Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie komputera + kina domowego + tv

samo107 09 Maj 2015 20:37 855 7
  • #1 09 Maj 2015 20:37
    samo107
    Poziom 4  

Mam pewien problem.
    Podłączyłem komputer przez HDMI do kina domowego.
    Mam również podpięty kabel optyczny (karta sieciowa jest zintegrowana ale ma 7.1 płyta to GIGABYTE GA-MA78LMT-US2H).
    Kino domowe to YAMAHA RX-V365 i na wyjściu jest tv SAMSUNG UE46ES5500, który działa jako monitor.
    Dźwięk mam na TV a nie na kinie.
    Dodam, że kiedy podpinam dodatkowo jacka to działa stereo.
    Chciałbym osiągnąć upragnione 5.1.
    Wszystko jest dobrze podpięte tylko pewnie coś w ustawieniach trzeba pozmieniać a ja nie wiem co?

0 7
  • #2 10 Maj 2015 01:42
    sosarek
    Poziom 43  

Zmień domyślne urządzenie audio w systemie na cyfrowe(optyczne) wyjście karty dźwiękowej, w amplitunerze wybierz odpowiednie źródło sygnału wejściowego.

0
  • #3 10 Maj 2015 02:07
    Polon_us
    Poziom 40  

Cały problem kolegi bierze się z faktu, który jest dość oględnie opisany w instrukcji tego wzmacniacza - załączam fragment owej instrukcji:

W moim swobodnym tłumaczeniu tekst w ramce znaczy
    "Sygnał audio przenoszony przez połączenia HDMI nie jest odtwarzany w głośnikach wzmacniacza, tylko przenoszony do głośników monitora.
    Aby uzyskać dźwięk z głośników podłączonych do tego urządzenia należy:
    - wykonać analogowe lub cyfrowe połączenie audio, niezależnie od połączenia HDMI
    - wyłączyć głośniki w monitorze
    "
    Koniec cytatu - str. 11 instrukcji RX-V365 - i ten fragment w zasadzie wyjaśnia wszystko.
    Także, pewne zmiany w ustawieniach są konieczne.

Kolega wspomina, że ma również połączenie optyczne, które bardzo się przyda. Jak mniemam, jest ono pomiędzy komputerem i wzmacniaczem.
    Aby uniknąć dodatkowych zmian w ustawieniach wzmacniacza proszę wykonać połączenia wg poniższego opisu:
    - wyłączyć telewizor, wzmacniacz i komputer
    - kabel HDMI łączący komputer i wzmacniacz -> przełożyć do gniazda DTV/CBL w wzmacniaczu
    - przewód optyczny łączący komputer i wzmacniacz -> przełożyć do wejścia optycznego 2 oznaczonego "Optical DTV/CBL"
    - po wykonaniu tych połączeń proszę włączyć cały zestaw i sprawdzić, że obraz i dźwięk z komputera będzie widoczny/słyszalny w telewizorze po wybraniu wejścia DTV/CBL w wzmacniaczu.

Jeśli tak będzie to można przystąpić do zmian w ustawieniach komputera
    - przejść do "Panelu kontrolnego" i następnie "Dźwięk"
    - powinno to mniej więcej wyglądać jak na poniższym obrazku:

Jestem przekonany, że w tej chwili urządzeniem domyślnym jest telewizor lub wzmacniacz z "HDMI" w opisie.
    Ale na liście powinno być również urządzenie, które w swojej nazwie ma określenia "Gigabyte, S/PDIF, optyczne wyjściowe",
    ale nie może zawierać słowa "HDMI". Proszę te urządzenie wybrać jak domyślne i następnie przetestować.
    W tej chwili nie obchodzi mnie czy dźwięk z komputera będzie stereo czy 5.1.
    Istotne jest, aby dźwięk z komputera połączonego przewodem optycznym był słyszalny w wzmacniaczu. O resztę będzie można martwić się później.

Aby uniknąć chaosu proszę odłączyć połączenia CINCH pomiędzy komputerem i wzmacniaczem.
    Dalsze postępowanie będzie uwarunkowane tym, co koledze uda się osiągnąć :_)

Powodzenia.

0
  • #4 10 Maj 2015 13:22
    samo107
    Poziom 4  

Zrobiłem tak jak kolega wyżej radził , problem w tym, że to nie pomogło. Po wybraniu urządzenia (digital audio s/pdif) była cisza a sprawdziłem światło dochodzi do kina jak i wychodzi z pc. Pozostaje mi chyba standardowo korzystać z podłączenia jacka.

0
  • #5 10 Maj 2015 13:37
    sosarek
    Poziom 43  

samo107 napisał:
    Po wybraniu urządzenia (digital audio s/pdif) była cisza

W amplitunerze wybrałeś odpowiednie źródło wejściowe sygnału?

0
  • #6 10 Maj 2015 15:35
    Polon_us
    Poziom 40  

samo107 napisał:
    Pozostaje mi chyba standardowo korzystać z podłączenia jacka.

To zawsze można zrobić.

Mój wpis oparłem na założeniu, że ustawienia wzmacniacza są 'fabryczne" tzn. nie były zmieniane. Mam tu na myśli przypisanie wejść optycznych do gniazd HDMI.
    Proszę zrobić próbę:
    - uruchomić na komputerze jakiś film/muzykę,
    - upewnić się, że w komputerze - okno "Dźwięk" przy wybranym urządzeniu jako domyślne jest poruszający się słupek poziomu dźwięku
    - w wzmacniaczu po kolei wybierać wszystkie wejścia, można to również zrobić dla wejścia "Optical In 2". Na którymś powinien pojawić się dźwięk.

Jeżeli kolega czuje się na siłach to proszę sprawdzić w wzmacniaczu menu "Input assign" i napisać jakie tam są dane dla wejść Optical IN1 i IN2. To bardzo istotne

0
  • #7 10 Maj 2015 15:48
    samo107
    Poziom 4  

Wszystko jest fabryczne, nie bawiłem się ustawieniami, jedyne co to automatyczne ustawianie głośności kolumn ale to też się automatycznie ustawia. Co do wcześniejszej odpowiedzi to tak mam wszystko dobrze podłączone ponieważ mam obraz i dźwięk na tv

Dodano po 7 [minuty]:

Podłączyłem optyczny do tv i działa. Może nie mam 5.1 ale udało się mi wszystko podłączyć. Dzięki za pomoc:)

0
  • #8 10 Maj 2015 16:01
    Polon_us
    Poziom 40  

samo107 napisał:
    Podłączyłem optyczny do tv i działa. Może nie mam 5.1 ale udało się mi wszystko podłączyć. Dzięki za pomoc:)

Jak kolega uważa. Nie zdziwiłbym się, jakby telewizor przenosił tylko sygnał stereo na połączeniu optycznym.
    Ale z tego wynika, że ustawienia komputera bruździły czy też nadal brużdżą i im można by się przypatrzyć.
    samo107 napisał:
    Co do wcześniejszej odpowiedzi to tak mam wszystko dobrze podłączone ponieważ mam obraz i dźwięk na tv

To nie jest poprawne stwierdzenie. Gdyby kolega poprawnie wykonał moje zalecenia, to nie powinien był mieć dźwięku w telewizorze w ogóle poprzez kabel HDMI, tylko obraz.
    Coś tu nie pasuje.

No, ale tam ...

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo