.pl
    Level 9  
    Jeżeli Twój piec jest wyposażony w grzałki indukcyjne to możesz jedynie wykorzystać wyjście przekaźnikowe Wattroutera R1 lub R2.
    Wyjścia triakowe T1 i T2 mogą być wykorzystane w sposób liniowy wyłącznie do grzałek rezystancyjnych. To samo dotyczy wyjść sterujących S ( do triaków zewnętrznych).
    Uwaga! Tani Wattrouter ECO nie ma wyjśc triakowych co oznacza wydatek ok 100 zł na przekaźnik elektroniczny z radiatorem.
    Tak więc, jeżeli masz miejsce na grzałkę rezystancyjną będziesz mógł prawie całą energię zrzucić do instalacji CO.
  • Helukabel
    sikor
    Level 19  
    Nie mam pojęcia co to za grzałki w tym kotle wklejam kilka fotek.
    To jednak będą zwykłe grzałki rezystancyjne

Watt-router zasada działania Watt-router zasada działania
    CzystyZYSK
    Level 24  
    ten wattrouter nie ma triaków wbudowanych - ta wersja eko.

są wyjścia na SSR'y tylko 4 - trzeba by dokupić SSRy po 50 pln sztuka około.

I tak cena dosyć dobra. Ciekawe jakie prąd obsługuje przekładnik ? też do 40A jak w wersji M ?
    januszss
    Level 16  
    CzystyZYSK wrote:
    są wyjścia na SSR'y tylko 4 - trzeba by dokupić SSRy po 50 pln sztuka około.

I to jest bardzo dobra opcja. Liczniki często instaluje się na granicy posesji, Wattrouter powinien być jak najbliżej, a grzałki są zamontowane nawet kilkadziesiąt metrów dalej.
    Zamiast ciągnąć grube i drogie kable prądowe, to ciągniemy tanie i o wiele łatwiejsze w instalacji, cienkie kable sygnałowe, a SSRy umiejscawiamy w pobliżu grzałek.
    Po za tym elementy sterujące wbudowane w te droższe urządzenia są ograniczone do 10A, a za zaoszczędzone pienądze dokupimy kilkukrotnie mocniejsze SSRy i coś jeszcze powinno zostać.
    Jeśli nie ma jakiś ograniczeń w stosunku do wersji normalnej, to jak dla mnie wersja eko ma same plusy.
    sikor
    Level 19  
    Ale wersja eco ma tylko opcje włącz lub wyłącz, nie ma płynnej regulacji mocy ?
    Jeżeli jest tak jak pisze to po grzyba mi takie urządzenie :d
    Będę miał nadwyżkę 1000W a on mi odpali grzałkę 2000W i gdzie tu sens.
    Seas
    Level 22  
    Poszukuję najprostszego wattroutera tj. np. jednofazowego z jednym lub dwoma wyjsciami ssr. Czy coś takiegi istnieje?

Dodano po 2 [minuty]:

Uściślę jedno lub dwa wyjścia triakowe.
    hostii
    Level 25  
    sikor wrote:
    Dla zainteresowanych interfejs na żywo http://213.19.26.38/index.html?lng=pl

Wcześniej tego nie widziałem..interfejs! taki PVmonitor w domu, ustawień,statystyk naprawdę dużo, jak dla mnie coś pięknego. Oczywiście poza ceną...
    Lesio_Q
    Level 20  
    Seas wrote:
    Poszukuję najprostszego wattroutera tj. np. jednofazowego z jednym lub dwoma wyjsciami ssr. Czy coś takiegi istnieje?

Dodano po 2 [minuty]:

Uściślę jedno lub dwa wyjścia triakowe.

Najprostszy jest mój :
    Link
    Ale to zestaw do samodzielnego rozwoju, nie produkt z półki sklepowej.
    Piotr.K
    agmaku
    Level 7  
    Witam
    Panowie potrzebuje informacji na temat nowego licznika ISKRA typ MT174-D1A44-M3K03Z.
    Dlaczego pytam
    Chce podłączyć wattorouter eco który by kontrolował pobór energii zużywanej przez odbiorniki w domu a nadwyżkę energii przekierowywał na grzałki 2x2KW umieszczoną w zasobniku cwu.
    Nie wiem jak licznik będzie się zachowywał ?Czy naliczał będzie na moją nie korzyść?Proszę o pomoc w tej kwestii.
    Seas
    Level 22  
    Ja również zainstalowałem wattrouter domowej roboty (nie mojej). Kilka słów na ten temat napisałem w temacie elektownia fotowoltaiczna on grid - ostatni post.:-)
    werders
    Level 11  
    U mnie Watt-Router Solar Control S SSM działa już ponad 1 rok. Mam 1 nadwyżkę 100W przekierowaną na suszarkę do ręczników, reszta na grzałkę 2000 W. Teraz po zwiększeniu mocy paneli do 4KWp chcę resztę nadwyżki skierować dalej na podłogówkę + 3 000 W.

