Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

antena szerokopasmowa 50 db - Brak odbioru sygnału z Pałacu Kultury - dziwna spr

Martinus_vm 10 May 2015 14:28 1455 9
 • #1
  Martinus_vm
  Level 8  
  Witam was
  Mieszkam w Warszawie, jakieś 1,5 - 2 km od Pałącu Kultury (okolice za Rondem Daszyńskiego w kierunku na Bemowo). Mam zewnętrzną antenę szerokopasmową ze wzmacniaczem do 50 DB i bardzo słaby, wybiórczy sygnał. Na 730 Mhz łapie wiązke nadawana przez TVN ( jakość 60-70%, siła około 50%, generalnie obraz jest ok, czasem w HD się trochę wiesza), ale pozostałych multipleksów mój dekoder nie widzi (522, 770, 692, 602) . Trochę tego nie rozumiem - bo skoro TVN na 730 Mhz nadaje z Pałacu Kultury, to dlaczego nie odbieram sygnału TVP też nadawanego z Pałacu o wiele większej mocy?
 • Helpful post
  #2
  sosarek

  Level 43  
  Wyrzuć wzmacniacz i załóż symetryzator. Biorąc pod uwagę odległość od nadajnika i poziom wzmocnienia nic dziwnego że nic nie łapiesz z powodu przesterowania sygnału. Na próbę możesz podłączyć przewód do samej anteny i sprawdzić czy wtedy będziesz w stanie odebrać sygnał.
 • #3
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  Martinus_vm wrote:
  Trochę tego nie rozumiem - bo skoro TVN na 730 Mhz nadaje z Pałacu Kultury, to dlaczego nie odbieram sygnału TVP też nadawanego z Pałacu o wiele większej mocy?

  Bo TVN ma mniejszą moc nadawania niż TVP - i tuner się "zapycha".

  A swoją drogą, kto Ci to wcisnął...

  Tak jak pisze @sosarek - tak zrobić.
  Symetryzator antenowy i zwykła wtyczka tv - i WYWALIĆ ZASILACZ.
 • #4
  Martinus_vm
  Level 8  
  Sam taką kupiłem :D

  To jeszcze kolejny problem - sprawa faktycznie chyba dotyczy wzmacniacza. Na zwykłej pokojowej antenie wystawionej na chwilę za okno bez wzmacniacza TVN odbiera doskonale (siła i jakość 90 %), natomiast TVP jest w granicach 30-50%. To kwestia zbyt mocnego sygnału?
 • #5
  sosarek

  Level 43  
  Martinus_vm wrote:
  To kwestia zbyt mocnego sygnału?

  Tak.
  Martinus_vm wrote:
  Na zwykłej pokojowej antenie wystawionej na chwilę za okno

  Na pewno pokojowa jest bez wzmacniacza? Jak wygląda, jakiś model?
 • #6
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  @Martinus_vm
  A to nie lepiej skierować antenę zewnętrzną na Raszyn - oczywiście zalecenia jak wyżej - bez wzmacniacza i zasilacza antenowego.
 • #7
  irekr
  Moderator
  Zaopatrz się w regulowany tłumik. Do kupienia w Dipolu na Prymasa Tysiąclecia niedaleko Czorsztyńskiej. Znajdziesz w internecie.
  W okolicach Karolkowej na prostej antenie za oknem często bywa ponad 30 mV napięcia a odbiorniki i wszelkie dekodery "głupieją" jak dostaną więcej jak 2 mV.
 • #8
  Martinus_vm
  Level 8  
  Byłem w dipolu, wzmacniacz usunąłem z puszki antenowej, w jego miejsce wsadziłem symetryzator. W efekcie obraz jest dużo lepszy - na TVN 730 mhz gdzie odbiornik jest najsłabszy jakoś obrazu jest idealna, ale już na TVP na 522 mhz jakoś jest czasem znośna,a czasami obraz się wiesza lub w ogóle zanika.

  Stąd pytanie - jest sens montować tłumik sygnału? Facet w dipolu twierdził że nie ma takiej potrzeby, ale obraz na TVP na którym mi najbardziej zależy jest słaby ( mam wrażenie jakby się poprawiał przy dłuższym czasie pracy odbiornika).
 • #9
  irekr
  Moderator
  Ja bym założył. I ustawił tak by na k.27 wielkośc sygnału wynosiła około 80-90%. Poczujesz różnicę...
  Tłumik to parę groszy , w cenie biletu komunikacji miejskiej. Szkoda że nie kupiłeś od razu.
 • #10
  Martinus_vm
  Level 8  
  Dzięki, wywalenie wzmacniacza pomogło.