Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulator zamiast baterii -

09 Maj 2015 20:47 2340 10
 • Poziom 6  
  Witam wszystkich!

  Chciałbym się dowiedzieć czy można zakupić gdzieś "moduł dokujący" dla baterii (takiej jak w telefonach), dzięki któremu mógłbym połączyć sprzęt nominalnie działający za pomocą baterii i móc go w przyszłości ładować zwyczajnie z gniazdka, jak telefon? Nie potrafię znaleźć informacji w googlach, bo nie wiem jak nazwać ten "moduł" przy wyszukiwaniu.

  Pozdrawiam bardzo serdecznie.
 • Poziom 6  
  Nic nadzwyczajnego - przenośne radio (takie malutkie, działa na dwóch bateriach AA) oraz głośniki do telefonu (działają na czterech bateriach AAA. obecnie zasilane z ładowarki do telefonu :P). Tak więc nie są to jakieś wielkie prądy i napięcia.

  Akumulator z telefonu sobie poradzi z takim czymś czy nie i w ogóle sensu nie ma w próbowaniu takiego rozwiązania?
 • Poziom 30  
  Akumulator z telefonu poradzi sobie z tym, takiego gotowego urządzenia nie kupisz. musisz zrobić jak potrafisz ?
  Akumulator z telefonu to napięcie 3,7V, ty potrzebujesz 3V (2*bateria AA) lub 6V.
  Jak sam widzisz raz jest trochę za dużo a raz sporo za mało.

 • Poziom 43  
  lukasz11218 napisał:
  Akumulator z telefonu sobie poradzi z takim czymś czy nie

  Nie.
 • Poziom 39  
  Zaglądając do wnętrza urządzeń, możesz sprawdzić jakie maksymalne napięcie możesz podać na zasilaniu - sprawdzasz w notach katalogowych chipów i maksymalne napięcia kondensatorów elektrolitycznych. Doświadczalnie możesz sprawdzić minimalne napięcie, przy którym urządzenia działają. Przy odrobinie szczęścia oba sprzęty mogą działać na jednym akumulatorze. Sprawdź też czy masa urządzeń jest połączona z minusem zasilania (jeśli łączysz te głośniczki z radyjkiem).
 • Specjalista elektronik
  Zamiast 2 baterii AA można użyć 2 akumulatorków AA - dają prawie takie same napięcie (nominalnie jest 1.5V dla baterii i 1.2V dla akumulatorka, a naprawdę jest ten sam zakres napięć - dla baterii podają napięcie blisko początku rozładowania, dla akumulatorka blisko końca). Są również akumulatorki AA o nominalnym napięciu 1.5V (i to są baterie alkaliczne dostosowane do ładowania, wytrzymują do 100 cykli, jeśli dba się o właściwe warunki pracy), ale u nas trudno je kupić i są dość drogie (a w Ameryce tanie - są tańsze w produkcji).

 • Poziom 43  
  Zamiast kombinować z baterią od telefonu której żywotność i wydajność dość szybko spadnie zainteresuj się akumulatorem żelowym 6V 1,3Ah.
 • Poziom 6  
  Dziekuje za odpowiedzi.

  Najprawdopodobniej inaczej to rozwiąże, bo po lekturze pomysł z akumulatorem z telefonu wydaje się idiotyczny.