Problem z WattRouterem jest u mnie taki, że napięcie nadwyżki wysyłanej na odbiorniki nie jest stabilne. Potrafi wahać się od 90V do 230V. To powoduje, że wyłącznik obwodu podłogówki przy nadwyżce rzędu 500-700W włącza się i wyłącza szybkim tempie. Boję, się że szybko padnie. Jak to napięcie ustabilizować ?
    Seas
    Level 22  
    Niestety tak działa wattrouter. Triak dostosowuje moc do nadwyżki zmieniając napięcie. Przy pełnej mocy tj pelnym otwarciu triaka napięcie na odbiorniku wynosi 230, przy mniejszej mocy spada napięcie. Ot napięciowa regulacja mocy.
    Lesio_Q
    Level 20  
    werders wrote:
    [...] wyłącznik obwodu podłogówki przy nadwyżce rzędu 500-700W włącza się i wyłącza szybkim tempie. Boję, się że szybko padnie. Jak to napięcie ustabilizować ?
    Stabilizacja napięcia będzie trudna i nieekonomiczna. Lepiej pogrzebać w sterowniku podłogówki i spróbować podzielić jego wejście zasialnia na
    część "dla sterownika" i część "dla grzałki". Wtedy sterowanie dasz prosto z sieci ZE, a część grzałkową (mocy) będziesz zasilać z WR.
    Seas
    Level 22  
    Chcialbym podzielić się pewnym problemem, a właściwie obserwacją. Wydaje się, że triak z WR wprowadza do sieci pewne zakłócenia. Nie widzę tego na tv, audio itp, natomiast trochę inaczej pracuje kuchnia indukcyjna. Normalnie, gdy triak nie pracuje, jest wylączony (triak 0%) pola kuchni pracują bezgłoście (nieważne czy w trybie impulsowym czy ciągłym). Gdy zacznie działać triak i nadwyżka mocy idzie w grzałkę pola kuchni pracują, ale słychać lekkie bzyczenie. Czy ma sens zastosowanie w obwodzie triaka filtra ecm (np. od pralki), czy ktoś może zaproponować inne rozwiązanie?
    satanetv
    Level 12  
    Pisze właśnie soft oparty na zasadzie działania WattRoutera. Jeżeli ktoś jest zainteresowany współpraca i poprawą kodu to zapraszam. Obecnie układ mierzy moc na każdej fazie uwzględniając cos(fi). Na tej podstawie dobiera wartość mocy jaką musi wprowadzić do grzałki aby suma mocy na fazach L1, L2, L3 była bliska 0W. Dla zainteresowanych udostępniam schematy i obecny kod. Mam nadzieje ze z czasem stworzymy coś co będzie lepsze od komercyjnego urządzenia.
    pklawit
    Level 13  
    Kolego "satanetv" - a na jakiej to jest platformie sprzętowej?
    W jakim języku/środowisku?

Widzialem, że kolega "Lesio_Q" był pierwszy - zrobił i wdrożył swój "wattrouter".
    Chyba oparty na mikrokontrolerze Atmega.
    Bardzo kompaktowe rozwiązanie i przez to fajne.
    A grzałka nawinięta na rurę, którą widziałem na zdjęciach - to już prawidziwy majstersztyk. Czapki z głów!

Sam zabieram się za konstrukcję swojego strażnika mocy, ale chciałbym włożyć do niego trochę więcej funkcji. Łączność z internetem, raporty, wykresy itp.
    Bazą będzie Beaglebone. Wiem, niektórzy powiedzą że przewymiarowana platforma jak na takie zadanie, ale łatwość pisania / poprawiania softu na bieżąco, zdalnie, bez potrzeby podłączania pod programator - są dla mnie bezcenne.

Pozdrawiam,
    Piotr
    satanetv
    Level 12  
    Sercem całego układu jest Arduino Mega. Do komunikacji i logowania danych Arduino Ethernet Shield z czytnikiem kart uSD W5100. Do tego dołożony jest moduł RTC DS3231 oraz wyświetlacz 4x20 z komunikacja i2c. Dodatkowo dołożone liczniki energii - trojfazowy do pomiaru energii pobranej przez dom oraz jednofazowy do pomiaru energii wyprodukowanej. Dane z obu tych liczników będą wysyłane na stronę pvmonitor.pl. Dodatkowo na oddzielnych układach robione są pomiary poboru na poszczególnych fazach (zarówno pobor z "+" jak i nadwyżka wysyłana do sieci z "-". Pobór ten jest sumowany z 3 faz i na tej podstawie dobierana jest wielkość mocy jaka ma być wysłana do grzałki. Dobór mocy jest zrobiony za pomocą PWM-a.

Jeżeli na fazach mamy odpowiednio L1 =-1200W, L2=200W, L3=400W to suma wynosi -600W i ta wartość ma być przekazana na grzałkę.

Cały układ ma się równoważyć tak aby suma mocy na 3 fazach była w zakresie od 0 - 50W przy nadwyżce produkcji która ma iść w grzałkę a nie do sieci.

Dodatkowo można zrobić załączanie obciążenia, które załącza się przy odpowiedniej ilości nadwyżki mocy a reszta sterowana jest PWM-em.

Wszystko to to już tylko i wyłącznie soft.
    satanetv
    Level 12  
    Trochę się zmieniła koncepcja i w sumie robię już 4 wersje SM. Dzisiaj był uruchomiony pomiędzy 12:20 a 18:40 co widać na wykresie. Niestety grzałka ma tylko 1,5kW wiec pojawiają się i chwile kiedy nie ma możliwości odbioru mocy i trzeba słać w siec. Chce jak najbardziej uprościć układ, żeby nawet osoba mająca mało wspólnego z elektronika mogła go sobie wykonać.

Obecnie powstają równolegle 2 wersje.
    1. Sterowanie grupowe (to co widać na wykresie) będzie działało do tego weekendu. Działa dobrze i nie trzeba by nic zmieniać gdyby nie to ze sąsiedzi maja jeszcze żarówki z XX wieku.
    2. Sterowanie DC (mam nadzieje ze w weekend uruchomię).

Pierwsza wersja jest bardzo łatwa do wykonania, ale jeżeli jeszcze ktoś ma zwykle żarówki (sąsiad tez :D ) to ma efekt migania jak przy spawaniu.

Druga wersja rożni się od pierwszej tylko układem wykonawczym, drobnymi zmianami w programie i w żaden sposób nie wpływa na siec.

Dodatkowo cały układ wysyła od razu produkcję, pobór i temperaturę w pomieszczeniu gdzie jest urządzenie na stronę PvMonitor.pl

Nie wykonuję urządzenia!!!

Jeżeli ktoś ma licznik produkcji i poboru oparty o wyjście z otwartym kolektorem oraz wymagany zestaw oparty o Arduino Mega to mogę udostępnić kod i pomóc w uruchomieniu zgodnie z zasadą:

Prosument przede wszystkim sam konsumuję wyprodukowaną energię.

Podziękowania dla kolegi Zdzisław7 i Nowex za cenne wskazówki.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Dla mnie priorytetem jest obniżenie kosztu energii, a nie zużycie własne.
    Jak kto chce zużywać 100%, to basen grzeje. Ale po co?
    pklawit
    Level 13  
    satanetv wrote:
    Trochę się zmieniła koncepcja i w sumie robię już 4 wersje SM. Dzisiaj był uruchomiony pomiędzy 12:20 a 18:40 co widać na wykresie. ...

Faktycznie, jak się włącza i wyłącza wykresy zużycia i produkcji, to prawie identycznie wyglądają w tym przedziale czasu.

Kawał dobrej roboty.
    Kiedyś się zgłoszę po soft, ale najpierw musiałbym wykonać na rurze od c.w.u. nawijaną grzałkę, bo nie mam miejsca na bojler. Widziałem gdzieś na tym forum, jak ktoś taką grzałkę fachowo wykonał i byłem w szoku, że tak można.

Do kolegi Jan_Werbinski - tu chodzi raczej o taką sytuację, w której i tak
    trzeba coś w domu podgrzać (np. 200l wodu c.w.u.) i można to zrobić na zapas (czyli np. w południe, żeby była ciepła wieczorem).
    Wtedy podgrzanie swoją nadwyżką będzie tańsze, niż sprzedaż nadwyżki do sieci i potem kupno prądu wieczorem, do podgrzania wody na bieżąco.
    Drugi przypadek to taki, kiedy nie ma w ogóle umowy z operatorem na sprzedaż energii i nic wyprodukowanego z PV nie może wyjść do sieci - wtedy to nawet grzanie basenu może mieć sens przy dużej mocy PV i konkretnej ilości grzałek :-)

Pozdrawiam,
    Piotr
    satanetv
    Level 12  
    Obecna wersja wygląda tak: Wersja testowa

Nie ma produkcji, poboru i statystyk bo to jest tylko zestaw do poprawek w kodzie programu. Drugi taki zestaw działa w uruchomionej instalacji (starsza wersja kodu), jednak musiałem wprowadzić sporo poprawek w kodzie i wgram go do działającej instalacji dopiero pod koniec tygodnia.
    Ze względu na mały zbiornik grzałka pracuje dziennie tylko 2-3 godz.
    satanetv
    Level 12  
    Przedstawiam schemat połączeń dzięki któremu za pomocą kilku elementów: Arduino Mega, EthernetShielda W5100, RTC3231 i wyswietlacza 4x20 i2c oraz 2 liczników ORNO uzyskujemy układ wysyłający dane na pvmonitor.pl i zrzucający nadwyżki mocy na grzałkę (tzw strażnik mocy).